Na czym polega sprzątanie mieszkań po zgonach?
Na co dzień nikt nie zastanawia się nad tym, co tak właściwie dzieje się z naszym organizmem po śmierci. Jednakże przychodzą w życiu takie chwile, że musimy się z tym zmierzyć. Mowa tutaj nie tylko o cierpieniu i poczuciu straty. Niezwykle ważny jest aspekt sprzątanie funeralnego. Pewnie wiele osób zastanawia się, czym tak właściwie jest i na czym polega sprzątanie po zmarłych. W tym artykule postaramy się, odpowiedzieć na to i inne pytania, które rozjaśnią nam cały proces czyszczenia i dezynfekcji miejsc po zgonach. Zapraszamy do lektury.
Jak wygląda sprzątanie mieszkań po zgonach?
Zgon w domu, czy w miejscu publicznym wymagać może fachowej interwencji specjalistów. Co oznacza fachowa pomoc na ten temat? Po samotnej śmierci w domu, sprzątanie po zgonach jest świadczone z zastosowaniem profesjonalnego wyposażania. W jego skład wchodzi m.in.:
- > atestowana i bezpieczna dla środowiska chemia;
- > środki ochrony osobistej;
- > specjalistyczne urządzenia do dezynfekcji;
- > zbiorniki na opady skażone.
Istotnym aspektem każdej dezynfekcji po śmierci jest doświadczenie ekipy sprzątającej. Ważną kwestią są tutaj specjalistyczne szkolenia osób wykonujących sprzątanie po zgonie. Dlaczego jest to ważne? Mieszkanie, w którym doszło do utraty życia, jest skażone biologicznie. Z ciała po śmierci wydobywają się toksyczne substancje i są one niezwykle niebezpieczne dla zdrowia. Mowa tutaj o trupim jadzie, który zawiera m.in. puterscynę, kawaderynę czy neurynę. Jeśli ich szybko i skutecznie nie usuniemy, grożą nam przykre konsekwencje zdrowotne np. zatrucie pokarmowe lub ból głowy. Doświadczeni technicy, którzy na co dzień sprzątają po zwłokach wiedzą nie tylko, jak się przed nimi chronić, ale i również jak je skutecznie zlikwidować.
Na czym polega czyszczenie pomieszczenia po śmierci?
Gdy do zgonu dojdzie w mieszkaniu prywatnym, sprawia to, że jesteśmy narażeni na chorobotwórcze drobnoustroje. Powinno się wówczas w jak najszybszym możliwym czasie je zlikwidować. W tym celu wykonuje się usługę taką jak dezynfekcja po zgonach. Polega ona na eliminowaniu szkodliwych dla zdrowia mikroorganizmów, usuwaniu owadów i związków chemicznych unoszących się w powietrzu. Metody, które wykorzystuje się w tym celu to m.in. ozonowanie pomieszczeń, zamgławianie suchą mgłą czy też czyszczenie suchym lodem. Jednak zacznijmy do początku.
Po samym odkryciu tej przykrej sytuacji, jaką jest śmierć w domu, powinno się od razu interweniować. Rozumiemy przez to, wezwanie odpowiednich służb, czy też ekipy z domu pogrzebowego. Bez względu na to, czy dojdzie do samobójstwa, morderstwa czy też zgon następuje z przyczyn naturalnych, warto odkazić skażone przez zwłoki pomieszczenie. Po zabraniu ciała warto skontaktować się ze specjalistyczną firmą sprzątającą.
Niektóre tego typu przedsiębiorstwa mają uruchomioną całodobową infolinię, na przykład firma Kastelnik obsługuje swoich klientów cały rok, przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Dzięki temu ich klienci mogą zamówić sprzątanie po zgonach o każdej porze dnia i nocy. Po otrzymaniu zgłoszenia, technicy w pierwszej kolejności przechodzą do ustalania szczegółów realizacji. Na początku wykonywana jest wstępna dezynfekcja mieszkania, a następnie usuwane są wszystkie skażone biologicznie przedmioty.
Sofa poplamiona krwią oraz dywan są poddawane zazwyczaj utylizacji termicznej i transportowane pojazdami specjalnym do spalarni. Następnie przechodzimy do czyszczenia mieszkania jego dezynfekcji i dezodoryzacji. Usunięcie zapachu po zmarłej osobie to jedno z najtrudniejszych zadań, jakie stoją przed technikami sprzątającymi mieszkania po zgonach.
Jakie są sposoby dezynfekcji lokalu po śmierci?
Popularne metody odkażania mieszkań po zgonach, to m.in.:
- > ozonowanie po zmarłym;
- > zamgławianie nadtlenkiem wodoru;
- > czyszczenie ręczne wspomagane zastosowaniem środków biobójczych.
Wyjaśnimy krótko, na czym polegają poszczególne metody. Dezynfekcja ozonem jest jedną z najpopularniejszych form likwidowania szkodliwych patogenów i wirusów. Sprawdza się idealnie w różnorodnych branżach, gdzie występuje potrzeba dezynfekcji. Stosowana jest nie tylko w celu odkażania, ale również w celu usuwania nieprzyjemnych zapachów. Wykonuje się je z zastosowaniem przemysłowych generatorów ozonu o mocy od 40 do 80 g/h.
Zamgławianie suchą mgłą za pomocą nadtlenku wodoru, to również skuteczna forma dezynfekcji, stosowana często jako alternatywa do ozonowania. Można ją używać także w celu dezodoryzacji pomieszczeń. Jest to niezwykle ważne w czasie mocnego rozkładu zwłok. To, co łączy te dwie formy, to brak toksyczności i możliwość przedostania się do wszystkich miejsc, nawet tych trudno dostępnych. Natomiast czyszczenie ręczne zostaje wykonywana za pomocą atestowanych preparatów chemicznych ukierunkowanych na niszczenie bakterii i wirusów.
Jakie są najczęstsze błędy podczas sprzątania po zmarłych?
Sprzątanie zwłok to czynność, którą zdecydowanie powinny wykonywać specjalistyczne firmy sprzątające po zgonach. W sytuacjach, gdzie występują chorobotwórcze drobnoustroje, należy wiedzieć jak postępować, by nie być narażonym na niebezpieczne dla zdrowia patogeny. Podczas realizacji czyszczenia po zgonach trzeba zwrócić uwagę na to, aby nie popełnić pewnych błędów.
Pierwszym błędem w sprzątaniu po zmarłych jest otwieranie okien, w czasie, gdy odkryto ciało w stanie zaawansowanego rozkładu. W mieszkaniu pojawiają się wtedy muchy plujki. Wyczuwają one zapach trupa z kilkunastu kilometrów. Co ciekawe składają one w nim jaja, z których wykluwają się czerwie. Gdy nie otworzymy okna, mogą przylecieć inne osobniki tego gatunku. Nie powinno się również na miejsce zabiegu sprzątanie po zmarłych wpuszczać osób trzecich, które nie mają odpowiedniego przeszkolenia.
Sprzątanie mieszkań po zgonach. Co powinna zawierać skuteczna dezynfekcja?
Jeśli chcemy, aby dezynfekcja mieszkania po zgonie była skuteczna, nie możemy zapomnieć o pewnych aspektach. Jednym z nich jest stosowanie wyłącznie certyfikowanych produktów oraz sprawdzonego sprzętu do odkażania. Istotne jest także doświadczenie i odpowiednie szkolenia personelu wykonującego sprzątanie po zgonie. Mowa tutaj o przestrzeganiu zasad BHP i poprawnego wykonywania zabiegów. Ciągłe szkolenia i chęć doskonalenia swoich umiejętności cechują najlepsze firmy z branży sprzątania po zwłokach.
Utylizacja skażonych biologicznie odpadów — na co zwrócić uwagę?
Wiele przedmiotów z mieszkania zmarłego wymaga utylizacji termicznej. Zgon w domu, często oznacza nieprzyjemny zapach. Gdy chcemy się go całkowicie pozbyć, sam zabieg dezodoryzacji nie wystarczy. Musimy poddać utylizacji wszystkie przesiąknięte smrodem meble, a nawet zlikwidować podłogę i zerwać tapety. Specjalistyczna spalarnia to miejsce, w którym są likwidowane meble po zmarłej osobie. Utylizacja przedmiotów zmarłego, takich jak skażona biologicznie sofa, powinna być bezwzględnie wykonana w przeznaczonych do tego miejscach. Pod żadnym pozorem nie możemy tego typu odpadów wyrzucać do tradycyjnych kontenerów na śmieci znajdujących się na naszym osiedlu.
Profesjonalne firmy świadczące czyszczenie mieszkania po zwłokach, posiadają odpowiednie zaplecze techniczne i doświadczenie. Dzięki temu mogą one w bezpieczny sposób pozbyć się niebezpiecznych związków chemicznych występujących po śmierci. Nie warto wykonywać sprzątania po zgonach samodzielnie, ponieważ możemy być narażeni na zatrucie pokarmowe lub inne schorzenia zdrowotne. Warto poszukać pomocy u profesjonalnej ekipy.
Sprzątanie mieszkań po zgonach / linki zdjęte 1.1.24, dziękujemy za współpracę
Zobacz też:
> Ciekawostki o cmentarzach
> Cmentarz żydowski w Łodzi