Ciekawostki o spadochronach
Spadochron ciekawostki o spadochronach, historia spadochronu
Spadochron – podstawowe informacje
– Spadochron wykorzystując opór powietrza, pozwala bezpiecznie wylądować skoczkowi, sprzętowi lub ładunkowi.
– Spadochron jest uznany za statek powietrzny.
– Najczęściej skok wykonywany jest z wysokości 10 tys. metrów, a spadochron otwiera się na wysokości 1 tys. metrów.
– W Polsce aby skoczyć ze spadochronem trzeba mieć co najmniej 16 lat i notarialną zgodę rodziców.
– Pierwszy klub spadochronowy w Polsce powstał w 1929 roku.
Spadochron ciekawostki z historii
– Według legend, chiński cesarz Shun (2258-2208 r. p.n.e.) skoczył z płonącej stodoły, trzymając w rękach dwa szerokie słomkowe kapelusze. Podobno uratowały mu życie.
– Według starych kronik chińskich, akrobaci bawili tłumy, skacząc z wysokości, z użyciem rozpostartych parasoli.
– Podróżnik Marco Polo w pamiętnikach opisał plemię murzyńskie, które podczas obrzędów skakało z wysokości, z parasolami z liści palmowych.
– Pierwszym znanym projektem spadochronu jest rysunek Leonarda da Vinci z 1483 roku. Ten spadochron miał kształt piramidy i da Vinci chciał go wykonać z drewna i lnu. Na początku XX wieku sprawdzano, czy ten pomysł jest możliwy do wykonania. Wykonany wg projektu da Vinci spadochron w zasadzie sprawdził się. Niestety nie był sterowny i miał 90 kilogramów wagi.
– 100 lat po śmierci Leonarda da Vinci pomysł zbudowania spadochronu opisał w książce “Machinae” biskup Dalmacji Fausto Veneziano de Sebenico.
– Konstrukcję swojego spadochronu opisał w broszurze w 1783 r. francuski fizyk Louis-Sébastien Lenormand. Podobno w tym samym roku skoczył z balkonu, korzystając z tego spadochronu. To on jest autorem słowa “parachute” (spadochron).
– Konstrukcjami spadochronów zajmowali się też Joseph Michel Montgolfier (ok. 1783 r.) i Jean-Pierre Blanchard (1785). W 1797 r. spadochron zbudował i osobiście go wypróbował Francuz André-Jacques Garnerin. Wzniósł się balonem na wysokość 700 metrów, po czym ze spadochronem szczęśliwie wylądował. Skakały także jego żona Jeanne i bratanica Eliza. Ta ostatnia skoczyła z spadochronem ponad 40 razy.
– Skok ze spadochronem wykonał w Warszawie w 1806 r. polski konstruktor i baloniarz Jordaki Kuparentko. Skakali też m.in. Amerykanin Thomas Baldwin i Niemiec Paul Lattermann.
Spadochron w XX wieku
– Po wynalezieniu samolotu przez braci Wright (rok 1903) przyspieszyły prace nad skonstruowaniem niezawodnego spadochronu chroniącego osobę spadającą z wysokości. W 1908 r. Leo Stevans jako pierwszy wpadł na pomysł, aby złożony spadochron przymocować do pleców, przy pomocy skórzanej uprzęży. Wystarczyło pociągnąć za specjalną linkę, aby spadochron rozwinął się nad spadającym.
– Rok 1911, to patent spadochronu plecakowego RK-1, Rosjanina Gleba Kotielnikowa.
– W 1912 r. pewien krawiec postanowił zaprezentować światu swój wynalazek: ubranie pełniące też funkcję spadochronu. Skok z wieży Eiffla w Paryżu i 57-metrowy lot w dół okazał się jego pierwszymi i ostatnim skokiem w życiu.
– Francuzi Erbe i Ors w 1914 r. prowadzili próby ze spadochronami miękkimi. Niestety zajmowały tyle miejsca, że nie mieściły się w kabinie samolotu.
– Spadochron Słowaka Štefana Baniča opatentowany w 1914 r. zaczęło stosować lotnictwo amerykańskiej armii.
– Pierwsze zastosowania spadochronu na potrzeby militarne miało miejsce podczas I wojny światowej. Pierwsze używały go niemieckie załogi balonów obserwacyjnych.
– Armia USA w 1918 r. ogłosiła konkurs na spadochron ratowniczy. Po roku były gotowe spadochrony firmy Irvin, w kilku odmianach.
– W okresie międzywojennym spadochrony zaczęto wykorzystywać nie tylko na potrzeby ratownicze, ale też transportowe (zrzucanie ładunków i ludzi).
– II wojna światowa, to wykorzystywanie spadochronów na dużą skalę do desantów spadochronowych. Alianci w Normandii (czerwiec 1944), Niemcy podczas walk o Kretę (1941). We wrześniu 1944 nad Arnhem w Holandii zrzucono polskich spadochroniarzy (1 Samodzielna Brygada Spadochronowa).
Najwyższe skoki ze spadochronem
– 1960. Joseph Kittinger wzleciał balonem w stratosferę i skoczył z wysokości 31,3 km.
– 2012. Felix Baumgartner skoczył z wysokości 39 km.
– 2014. Alan Eustace skoczył z wysokości 41,425 km.
Spadochrony – podział
Ze względu na przeznaczenie:
– ratownicze
– desantowe
– wyczynowe
– zapasowe
– towarowe
– specjalne (np. hamujące)
Ze względu na rozmieszczenie na skaczącym:
– plecowe
– piersiowe
– siedzeniowe
– plecowo-plecowe
– plecowo-piersiowe
Ze względu na sposób otwarcia:
– z samoczynnym systemem otwarcia
– z mieszanym systemem otwarcia
Ze względu na właściwości aerodynamiczne:
– o małej sterowności
– sterowane
– szybujące
Ciekawostki o spadochronach: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Bumerang ciekawostki
> Linie lotnicze ciekawostki