Stacje benzynowe – ciekawostki

stacje paliw benzynowe ciekawostki historia benzyna

Stacje paliw ciekawostki i informacje o stacjach paliw – stacjach benzynowych. Historia, współczesność i przyszłość stacji paliw. Jak wyglądały pierwsze stacje benzynowe?

Największe stacje paliw: Polska, Europa, świat

1) Prawdopodobnie największa stacja paliw na świecie znajduje się w USA, w stanie Teksas. Postała w 2012 r. w New Braunfels i równocześnie może tu tankować 120 samochodów (tyle jest miejsc do tankowania). Obok jest tysiąc miejsc do parkowania, obok jest sklep o powierzchni 6,3 tys. metrów kwadratowych, a w nim 83 toalety i 31 stanowisk kasowych. Wszystko znajduje się na powierzchni ok. 72 tys. metrów kwadratowych.

2) W 2006 r. największa stacja paliw świata znajdowała się w Berchem (Niemcy). Obsługiwała wtedy dziennie 7,5 samochodów osobowych i 1,5 tys. ciężarowych.

Nevada USA stacje paliw benzynowe ciekawostki historia benzyna
Stacja paliw w stanie Nevada, USA

3) Największą stacja paliw w Europie w 2013 roku była stacja Shell Polska w Świecku (Polska), przy granicy z Niemcami, głównie dla tankowania pojazdów ciężarowych. Na powierzchchni 3 ha oprócz 90 miejsc parkingowych dla TIRów i 29 dla aut osobowych, jest 14 stanowisk wyposażonych w system szybkiego tankowania (HGV). Są też punkty gastronomiczne, handlowe, kantor, itd.

4) Największa stacja paliw w Polsce powstała w 2019 roku i znajduje się w Zgorzelcu (woj. dolnośląskie). To Dyskont Paliwowy z 12. dwustronnymi dystrybutorami czyli równocześnie mogą tankować paliwo 22 samochody osobowe i 9 samochodów ciężarowych. Obok jest duży parking, supermarket, bar, restauracja, toalety, myjnie i nie tylko.

tankowanie stacje paliw benzynowe ciekawostki historia benzyna
Tankowanie samochodu. Ten widok świetnie znają wszyscy kierowcy

Z historii stacji benzynowych

5) Pierwsze stacje benzynowe, w których paliwo nalewano bezpośrednio z dystrybutorów, powstały w USA około 1913 roku.

6) Początkowo w stacjach paliw sprzedawano wyłącznie paliwo i były otwarte w takich samych godzinach, jak inne punkty handlowe. W święta, dni wolne od pracy oraz w nocy nie można było zatankować.

7) W latach 90. XIX wieku) w Anglii benzynę sprzedawano w 2-litrowych niebieskich kanistrach. W 1899 r. w Anglii było 1200 dystrybutorów benzyny.

USA stacje paliw benzynowe ciekawoststacje paliw benzynowe ciekawostki historia benzynaki historia benzyna
USA. Stacja paliw sprzed wieku

8) Pierwszy dystrybutor benzyny (pompa) stanął w 1885 r. Wynalazcą urządzenia był Amerykanina Sylvanus Bowser. Pompa Johna Tokheima miała szklany zbiornik, dzięki czemu osoba nalewająca benzynę do auta miała pewność, że płyn przepływa. Wkrótce paliwo producentów rozpoznawano po kolorze. Paliwo BP było niebieskie, Pratt’s (poprzednik Esso) czerwone, a Fina zielone. Wkrótce Brytyjczycy zaczęli przyzwyczajać się do widoku przydrożnych garaży, których były dwa lub trzy dystrybutory. Aby zostać właścicielem, nie trzeba było poważnych inwestycji czy specjalnej wiedzy.

9) Pierwsze stacje paliw w Polsce zaczęły działać w Warszawie, w 1924 roku. Były nazywane pompami. Zanim one powstały, benzynę trzeba było kupować w… aptekach i składach chemicznych. Po roku pierwsza stacja paliw zaczęła działać w Poznaniu.

10) W połowie lat 20. po Polsce jeździło 7,5 tys. samochodów. W Warszawie tworzyły się pierwsze korki samochodowe.

USA stacje paliw benzynowe ciekawostki historia benzyna
Takich pomp do tankowania już dawno się nie używa

11) Standard Nobel w Polsce – to nazwa spółki, która zainwestowała w sieć ulicznych stacji paliw w Polsce. W latach 20. XX wieku miała ich ponad 300. Od roku 1900 działała w Polsce pierwsza fabryka samochodów. Nazwa dwuosobowych samochodów SKAF była sumą inicjałów twórców fabryki: Stefana Kozłowskiego i Antoni Frączkowskiego.

12) W latach 30. XX wieku na Kresach (ówczesny wschód Polski) stacje benzynowe znajdowały się tak rzadko od siebie, że korzystanie z samochodów w zasadzie było niemożliwe.

13) Najbogatszy człowiek świata John Rockefeller (1839-1937) miał stacje paliw Standard Oil nie tylko w USA i innych krajach, ale też w Polsce. Przed II wojną światową przy rynku w Lwówku Śląskim działał dystrybutor paliwa Standard Oil. Śmierć Rockefellera oraz wojna zniweczyły plany ekspansji jego stacji paliw w Polsce. Dystrybutor benzyny w Lwówku Śląskim zdemontowano dopiero w 1955 roku.

Oslo stacje paliw benzynowe ciekawostki historia benzyna
Oslo, Norwegia. Tak wyglądały tu kiedyś stacje paliw

14) W centrum dzielnicy Zawodzie w Gorlicach (woj. małopolskie) obok współczesnej stacji paliw stoi dawny dystrybutor. Powstał w latach 30. i niedawno został sprowadzony z Francji. Jest sprawny, jednak obecne przepisy wykluczają jego używanie. Pompa stojąca na gorlickim rynku tłoczyła paliwo do samochodów jeszcze w latach 50. XX wieku.

15) Starsi pamiętają jeszcze stacje benzynowe w PRL-u. Oprócz zatankowania, można w nich było kupić papierosy i słodycze, w skromnym asortymencie.

16) CPN czyli państwowe przedsiębiorstwo Centrala Produktów Naftowych powstała 3 grudnia 1945 r. W 1998 r. CPN połączył się z Petrochemią Płock S.A., a w 1999 r. utworzono Polski Koncern Naftowy S.A., który w wyniku konkursu otrzymał wkrótce nazwę ORLEN. Nazwa jest połączeniem słów „Orzeł” i „Energia”.

stacje paliw benzynowe ciekawostki historia benzyna
Tablica informacyjna z cenami paliw na stacji benzynowej

Kataklizm na stacji paliw

17) Do niecodziennej sytuacji doszło w 2020 r. na stacji paliw we Francji, w pobliżu miejscowości Valmy. Ciężarówka przewożąca kilka samochodów dostawczych Renault (taka z dolnym i górnym pokładem) podjechała na stację aby zatankować paliwo. Kierowca nie przewidział, że wysokość pojazdu jest zbyt duża, przez co wielki dach stacji benzynowej (zadaszenie) runęło na lawetę. Strażacy przybyli na miejsce zdarzenia ze zdziwieniem dostrzegli, że jeden z przewożonych na lawecie samochodów ma tylne koła wzniesione o ok. 45 stopni i trzyma się lawety tylko kołami przednimi, bo tylne dotykają powalonego dachu stacji.

Tajlandia stacje paliw benzynowe ciekawostki historia benzyna
Stacja paliw w Tajlandii

Stacje paliw ciekawostki

18) Największymi stacjami paliw w Europie w 2018 r. były: Total (8200 stacji), Shell (7800 stacji), BP (7000 stacji), Esso (6100 stacji) i Eni (5500 stacji). Polski PKN Orlen zajmował 9. pozycję, mając 2800 stacji.

19) Nie we wszystkich krajach na stacjach benzynowych można kupić piwo i inne napoje alkoholowe.

samolot tankowanie stacje paliw benzynowe ciekawostki historia benzyna
Nowoczesna technologia i doświadczenie pilotów. Za chwilę zacznie się tankowanie paliwa do samolotu, w czasie lotu

20) Pod koniec 2018 r. w Polsce było 7765 stacji paliw.

21) Przyszłość stacji paliw, to wielkie obiekty wielofunkcyjne, coś w rodzaju centrów handlowych. Można będzie zatankować samochód, a przy okazji zrobić zakupy, poćwiczyć na siłowni, zjeść i miło spędzić czas wraz z rodziną. Czy te plany pokrzyżuje coraz szybsza ekspansja samochodów elektrycznych, które nie potrzebują benzyny, aby jechać?

Stacje paliw ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Znaki drogowe – ciekawostki
> Ciekawostki o benzynie
> Moto ciekawostki