styropian ciekawostki o styropianie

Ciekawostki o styropianie

Czas czytania:2 minut/y, 35 sekund/y

Kawałek białej płyty, często ukruszonej – często tak sobie kojarzymy styropian. Tymczasem jest to jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych. Styropian – fakty, mity i ciekawostki o styropianie

– Odmiany różnią się parametrami i właściwościami. Dlatego inny styropian zastosuje się na fasadzie budynku, inny do docieplenia ścian fundamentowych, a jeszcze inny do docieplenia dachu lub stropów międzykondygnacyjnych – mówi Sebastian K. Widelski, dyrektor marketingu firmy Styropmin.

Właściwości termoizolacyjne styropianu

Najlepszym izolatorem jest powietrze, a styropian składa się w ok. 98 proc. z powietrza. Nietrudno się domyślić, że jego właściwości izolacyjne są bardzo dobre. Wyznacznikiem skuteczności termoizolacyjnej płyt styropianowych jest współczynnik przewodzenia ciepła.. Im niższa wartość tego parametru, tym lepsza izolacja budynku.

Na rynku dostępne są już styropiany energooszczędne i pasywne (potocznie nazywane szarymi). Ich kolor wynika z dodatku grafitu, który znacząco zwiększa właściwości termoizolacyjne.

Błędem jest wyciąganie wniosków co do właściwości termoizolacyjnych styropianu na podstawie jego wagi, co wciąż niektórzy robią. Sama waga styropianu nie decyduje o jego parametrach. Znacznie ważniejsze od wagi styropianu jest to, z jakiego rodzaju surowca został wykonany, na jakich maszynach oraz od technologii wykorzystanej podczas procesu produkcji.

Trwałość styropianu

Głównym składnikiem styropianu jest polistyren (EPS). Jest to materiał syntetyczny, tworzywo, które się nie starzeje. Izolacja wykonana ze styropianu jest więc niezwykle trwała. Mitem jest dość rozpowszechniony pogląd, że styropian „znika“ na przestrzeni lat. Prawidłowo wykonana izolacja termiczna nie ma prawa „zniknąć“.

Wpływ substancji chemicznych na styropian

Styropian jest odporny na wiele substancji chemicznych. Nie zaszkodzi mu kontakt ze zdecydowaną większością materiałów budowlanych. Nie są mu straszne np. kwas solny, siarkowy i azotowy, a także olej silikonowy i alkohole.

Oczywiście, tak jak w przypadku wszystkich innych materiałów, tak i w przypadku styropianu, znajdą się substancje chemiczne, które mogą go uszkodzić. Dlatego zawsze należy zachować ostrożność. Nie warto trzymać się pogłosek dotyczących „delikatności” styropianu i jego skłonności do niszczenia się. Podobnie jak w przypadku większości materiałów budowlanych, styropian należy układać i użytkować zgodnie z instrukcją, wymaganiami technicznymi i zasadami opisanymi przez producenta.

Styropian i promieniowanie słoneczne

Latem, kiedy słońce świeci wyjątkowo mocno, może ono uszkodzić styropian, zwłaszcza „szary”, jeśli wystawiony jest bezpośrednio przez dłuższy czas na jego działanie. Dlatego w słoneczne i bardzo gorące dni warto materiał ten zabezpieczyć przed bezpośrednim oddziaływaniem słońca.

Styropian i przepuszczalność powietrza

Za prawidłową cyrkulację powietrza w budynkach w ponad 90 % odpowiada wentylacja. Jeżeli jest ona wykonana właściwie, zgodnie ze sztuką budowlaną, to obieg powietrza w całym budynku odbywa się w sposób prawidłowy. Ściany ocieplone styropianem chronią budynek przed utratą ciepła, bo takie jest ich zadanie. Styropian nie jest i nigdy nie był odpowiedzialny za wentylację powietrza w poszczególnych pomieszczeniach w budynkach.

Woda i ogień

Styropian nie chłonie wody, ponieważ jest tworzywem sztucznym. Z tego powodu jego nasiąkliwość jest bliska zeru. Dzięki temu pozostaje on świetnym termoizolatorem.

Dodatkowo niektórzy producenci styropianu mają w swojej ofercie styropian perymetryczny, potocznie nazywanym wodoodpornym. Stosuje się go głównie w miejscach silnie narażonych na działanie wody, takich jak np.: fundamenty czy dachy zielone.

Styropian jest też materiałem samogasnącym. To znaczy, że po zabraniu źródła ognia od razu przestaje się palić. Nie zapali się np. od niedopałka papierosa.

Zobacz też: 
> Ciekawostki o spadochronach
> Ciekawostki o paintballu
> Folia aluminiowa ciekawostki

szczepan sadurski-ksiazki-satyra-wyjatkowa-ksiazka-szczepana Poprzedni post Najnowsza książka Sadurskiego
happy skyscraper wesoły wieżowiec Następny post Postaw swój wieżowiec