15 niesamowitych faktów o sprzątaniu, o których nie miałaś pojęcia

porady sprzątanie ciekawostki o sprzątaniu prace domowe

Zadziwiające fakty i ciekawostki o sprzątaniu, które warto poznać. Zasady sprzątania, ile czasu poświęcamy na sprzątanie, firmy sprzątające

Ciekawostki o sprzątaniu

1) Nie lubisz sprzątać? To mamy ciekawą informację, która może cię przekonać do tej czynności. Godzina intensywnego sprzątania, to 600 spalonych kalorii. Tyle, co 2 godziny jazdy rowerem albo przebiegnięcie ośmiu kilometrów!

2) Brytyjska psycholog – dr J. McCartney po przeprowadzeniu badań wśród kobiet, doszła do zaskakujących wniosków. Kobiety sprzątają nie dlatego, bo nie lubią żyć w brudzie, lecz dlatego, że po prostu lubią to robić. Nie wiemy kiedy przeprowadzono badania, ale dziś chyba rzadko która kobieta tak odpowiada na takie pytanie.

3) Ponad 11 tysięcy osób z 11 krajów, w tym z Polski, w 2019 r. odpowiedziało na 3 pytania związane ze sprzątaniem i utrzymaniem czystości. Dla 92% ankietowanych czystość domu / mieszkania jest bardzo ważna. Na sprzątanie poświęcamy średnio 2 godziny i 52 minuty tygodniowo (najwięcej czasu na sprzątanie poświęcają Rosjanie). 62% ankietowanych do sprzątania używa elektrycznych urządzeń czyszczących (odkurzaczy, itp). Przypomnijmy, to dane z 2019 roku czyli sprzed pandemii.

4) Sprzątaniu najwięcej czasu poświęcamy w sobotę. Nie jest to zaskakujące, bo soboty najczęściej są dniem wolnym od pracy.

porady sprzątanie ciekawostki o sprzątaniu prace domowe
Ile czasu poświęcamy na prace domowe? Przeczytaj nasze ciekawostki o sprzątaniu

5) 40% Polek na prace domowe (w tym sprzątanie) poświęca 1-2 godziny dziennie. 10% Polek poświęca na to mniej niż godzinę. Co ciekawe, 1-2 godziny prace domowe poświęca 55% Polaków. Ankiety były anonimowe, więc nie mamy pewności czy odpowiedzi panów były zgodne z prawdą.

6) Ostatnio coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na zatrudnienie osoby lub firmy, która zajmie się sprzątaniem. Kiedyś nie byliśmy tak bogaci i zapracowani, więc porządki robiono we własnym zakresie. Dziś usługi sprzątania są jedną z szybko rozwijających się gałęzi usług, a ogłoszenia związane z wynajęciem osób do sprzątania oraz oferty firm sprzątających są na porządku dziennym.

Porady związane ze sprzątaniem

7) Jedna z zasad mówi, że sprzątamy z góry na dół. Kurz najpierw sprzątamy z wyżej położonych mebli, w przeciwnym przypadku część kurzu opadnie na czystą już podłogę.

8) Naczynia najlepiej jest pozmywać zaraz po posiłku, dzięki czemu będą pozmywane na bieżąco. Jeśli resztki żywności na nich nie zaschną, zmywanie będzie trwało dłużej.

porady sprzątanie ciekawostki o sprzątaniu prace domowe
Sprzątanie w eleganckiej sukience i szpilkach? Raczej odradzamy. Ciekawostki o sprzątaniu

9) Gdy obok brodzika i prysznica pojawi się grzyb lub pleśń, warto spryskać miejsce specjalnym środkiem przeciwgrzybicznym i przeciwpleśniowym, który zawiera chlor. Można też użyć sody.

10) Niektórzy twierdzą, że sprzątanie należy zacząć od położenia przedmiotów na swoim miejscu – tam, gdzie powinny zawsze być.

11) Skąd się bierz kurz? Najogólniej, z powietrza. Wpada do mieszkania przez okna i drzwi. Można zapytać: to po co wietrzyć mieszkanie? Niestety, jeszcze nikt nie wpadł na to, aby te dwa sprzeczne ze sobą zjawiska połączyć tak, aby w mieszkaniu nie zbierał się kurz.

12) Zmotoryzowani panowie (bo to oni częściej jeżdżą samochodami) mają na głowie także sprzątanie samochodu – mycie karoserii oraz wnętrza – foteli, części plastikowych i podłogi. Temu tematowi poświecimy oddzielny artykuł.

porady sprzątanie ciekawostki o sprzątaniu prace domowe
Sprzęt do sprzątania jest obecny w każdym domu. Ciekawostki o sprzątaniu

Sprzątanie mieszkania – poradnik

13) Specjaliści twierdzą, że sprzątanie mieszkania należy zacząć od pokoi. Potem powinniśmy sprzątać w kuchni i łazience, a na końcu zostawić sobie sprzątanie przedpokoju. Niektórzy z kolei twierdzą, że sprzątanie należy zacząć od najbrudniejszego pomieszczenia.

14) Nie odkładaj sprzątania w nieskończoność. Lepiej robić to na bieżąco, poświęcając na porządki każdorazowo niewiele czasu, niż z niechęcią zaczynać sprzątanie dopiero wtedy, gdy jednorazowo trzeba na to poświęcić kilka godzin. Krótko mówiąc: warto robić porządki na bieżąco.

15) Od czego zacząć sprzątanie mieszkania po remoncie? Od odkurzania podłogi. Dlaczego? Zamiatanie spowoduje, że kurz uniesie się i osiądzie na czystych ścianach, a mycie podłogi na mokro spowoduje, że powstanie błoto.

Ciekawostki o sprzątaniu: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Roboty sprzątające ciekawostki
> Ciekawostki o odkurzaczach

Sadurski.com, to informacyjno-rozrywkowy portal, z ogromną liczbą ciekawostek na tysiące tematów, dla każdego. Zainteresowany reklamą? Zapraszamy do kontaktu.