Podstawowy sprzęt AGD każdej kuchni

sprzęt AGD do kuchni kuchnia

Nie ma kuchni bez sprzętu AGD. Są urządzenia, które muszą znaleźć się w każdym domu. Do nich należą z pewnością lodówka czy kuchenka, ale obecnie standardem staje się także zmywarka. W tym przypadku do wyboru są modele wolnostojące lub przeznaczone pod zabudowę.

Nie ma kuchni bez sprzętu AGD. Są urządzenia, które muszą znaleźć się w każdym domu. Do nich należą z pewnością lodówka czy kuchenka, ale obecnie standardem staje się także zmywarka. W tym przypadku do wyboru są modele wolnostojące lub przeznaczone pod zabudowę. Przy urządzaniu wnętrza od zera stawia się raczej na sprzęt pod zabudowę. Wówczas kuchnia jest wizualnie spójna, nowoczesna i przestronna. Takie rozwiązanie jest jednak nieco droższe.

Zakupić można do kuchni piekarnik i płytę grzewczą lub gotową kuchenkę, która łączy w sobie te dwie opcje. Osobny piekarnik umieszczony w zabudowie prezentuje się estetycznie, a przy tym w przypadku umieszczenia go wyżej, jest łatwy w obsłudze. Nie trzeba się wówczas do niego schylać. Przy płytach grzewczych do wyboru są urządzenia gazowe, elektryczne i indukcyjne. Standardowe płyty elektryczne, także te ceramiczne odchodzą do lamusa. Są drogie i mało efektywne. Płyty gazowe są tanie w użytkowaniu, ale zarazem dość niebezpieczne. Dodatkowo nie w każdym budynku jest podłączenie do instalacji gazowej. Obecnie coraz więcej osób stawia więc na płyty indukcyjne. Są one niedrogie w codziennej eksploatacji i bezpieczne w użytkowaniu. Wymagają jednak zastosowania specjalnych garnków. Czasem konieczna jest też wymiana instalacji elektrycznej, gdyż indukcja wymaga prądu trójfazowego.

W standardowej kuchni musi znaleźć się także okap. Służy on nie tylko do zatrzymywania zapachu gotowanych potraw, ale przede wszystkim do ochrony ścian i sufitu w kuchni przed tłustym osadem. Okapy działać mogą w trybie wyciągu (są wówczas podłączone do wentylacji) lub jako pochłaniacz. To drugie rozwiązanie jest mniej wydajne, ale stosuje się wtedy, gdy w  kuchni nie ma podłączenia do wentylacji.

W przypadku mniejszego AGD podstawą jest oczywiście czajnik elektryczny. Dodatkowo w wielu kuchniach znaleźć można opiekacze, tostery, miksery czy blendery. W szczególności czajnik i toster są urządzeniami, które stoją na ogół na widoku. Warto więc zadbać o ich odpowiedni design. Dla bardziej wymagających osób podstawą jest także ekspres do kawy. To urządzenie nie jest niezbędne w kuchni, ale wiele osób nie wyobraża sobie już bez niego życia. Do wyboru są modele przelewowe lub ciśnieniowe. Te drugie podzielić można na kolbowe, automatyczne oraz automatyczne z systemem mlecznym.

Wiele osób w kuchni ma też kuchenki mikrofalowe. Urządzenia bardziej zaawansowane nie tylko podgrzewają potrawy, ale i je przypiekają czy gotują na parze. Dodatkowo w kuchni, miłośnicy gotowania lubią mieć różnego rodzaju sprzęt AGD, który przychodzi w tym z pomocą, a więc blendery, miksery czy malaksery. Zakupić można także specjalną maszynkę do mięsa lub sokowirówkę czy wyciskarkę do soków. Rośnie także popularność robotów planetarnych. Są to nowoczesne urządzenia łączące w sobie wiele funkcji. Potrafią np. samodzielnie zagnieść ciasto. Poruszają one mieszadłem nie tylko wokół własnej osi, ale i całej misy. Stąd też nazwa planetarne. Taki robot zastępuje w kuchni kilka innych urządzeń.

Artykuł stworzony przy współpracy z portalem www.kuchniaidealna.pl