ławeczka pomnik Piłsudskiego w Sulejówku

Sulejówek – miasto Piłsudskiego

Czas czytania:2 minut/y, 47 sekund/y

Sulejówek ciekawostki i najważniejsze informacje o podwarszawskim Sulejówku

Miasto Sulejówek

1) Sulejówek, to 20-tysięczne miasto w województwie mazowieckim, w powiecie mińskim. Leży 20 km na wschód od centrum Warszawy.

2) Wiadomo, że w 1526 r. we wsi szlacheckiej Sulewo (obecny Sulejówek) było kilka chat i karczma. W 1815 r. mieszkało tu 57 ludzi. Prawa miejskie Sulejówek otrzymał w 1962 roku.

rondo drogowskaz ulica Sulejówek
W Sulejówku aż roi się od historycznych nazw i nazwisk z przeszłości

Sulejówek i Józef Piłsudski

3) Między rokiem 1923 a 1926 mieszkał tu Józef Piłsudski z rodziną (drugą żoną Aleksandrą i dwiema córkami). Dworek (Willa Milusin) zbudowano ze składek społeczeństwa i podarowano ją Piłsudskiemu.

4) Z tego miejsca 12 maja 1926 r. Piłsudski z oddziałami wyruszył do Warszawy, aby przejąć władzę w państwie (tzw. zamach majowy).

5) Po śmierci Piłsudskiego od 1935 r. było tu muzeum. W 1947 r. wyposażenie Willi Milusin zabrało wojsko, a budynek zajęła ambasada ZSRR. W PRL-u w Willi Milusin było przedszkole. W 1970 r. nieruchomość przejął skarb państwa.

muzeum Piłsudskiego Sulejówek ciekawostki atrakcje
Nowy budynek muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku

6) Obecnie zespół willowy, w tym Willa Milusin (Aleja Piłsudskiego 29) oraz park, jest wpisany do rejestru zabytków. Znajduje się w nim muzeum poświęcone Józefowi Piłsudskiemu. Tę część Sulejówka nazwano Enklawą Historyczną Miasta.

7) Obok na początku XXI wieku zbudowano nowy, duży i nowoczesny budynek muzeum, a raczej kompleks mezealno-edukacyjny, który prezentuje życie i dokonania Piłsudskiego. Został uroczyście otwarty 14 sierpnia 2020 roku, w przeddzień 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Muzeum jest w pewnym sensie kontynuatorem Muzeum Józefa Piłsudskiego w Warszawie, które do 1939 r. znajdowało się w Belwederze.

8) Na obrzeżach parku (u zbiegu ulic Piłsudskiego i Paderewskiego) od 2010 r. znajduje się też pomnik – ławeczka (a raczej dwie). Przedstawia Józefa Piłsudskiego w galowym mundurze wspierającego się na szabli oraz jego dwie małe córki – Wandę i Jadwigę. Pomnik odlany z brązu nosi nazwę „Lekcja historii”. Patrz: foto na samej górze.

Kopiec Współtwórców Niepodległości Sulejówek
Głaz na Kopcu Współtwórców Niepodległości. W głębi gmach muzeum

9) Obok pomnika jest też Kopiec Współtwórców Niepodległości, zwieńczony głazem z napisem. Upamiętnia 70. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Miejsce, gdzie jest ławeczka i kopiec, nazwano Skwerem Niepodległości.

10) Miejsc o charakterze patriotycznym jest w Sulejówku więcej, a szereg nazw ulic upamiętnia osoby i wydarzenia znane z historii Polski.

11) Dzień 13 czerwca czyli dzień, w którym w 1923 r. przekazano klucze do Willi Milusin Józefowi Piłsudskiemu, jest obecnie Świętem Miasta Sulejówek – Dniem Marszałka.

Willa Dewajtis Urząd Miasta Sulejówek
Willa Dewajtis, obecnie Urząd Miasta. Sulejówek ciekawostki

Sulejówek ciekawostki i informacje

12) Budynek, w którym obecnie jest Urząd Miasta czyli Willę Dewajtis, zbudowano w 1920 r. Początkowo był budynkiem mieszkalnym. Od 2014 r. jest w rejestrze zabytków.

13) Jednym z kilku kościołów w Sulejówku jest Kościół Przemienienia Pańskiego, zbudowany w latach 30. XX wieku.

Victoria Sulejówek stadion
Trybuny stadionu Victorii Sulejówek

14) Miejski Ludowy Klub Sportowy Victoria Sulejówek założono w 1957 roku. Boisko znajduje się przy ul. Reymonta 1.

Skwer Pamięci pomnik w Sulejówku
Skwer Pamięci. Pomnik, z lewej budynek policji

15) Między stadionem Victorii a posterunkiem policji w Sulejówku stoi Pomnik Ofiar II Wojny Światowej. Jest z piaskowca i odsłonięto go w 1971 roku. Od 2002 r. działka na której stoi pomnik, nazywa się Skwerem Pamięci.

16) Przystanek kolejowy w Sulejówku zbudowano w 1920 roku. Po elektryfikacji linii kolejowej, perony przebudowano. Po zniszczeniu przez Niemców w 1944 r., został odbudowany w 1948 roku.

Sulejówek ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Radzymin
> Piaseczno
> Wołomin

kariera jak zostać bogatym Poprzedni post Trudna droga do sukcesu, czyli jak zostać bogatym
ranking kredytów gotówkowych Następny post Ranking kredytów gotówkowych – 3 wskazówki