Ciekawostki o Strzegomiu, woj. dolnośląskie

Strzegom ciekawostki atrakcje zabytki historia

Strzegom ciekawostki i najważniejsze informacje. Historia, zabytki, atrakcje Strzegomia, zdjęcia. Co warto zobaczyć w Strzegomiu?

Miasto Strzegom

1) Strzegom, to 16-tysięczne miasto w południu woj. dolnośląskiego, w powiecie świdnickim. Jest siedzibą gminy miejsko-wiejskiej Strzegom.

2) Pierwsza historyczna nazwa miasta – Strzegów pochodzi od słowa: strzec. Na przestrzeni wieków nazwa pisana była na różne sposoby. W 1266 r. pisano o niej: Stregom. Obecna nazwa oficjalnie funkcjonuje od 1946 roku.

granit strzegomski Strzegom ciekawostki
Jedno z miejsc obok Strzegomia, gdzie pozyskiwany jest granit

3) Granit strzegomski, to potoczna nazwa skały z masywu strzegomskiego. Ma wysoką wytrzymałość i najczęściej jasnoszarą barwę. Jest eksploatowany od kilku wieków. Obecnie w okolicach Strzegomia działa ok. 30 kopalń. Najstarszym czynnym kamieniołomem jest kopalnia Barcz, działająca od 1826 roku.

rynek w Strzegomiu Granitowe Serce Polski
Miejsce na rynku Strzegomia, które turyści chętnie uwieczniają na zdjęciach

Strzegom ciekawostki z historii

4) Miejscowość założono w X wieku, a prawa miejskie otrzymała w 1242 roku.

5) Spośród 13.427 mieszkańców Strzegomia w 1905 r., zdecydowana większość była narodowości niemieckiej.

ratusz na rynku w Strzegomiu Strzegom ciekawostki
Strzegom ciekawostki. Ratusz na rynku w Strzegomiu

6) Przed II wojną światową Strzegom miał więcej mieszkańców niż obecnie (jakieś 17-20 tysięcy). W 1945 r. w wyniku napływu uchodźców, mieszkało tu niemal 30 tysięcy ludzi. W 1946 r. 7 tys. mieszkańców Strzegomia narodowości niemieckiej wysiedlono z miasta.

bazylika kościół św. Piotra i Pawła Strzegom ciekawostki
Bazylika św. Piotra i Pawła w Strzegomiu jest imponujących rozmiarów

Strzegom zabytki

7) Kościół św. Piotra i Pawła w Strzegomiu, to jedna z największych budowli Dolnego Śląska. Budowę tej bazyliki rozpoczęto w 1311 roku, a zakończono w połowie XV wieku. Nawa świątyni ma 76 metrów długości. W dzwonnicy znajduje się dzwon z 1318 roku.

wnętrze bazylika kościół św. Piotra i Pawła Strzegom ciekawostki
Wnętrze bazyliki

8) Mury obronne Strzegomia zbudowano pod koniec XIII wieku. Do dziś zachowały się fragmenty na Starym Mieście i blisko wiaduktu kolejowego. W Parku Miejskim jest dobrze zachowany fragment murów wraz z Basztą Dziobową.

mury obronne Strzegom zabytki historia atrakcje
Mury obronne Strzegomia w parku, w pobliżu bazyliki

9) Pozostałością po dawnym, XIV-wiecznym budynku ratusza Strzegomia jest Wieża Targowa. Jest to najstarszy element zabudowy strzegomskiego rynku. W mierzącej 26 metrów wysokości wieży znajduje się dzwon z 1365 roku. Wieża Targowa została obudowana budynkiem nowego ratusza, w latach 1859-1860. Obecnie można ją zwiedzać w niedziele, od maja do września, w godz. 15-18. Adres: ul. Rynek 38.

Wieża Targowa rynek w Strzegomiu
Wieża Targowa i kamienice przy rynku

10) Jednonawowy kościół św. Barbary z XIV w. początkowo był żydowską synagogą. Wewnątrz jest barokowy ołtarz główny i chrzcielnica z przełomu XV i XVI wieku. W latach 90-ych został gruntownie odrestaurowany.

kościół św Barbary Strzegom ciekawostki zabytki atrakcje
Kościół św. Barbary. Strzegom ciekawostki

11) Kościół i klasztor zbudowano w 1430 r. w stylu późnogotyckim, w 1729 r. został rozbudowany przez karmelitów, w 1819 r. przez ewangelików, których był świątynią do 1978 roku. Od 1997 r. znów jest świątynią katolicką.

kościół karmelitów Zbawiciela Strzegom ciekawostki atrakcje
Kościół Najświętszego Zbawiciela Świata o Matki Boskiej Szkaplerznej

12) Kaplica św. Antoniego początkowo (w XV wieku) była basteją obronną. Potem służyła do celów sakralnych oraz obronnych. Obok stał zamek wzniesiony w XII-XIII wieku, będący jedną z siedzib księcia świdnickiego Bolka I Surowego, jego żony Beatrycze i synów: Bolka i Bernarda. Potem zamek należał do kolejnych właścicieli. Po wojnie 30-letniej (1618-1648) zamek był ruiną. Został rozebrany w 1888 r., gdy budowano wiadukt kolejowy. Obecnie w miejscu gdzie stał zamek, od 2002 r. znajduje się tablica informacyjna.

kaplica św. Antoniego Strzegom ciekawostki zabytki atrakcje
Kaplica św. Antoniego (stan na połowę 2021 r.)

13) Kaplica św. Jadwigi w Strzegomiu została zbudowana w XIII w. Od 1819 r. stała się kaplicą pogrzebową.

Strzegom ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Boguszów-Gorce
> Jelenia Góra
> Karpacz