Suszarka do włosów – ciekawostki

suszarka do włosów ciekawostki historia wynalazek suszarki

Suszarka do włosów – ciekawostki i historia – niezwykłe fakty

1) Dawniej włosy musiały suszyć się same. Słońce, wiatr – i włosy były suche. Wszystko zmieniło się z chwilą wynalezienia prądu. Zaczęły wtedy powstawać urządzenia, które do dziś pomagają nam w codziennym życiu. Jednym z takich wynalazków była elektryczna suszarka do włosów.

2) Był rok 1899. Po skonstruowaniu silnika który miał być używany w różnych urządzeniach, polski inżynier z niemieckiego koncernu AEG, Michał Doliwo-Dobrowolski (1862-1919), stworzył prototyp suszarki do włosów Fön (Foen). Wkrótce zaczęto ją produkować w zakładach w Norymberdze.

AEG Foen suszarka do włosów ciekawostki
Pierwsza suszarka do włosów. Fön, rok 1930, firma AEG. Foto: Phrontis / cc-by-sa-3.0

3) W roku 1908 do amerykańskiego urzędu patentowego Gabriel Kazanjian zgłosił suszarkę ręczną.

4) W 1920 r. produkt służący suszeniu włosów zaczęto produkować w amerykańskiej firmie Hamilton Beach. Suszarki o nazwach Race i Cyclone ważyły ok. 2 kilogramy, więc w porównaniu z obecnymi, poręcznymi suszarkami do włosów, były ciężkie. Dlatego urządzenie było w skrzyneczce, którą należało umieścić przed suszonymi włosami, np. na stole.

suszarka do włosów ciekawostki historia wynalazek suszarki
Składana, turystyczna suszarka do włosów

5) Rok 1951 przyniósł światu wielkie hełmowe suszarki do włosów. Niczym w hermetyczny hełm rycerza należało wsunąć głowę z mokrymi włosami. Elastyczny wąż doprowadzał do wnętrza gorące powietrze. Urządzenia te były raczej produktem używanym w zakładach fryzjerskich. Te suszarki były wówczas szalenie popularne, więc uwieczniono je w wielu filmach fabularnych, powstających w latach 50- i 60-tych. Tam, gdzie akcja filmu przenosiła się do zakładu fryzjerskiego, a na krzesłach siedziały obok siebie kobiety i ze sobą plotkowały.

6) Suszarki do włosów używane obecnie, mają wbudowaną spiralę grzejną, napędzaną przez silnik turbinę, termostat i przełącznik. Niektóre modele mają też dodatkowe funkcje. Są suszarki z dyfuzorem, suszarki prostujące włosy, suszarki turystyczne (składane), suszarki z jonizacją.

Suszarka do włosów ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Szampon
> Włosy
> Perfumy