Strzelce Opolskie ciekawostki zabytki historia atrakcje

Strzelce Opolskie – 22 ciekawostki

Czas czytania:4 minut/y, 3 sekund/y

Strzelce Opolskie ciekawostki, informacje, zabytki. Co zobaczyć w Strzelcach Opolskich – atrakcje miasta

1) Strzelce Opolskie, to ok. 20-tysięczne miasto w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelce Opolskie. Miasto leży 33 km od Opola, a do Kędzierzyna-Koźla jest stąd 22 kilometry.

Strzelce Opolskie ciekawostki z historii

2) Nazwa obecnego miasta nawiązuje do strzelców – łowców książęcych, którzy niegdyś organizowali w tej okolicy łowy na zwierzynę. Początkowo we wsi mieszkali łowczy i strzelczy.

3) W księdze łacińskiej z 1295 r. lub 1305 r. miejscowość wymieniono pod nazwą Strelicz. Niemiecki nauczyciel Heinrich Adamy w książce z 1888 r. napisał, że niegdyś miejscowość nazywała się Strzelica. W przeszłości używano też innych nazw.

4) Strzelce Opolskie zostały miastem prywatnym po tym, jak w 1615 r. kupił je Georg von Redern. Niedługo potem miasto na półtorej wieku trafiło w ręce rodu Collona.

brama zamek książąt piastowskich Strzelce Opolskie ciekawostki
Brama od strony ratusza, za którą jest zamek i park. Strzelce Opolskie ciekawostki

Park w Strzelcach Opolskich

5) Przy zamku w Strzelcach Opolskich, w miejscu ogrodu ozdobnego powstał park w stylu angielskim. Było to w czasie, gdy właścicielem miasta był Andrzej Renard (1795-1874). Park założono w 1832 r. i ma 65 ha powierzchni. W najstarszej części, tzw. małym parku, znajdują się ruiny zamku i budynek – masztalarnia. Stawy utworzono w parku w XIX wieku, a z uzyskanej ziemi utworzono sztuczne wzniesienia.

Masztalarnia obok zamku Strzelce Opolskie atrakcje zabytki
Budynek Masztalarni stoi obok zamku

6) Wśród roślinności parku jest ponad 350-letni świerk pospolity, jeden z najstarszych okazów tego gatunku rosnących w Polsce. Obwód drzewa na wysokości pół metra od ziemi wynosi ok. 5 metrów.

7) W parku znajduje się ścieżka ekologiczno-edukacyjna – Szlak Hrabiego Renarda.

8) Masztalarnia, to budynek z początku XIX w., znajdujący się w tzw. małym parku, w pobliżu ruin zamku. Pełnił funkcję stajni dla koni. Wykorzystywano je podczas polowań oraz wyścigów konnych. Ówczesna stadnina hrabiego Andrzeja Marii Renarda była znana w Europie. Nad wejściem do budynku znajduje się herb rodu Renardów.

9) W parku stoi też neogotycka Wieża Ischl. Została wzniesiona w 1840 r. przez hrabiego Renarda. Jej pierwowzorem był gotycka wieża Kolorwat, zbudowana w austriackim miasteczku Ischl.

10) We wnęce do bramy parku znajduje się barokowa, XVIII-wieczna rzeźba przedstawiająca św. Jana Nepomucena.

pomnik strzelca ratusz rynek Strzelce Opolskie ciekawostki
Pomnik myśliwca i budynek ratusza. Strzelce Opolskie ciekawostki

Strzelce Opolskie zabytki, co zobaczyć

11) Wiadomo, że strzelecki ratusz – siedziba władz miasta, stał już w XIV wieku. Po pożarze drugiego ratusza (1754), w latach 1844–1846 wybudowano nowy, w stylu neogotyckim, który do dziś jest siedzibą władz miasta. Ma wysoką wieżę i stoi przy ul. Myśliwca 1. Od 2010 r. wieża udostępniona jest dla zwiedzających.

12) Na rynku przed ratuszem od 1929 r. stoi pomnik myśliwca. Jest też pomnik poświęcony Ofiarom Wojen i Przemocy, zwany Śląską Pietą. Wcześniej z jego miejscu, do 1991 r. stał pomnik przyjaźni polsko-radzieckiej.

wieża zamkowa Strzelce Opolskie zamek ruiny zabytki
Wieża zamkowa (jedyny odrestaurowany fragment) oraz ściany zamku

13) W Strzelcach Opolskich zachowały się ruiny zamku książąt piastowskich z XIV wieku (adres: ul. Zamkowa, nieopodal ratusza). Książę opolski Bolek I na przełomie XIII i XIV w. zbudował zamek myśliwski, a wcześniej stała tu drewniana budowla. W XVI w. w wyniku przebudowy zamek uzyskał wygląd renesansowy. Kolejna przebudowa miała miejsce w 1840 roku. W 1945 r. miasto oraz zamek spaliły wojska radzieckie. Obecnie jest on własnością prywatną, a ruiny są zabezpieczone. Nad nimi góruje wysoka, odrestaurowana wieża zamkowa.

14) Zachowały się fragmenty dawnych murów obronnych miasta. Można je zobaczyć przy ul. Kołłątaja.

15) Neobarokowy kościół św. Wawrzyńca (ul. H.Kołłątaja) zbudowano w latach 1904-1907. Stojąca obok dzwonnica, to niegdyś XV-wieczna baszta, przebudowana w XVIII wieku.

baszta dzwonnica kościół św. Wawrzyńca
Dzwonnica kościół św. Wawrzyńca, kiedyś średniowieczna baszta

16) Na cmentarzu przy ul. Opolskiej stoi barokowy, drewniany kościół św. Barbary. Wybudowano go w latach 1683-1690. Wczesnobarokowe ołtarze pochodzą z 2 połowy XVII wieku. Jeszcze wcześniejsza jest późnorenesansowa ambona z początku XVII wieku.

17) W latach 1825-1826 wzniesiono Kościół Bożego Ciała. Stoi na rogu ulic: Opolskiej i Dąbrowskiego. Do lat 70. XX w. był świątynią luterańską.

18) Pod koniec XIX w. w Strzelcach Opolskich zaczął działać browar. Budynek dawnego browaru stoi w centrum, przy ul. Kościuszki 4.

Urząd Miasta obok zamku Strzelce Opolskie ciekawostki co zobaczyć
Jeden z budynków Urzędu Miasta, z prawej ściany zamku

Kolejne ciekawostki o Strzelcach Opolskich

19) Hala sportowa znajdująca się przy ul. Żeromskiego 5a początkowo była żydowską synagogą, którą zbudowano w XIX wieku. Budynek pełnił funkcję synagogi do 1938 roku.

20) W Strzelcach Opolskich są dwa więzienia (zakłady karne): przy ul. Karola Miarki 1 i ul. Klonowej 3.

kamienice przy rynku w Strzelcach Opolskich
Kamienice przy rynku w Strzelcach Opolskich. Z lewej za kadrem ratusz

21) Przy ul. Opolskiej 46 mieści się Centrum Rekreacji Wodnej i Sportu „Strzelec”, należące do miasta. Jest tu m.in. kryta pływalnia. Działa od 2011 roku.

22) Przy ul. Powstańców Śląskich 17 mieści się Stadion Miejski o pojemności 1200 miejsc siedzących. Mecze rozgrywa tu drużyna Piasta Strzelce Opolskie. Klub powstał w 2002 roku.

Strzelce Opolskie ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Głuchołazy
> Nysa
> Dobrodzień

humor Czerwony Kapturek dowcipy o Czerwonym Kapturku kawały Poprzedni post Dowcipy o Czerwonym Kapturku
Kosowo Prizren atrakcje ciekawostki zabytki co zobaczyć Następny post Zabytki miasta Prizren w Kosowie