22 ciekawostki o Staszowie
Staszów ciekawostki i najważniejsze informacje o Staszowie. Historia Staszowa, zabytki
1) Staszów, to 15-tysięczne miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie staszowskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Staszów. Leży ponad 50 km od Kielc i ok. 100 km od Rzeszowa.
Ciekawostki z historii Staszowa
2) Miejscowość założono w XIII wieku, a pierwsza pisemna wzmianka o istnieniu Staszowa pochodzi z 1241 roku.
3) Nazwa Staszów pochodzi od imienia Stasz (dawne zdrobnienie od imienia Stanisław). Prawdopodobnie ma to związek ze Staszem Kmiotko, pierwszym właścicielem miejscowości.
4) Prawa miejskie Staszów, początkowo prywatne miasto szlacheckie Hieronima Łaskiego (ok. 1496-1541), uzyskał w 1525 roku. W 1866 r. przestał być miastem prywatnym.
5) W II połowie XVII w. założono w Staszowie szabelnię, w której produkowano szable „staszówki”. Używały je m.in. wojska Jana Sobieskiego pod Wiedniem.
6) Na początku XIX wieku w miejscu późniejszego budynku kina, zbudowano w Staszowie neobizantyjska cerkiew św. Jerzego. Powstała na potrzeby stacjonującego wówczas w Staszowie wojska rosyjskiego. Obecnie cerkiew nie istnieje.
7) W 1863 r. podczas powstania styczniowego miała miejsce bitwa pod Staszowem, w której powstańcy pokonali Rosjan.
8) W 1866 r. wzdłuż brzegu rzeki Czarnej założono w Staszowie park miejski. Obecna nazwa: Park Legionów.
9) W 1930 roku liczba mieszkańców Staszowa przekroczyła 10 tysięcy. 55% z nich było narodowości żydowskiej. W 1942 r. hitlerowcy doprowadzili do zagłady staszowskich Żydów.
10) Podczas wyzwalania Staszowa w sierpniu 1944 r. w bombardowaniu lotniczym zniszczono 80% zabudowy miasta.
Staszów – zabytki
11) Ponieważ Staszów w przeszłości wielokrotnie ucierpiał przez wojny i pożary, nie zachowało się wiele zabytków. Poniżej część z nich.
12) Gotycki Kościół pw. św. Bartłomieja (staszowska fara) został wybudowany w latach 1342–1343, w miejscu wcześniejszego drewnianego kościoła. W pierwszej połowie XVII w. od strony północnej dobudowano kaplicę Matki Bożej Różańcowej, zwaną kaplicą Tęczyńskich.
13) Na środku rynku w Staszowie stoi klasycystyczny budynek ratusza, zwany kramnicami. Został wybudowany w 1738 r. przez księcia Augusta Aleksandra Czartoryskiego, ówczesnego właściciela miasta. W 1861 r. dodano przybudówkę i obniżono wieżę ratusza. Obecnie jest tu (od 2019 r.) biblioteka miejska, także restauracja. Kamienice wokół rynku pochodzą z XVIII wieku.
14) Obok budynku ratusza stoi pomnik poświęcony Tadeuszowi Kościuszko, powstały w 1864 roku. Wcześniej stał w innych miejscach Staszowa. Patrz foto na górze.
Staszów ciekawostki i informacje
15) Obecny (od 1959 r.) herb Staszowa, to korab – złoty statek morski na czerwonym tle. Wygląd nawiązuje do herbu wspomnianego wyżej Hieronima Łaskiego.
16) Muzeum Ziemi Staszowskiej (ul. Jana Pawła II 17) prezentuje eksponaty związane z historią Staszowa i okolic oraz lokalne numizmaty. Jest czynne we wtorki, czwartki i piątki.
17) Obecnie częściami Staszowa są: Adamówka, Golejów, Łazienki, Maleniec, Piekła, Pipała, Pluskawka, Pocieszka, Radzików i Staszówek.
18) 3 km od centrum Staszowa, w Lasach Golejowskich, znajduje się kompleks jezior i oczek wodnych. Jest to kilkadziesiąt jeziorek o łącznej powierzchni ok. 65 ha. Niektóre połączone są kanałami.
19) Zalew nad Czarną, to zbiornik wodny o powierzchni 1,4 ha. 4-hektarowy teren. Znajduje się między Czarną Staszowską, kanałem młyńskim a ulicą Piłsudskiego i budynkami straży pożarnej.
20) Oprócz wspomnianego już Parku Legionów, w Staszowie jest też park im. Adama Bienia. Jest położony między Starym Miastem a Osiedlem Północ.
21) Staszowskie Towarzystwo Kulturalne działa od 1981 roku.
22) MKS Olimpia Pogoń Staszów, w skrócie: Pogoń Staszów, to klub piłki nożnej założony w 1945 roku. Stadion mieści się przy ul. Koszarowej 7.
Staszów ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Starachowice
> Włoszczowa
> Suchedniów