Niezwykłe ciekawostki o supermarketach

supermarkety ciekawostki supermarket hipermarkety

Supermarkety ciekawostki i fakty, które warto znać. Pierwszy supermarket na świecie i w Polsce. Znane sieci, sztuczki sprzedażowe

Supermarkety ciekawostki z historii

1) Za pierwszy supermarket na świecie uznawany jest Piggly Wiggly. Otworzył go w roku 1916 Clarence Saunders w mieście Memphis, w stanie Tennessee, USA.

2) Pierwszym hipermarketem działającym w Polsce był HIT, należący do niemieckiej firmy Dolhe. HIT rozpoczął działalność na terenie Polski w 1993 roku. W 2002 r. sieć została przejęta przez brytyjskiego giganta Tesco.

3) Pierwszym dużym supermarketem w Polsce był PRL-owski Supersam. Działalność zaczął w 1962 roku i mieścił się na pl. Unii Lubelskiej w Warszawie. Sklep odróżniał się od zachodnich supermarketów oryginalną architekturą. Szczególną uwagę zwracały przeszklone ściany i łukowato wygięty dach. W dniu otwarcia, milicja nie poradziła sobie z naporem ogromnej liczby osób. Wszczynano bójki i miały miejsce przepychanki pod sklepem, bo podobno do sprzedaży „rzucono cytryny”.

Ciekawostki o supermarketach

4) Najdziwniejszy supermarket mieścił się w Addis Abebie (Etiopia). Sklep zatrudniał kilka 10-letnich dziewczynek, które nosiły za klientami koszyki i wkładały do niego towary wskazane przez nich palcem. Za nimi szedł strażnik z kałasznikowem, pilnując, aby klient niczego nie ukradł. Kasy były jedynie atrapami, ponieważ sprzedawcy przyjmujący tylko gotówkę, woleli liczyć pieniądze ręcznie.

5) Specjaliści od sprzedaży stosują triki, dzięki którym klienci kupują więcej. Działania opierają się o mechanizmy psychologiczne i mają znamiona manipulacji. W wielu supermarketach stosuje się specjalny rozkład umieszczenia towarów (zasada środkowej półki), także aromamarketing, magiczne końcówki cen, nieuczciwe przeceny oraz drobne artykuły przykasowe. Dzięki tym zabiegom klienci wydają nawet trzy razy więcej niż zamierzali przed pójściem na zakupy.

supermarkety ciekawostki supermarket hipermarkety
Supermarkety ciekawostki dla każdego – w skrócie

6) Biedronka, będąca początkowo dyskontem, stała się w Polsce jedną z głównych sieci handlowych. Obecnie ceny nie są dyskontowe, jednak wiele osób wciąż jest przekonanych, że tu jest najtaniej.

7) W 2007 roku oddano do użytku centra handlowe o łącznej powierzchni ponad 700 tys. metrów kwadratowych. Lata 2000-2010, to dynamiczny rozwój galerii handlowych oraz mieszczących się w ich obrębie supermarketów. Sukces supermarketów i galerii handlowych, to w głównej mierze efekt konsumpcyjnego wygłodzenia Polaków, którzy przez wiele lat byli odcięci od wyrobów z Europy i świata.

Ciekawe fakty o supermarketach

8) Walmart, to jedna z najbardziej znanych sieci supermarketów w Ameryce. Została założona w 1962 roku przez Sama Waltona. W 2010 roku siecią była największym sprzedawca detalicznym po względem obrotów. W Walmart’cie kręcone były sceny filmu „Pan i Pani Smith” z Bradem Pittem i Angeliną Jolie w rolach głównych.

9) Najpopularniejsze supermarkety w Stanach Zjednoczonych, to: Acme Markets, Albertsons i Food Lion. W USA rząd nie reguluje godzin pracy sklepów. Nic więc dziwnego, że w Las Vegas punkty usługowe i sklepy są czynne 24 h na dobę.

10) People of Walmart, to serwis internetowy o charakterze rozrywkowym zajmujący się dokumentowaniem wyglądu ludzi odwiedzających sieć sklepów Walmart. Amerykanie przodują, jeśli chodzi o dziwaczny styl ubierania lub ekstrawaganckie fryzury.

11) W ostatnich latach z Polski zniknęły takie sieci, jak Real, Bomi, HIT, Plus i delikatesy Alma. Część została wchłonięta przez inne marki, pozostałe (jak Alma) borykały się z problemami finansowymi.

12) Mając ma myśli supermarkety, najczęściej myślimy o sklepach z artykułami spożywczymi. Tymczasem coraz popularniejszymi są supermarkety budowlane. Znamy takie marki, jak np. Castorama, OBI, Liroy Merlin i Praktiker.

Supermarkety ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Automaty vendingowe
> Ciekawostki o sklepach internetowych