Statua Wolności w Nowym Jorku

Statua Wolności Nowy Jork USA NYC ciekawostki New Jersey żółta taksówka wodna papierosy ciekawostki

Statua Wolności ciekawostki i najważniejsze informacje, które powinieneś poznać

Statua Wolności kiedy powstała?

W 1865 roku na przedmieściu Paryża spotkali się na kolacji: francuski polityk Édouard René Lefebvre de Laboulaye oraz rzeźbiarz Frédéric Auguste Bartholdi. Ten pierwszy, zwolennik idei amerykańskiej wolności zwierzył się, że chciałby przekazać Amerykanom wyjątkowy pomnik. Drugi podchwycił temat i opowiedział o niezrealizowanym projekcie ogromnego pomnika, który miał stanąć pod wejściem do Kanału Sueskiego. Podobno polityk od razu wymyślił nazwę „Wolność opromieniająca świat” (La Liberte eclairant le monde).

Statua Wolności Nowy Jork USA NYC ciekawostki

Statua Wolności, Nowy Jork. Widok spod cokołu

Statua Wolności budowa

Wkrótce zaczęto zbierać fundusze na realizację projektu. Francuzi mieli sfinansować statuę, a Amerykanie fundament i cokół. Był kryzys, więc Amerykanie nie kwapili się, aby pokryć część wartości pomnika, który mieli otrzymać od Francuzów w darze. W USA powstały jednak komitety zbierające fundusze na ten cel, które zgromadziły brakujące 102 tysiące dolarów. Potem wyliczono, że cały koszt Statuy wyniósł pół miliona dolarów (obecna wartość ok. 10 milionów USD).

W 1884 roku 350 części pomnika zapakowano do 214 skrzyń i wysłano statkiem do Ameryki. Trafiły na wyspę Bedloe’s Island (obecna nazwa: Liberty Island) i w kilka miesięcy wszystko zmontowano. Statua, która miała stanąć w setną rocznicę uchwalenia deklaracji Niepodległości, stanęła z 10-letnim opóźnieniem. 28 października 1886 roku nowojorczycy ujrzeli wreszcie 93-metrowej wysokości Statuę Wolności, będącą wówczas największą konstrukcją na świecie.

Statua Wolności Nowy Jork USA NYC ciekawostki

Nabrzeże Liberty Island, skąd przypływają i odpływają turyści. W głębi Statua Wolności

Obecnie na Liberty Island co roku przybywa 4 miliony turystów, aby zobaczyć na własne oczy monument, który stał się symbolem Ameryki.

Dodajmy, że wewnętrzną konstrukcję Statuy wykonał Gustaw Eiffel, który wkrótce zasłynął z wieży, mającej stanąć w centrum Paryża. Ale to temat na inną historię…

Statua Wolności jak dotrzeć?

Na Liberty Island, gdzie stoi Statua Wolności, pływa prom z Battery Park (południowe nabrzeże Manhattanu), co 20-30 minut. W sezonie i dni gdy jest dobra pogoda, są długie kolejki i trzeba czekać. Aby oszczędzić trochę czasu, warto zakupić bilety online trochę wcześniej, na stronie statuecruises.com. Kupując, trzeba podać datę i godzinę wypłynięcia. Cena w zależności od różnych opcji, poniżej 20 USD za bilet normalny (dzieci poniżej 10 USD, a seniorzy kilkanaście USD). Nie podajemy dokładnie, bo ceny mogą się zmieniać.

Tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Statua Wolności Nowy Jork USA NYC ciekawostki

Statua Wolności – symbol Ameryki w zbliżeniu

Gdzie jest Statua Wolności?

Statua Wolności, symbol Nowego Jorku oraz Stanów Zjednoczonych, znajduje się na Liberty Island (Wyspa Wolności), u ujściu rzeki Hudson. Stojąc tyłem do posągu, w oddali widać drapacze chmur nowojorskiego Manhattanu. Tak naprawdę ten neoklasycystyczny posąg nazywa się: Liberty Enlightening the World (Wolność opromieniająca świat).

Pomnik przedstawia postać kobiety, która w prawej dłoni wznosi płonącą pochodnię, a w lewej tablicę z datą uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone czyli JULY IV MDCCLXXVI (4 lipca 1776). Jest własnością federalną administrowaną przez National Park Service. Jego wysokość: 46,5 m, a wraz z cokołem: 93 m. W 1984 pomnik został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Statua Wolności Nowy Jork USA NYC ciekawostki

Statua Wolności spogląda na nowojorski Manhattan

Statua Wolności ciekawostki

* Frédéric Auguste Bartholdi projektując postać kobiety, nadał jej rysy własnej matki, a sama postać ma kształty jego kochanki.
* Pomnik najpierw został wzniesiony we Francji i przekazany ambasadorowi USA w Paryżu. Niedługo potem został rozebrany na części i popłynął statkiem do Nowego Jorku.
* Odsłonięcia dokonał prezydent USA Grover Cleveland 28 października 1886 r.
* Statua Wolności – z czego jest zrobiona? Początkowo posąg był koloru brązowego, gdyż jest wykonany w miedzi. Z czasem jednak ta miedź pokryła się patyną, dlatego obecnie jest zielona.
* Jak wygląda Statua Wolności w środku? Wewnątrz postaci kobiety znajdują się dwa ciągi spiralnych schodów prowadzących do punktu widokowego. Trzeci ciąg schodów, ten prowadzący do pochodni, nie jest od wielu lat dostępny dla zwiedzających.
* Dłoń trzymająca pochodnię, fragment Statui Wolności, przez 6 lat znajdowała się a parku Madison Square. Tyle czasu zbierano pieniądze na montaż posągu.

> Nowy Jork ciekawostki

Tu więcej zdjęć:

Podróże Sadurski.com – zobacz też:
> Central Park w Nowym Jorku
> Long Island, wyspa koło Nowego Jorku
> Kanion Antylopy, Arizona
> Park Narodowy Yosemite, Arizona
> Briksdal – największy lodowiec Europy
> Singapur. 100 informacji, które musisz wiedzieć przed podróżą
> Hong Kong – z lotniska do city
> Japonia. Wielki Budda w Kamakura