Wszystko o spaghetti
Spaghetti ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, rodzaje spaghetti, jak zrobić samemu, znani producenci
Co to jest spaghetti i skąd się wziął?
1) Spaghetti, to jedna z najbardziej lubianych potraw, także prawdopodobnie najbardziej znany rodzaj makaronu. Pochodzi z Włoch, gdzie wytwarzany jest z semoliny lub mąki i wody. Włoskie suszone spaghetti tworzy się z semoliny z pszenicy durum, a w innym krajach świata można przygotowywać z innego rodzaju mąki.
2) Istnieje teoria, że ten rodzaj makaronu do Włoch został sprowadzony przez podróżnika Marco Polo, który poznał jego podczas swojej wyprawy do Chin. Spaghetti na Dalekim Wschodzie robione było z mąki ryżowej lub mąki z pszenicy twardej (we wschodniej kuchni istnieją makarony z obu rodzajów). Inna teoria mówi o tym, że makaron spaghetti „wynaleziony został” na Sycylii, w czasach starożytnych.
3) Składniki, z których jest przygotowywany makaron spaghetti, to mąka z pszenicy durum i woda. Czas jego gotowania jest dość krótki – można znaleźć nawet taki, który jest gotowy już po dwóch minutach po wrzuceniu go do wrzącej wody.
Rodzaje spaghetti
4) Rodzaje spaghetti zależą od długości makaronu oraz od dodatków, jakie tworzą sos i tworzą spójne danie. Najpopularniejsze jest spaghetti bolognese – z sosem pomidorowym i mięsem mielonym – ale to nie jedyne, jakie można zaserwować na talerzach.
5) Najprostszym spaghetti, jakie przygotowują Włosi, jest spaghetti aglio e olio pochodzące z Neapolu. Dodatkami, a właściwie gwiazdami tego dania są czosnek oraz oliwa, na której ten jest podsmażany. Dodaje się do niego także natkę pietruszki i posypuje parmezanem, niektóre przepisy dopuszczają przy smażeniu sosu także płatki chili (wówczas jest to spaghetti aglio olio e peperoncino).
6) Innym znanym wariantem jest spaghetti napoli. Szybki sos do makaronu robi się z pomidorów, czosnku, pokruszonej papryki i bazylii. Amerykanie nazywają ten sos „marinarą”.
7) Dla fanów mięsa także znajdzie się odpowiednie spaghetti – z sosem carbonarra. Do jego przygotowania wykorzystuje się jaja, czarny pieprz, podgardle i żółty ser. Poza Włochami do sosu częściej podaje się boczek w miejsce podgardla.
8) Istnieje także bardziej wytrawna wersja – spaghetti alla puttanesca. Sos przygotowany jest zazwyczaj z pomidorów, oliwy z oliwek, kaparów i czosnku.
Jak samemu zrobić spaghetti
9) Przygotowanie makaronu spaghetti nie jest czynnością trudną. Do jego wyrobienia wykorzystać można ręcznie, za pomocą robota kuchennego lub miksera stojącego. Do rozwałkowania użyć można siły rąk lub maszyny do makaronu.
10) Przy zrobieniu makaronu spaghetti z użyciem najprostszych narzędzi – siły rąk, noża i wałka oraz kawałka drewnianego blatu – można się dobrze bawić, zaś z pewnością da się wyczuć różnicę między takim makaronem a typ kupnym ze sklepu. Domowy będzie się lepiej łączył z sosem, którym zostanie polany lub do którego wrzucony.
Składniki makaronu: mąkę, sól, jaja, łączy się ze sobą w twardą masę, którą najlepiej podzielić na trzy części, następnie każdą z nich rozwałkować na grubość 1-2 milimetrów. Każdy z płatów ciasta ułożyć na bawełnianej ściereczce do przeschnięcia, po czym zwinąć w rulon i pokroić w cienkie paski – i makaron spaghetti w wersji domowej jest gotowy.
Producenci spaghetti
11) Producenci spaghetti z całego świata starają się zrobić wszystko, by ten jak najbardziej przypominał włoski oryginał. Do najbardziej znanych producentów należą:
• Barilla Holding – włoska firma z ponad stuletnim doświadczeniem zajmuje się produkcją i sprzedażą nie tylko makaronów, ale także ciast i ciastek, zatrudniając pracowników w stu krajach świata;
• Nestle – w Polsce marka kojarzona raczej z płatkami śniadaniowymi zajmuje się także produkcją i sprzedażą dań z makaronem w 190 krajach;
• De Cecco – włoski producent makaronów z semoliny, jajecznych, pełnoziarnistych, specjalnych, jak i produktów ekologicznych.
Spaghetti ciekawostki
12) Spaghetti, to liczba mnoga włoskiego słowa spaghetto, które jest zdrobnieniem od spago, oznaczającego „cienki sznurek” lub „sznurek”.
13) Cienkie spaghetti podawane z sosem pomidorowym postało w Neapolu dopiero od XIX wieku. Sos podawano z tłustymi mięsami, takimi jak bekon, szynka czy kiełbasa.
14) Włosi nigdy nie jedzą spaghetti łyżką i widelcem. To amerykański zwyczaj. We Włoszech po prostu zakręca się widelcem w naczyniu, nawijając makaron.
15) W 2000 roku w amerykańskich sklepach spożywczych sprzedano ponad 6 miliona kg spaghetti. Ktoś obliczył, że gdyby wszystkie paczki z makaronem były ustawione w jednej linii, mogłyby okrążyć Ziemię dziewięć razy.
16) Klopsiki zrobione z wołowiny jako dodatek do spaghetti zaczęły pojawiać się w amerykańskich książkach kucharskich w okresie II wojny światowej.
17) Rekord świata w największej misce spaghetti został ustanowiony w marcu 2009 r. i następnie pobity w marcu 2010 r. Restauracja Buca di Beppo w Garden Grove (Kalifornia), z powodzeniem wypełniła basen 6250. kilogramami makaronu.
18) 1 kwietnia 1957 roku BBC przekonywała wszystkich, że spaghetti rośnie na drzewach. W tamtych czasach spaghetti było uważane przez wielu za egzotyczny przysmak. W telewizyjnym programie informowano, że silny mróz może pogorszyć smak spaghetti, poza tym każde pasmo spaghetti zawsze ma taką samą długość. Nazajutrz okazało się, że był to żart prima aprilisowy.
19) 4 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Spaghetti.
Spaghetti ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Spaghetti westerny
> Pizza
> Makaron
> Sushi