Svalbard – z wizytą na Arktyce
Ciekawostki o norweskiej prowincji Svalbard, na Arktyce
Należący do Norwegii Svalbard i ma powierzchnię zbliżoną do powierzchni Litwy i żyje tu 2,8 tys. mieszkańców. W jego skład wchodzą wyspy archipelagu Svalbard (którego największą wyspą jest Spitsbergen Zachodni) oraz kilka innych wysp. Stolicą i siedzibą gubernatora prowincji Svalbard jest licząca 1,8 tys. mieszkańców Longyearbyen.
Najniższa średnia temperatura występuje w lutym i wynosi -20 stopni Celsjusza. W najcieplejszym miesiącu, lipcu jest tu “aż” +4 stopnie Celsjusza.
Na Svalbardzie żyją niedźwiedzie polarne (jest ich około 3 tysiące), renifery spitsbergeńskie, lisy polarne, morsy, białuchy i foki.
Svalbard Ciekawostki
• W 1920 r. podpisano umowę międzynarodową o nazwie Traktat Spitsbergeński. Ponieważ traktat w 1931 r, został ratyfikowany przez Polskę, polscy obywatele mają prawo osiedlać się tu, kupować domy i przebywać bez wizy na czas nieokreślony.
• Większość ludności wyspy posługuje się językiem norweskim. Drugim językiem jest język rosyjski.
• Niemal każdy mieszkaniec Svalbardu ma samochód i broń (głównie ze względu na niedźwiedzie).
Na zdjęciach:
– Lodowiec Hamiltona
– Horsundtind – najwyższy szczyt południowego Spitsbergenu, 1431 m n.p.m.
Tekst: (c) Sadurski.com
Zdjęcia: Jerzy Strzelecki / cc by-sa 3.0
Arktyka, to obszar Ziemi otaczający biegun północny. Jej granice określa się w różny sposób.
Według definicji klimatyczno-ekologicznej wyznacza ją lipcowa izoterma +10 °C, która w przybliżeniu pokrywa się również z północną granicą wegetacji drzew. Według innej, Arktykę ogranicza koło podbiegunowe północne, co jednak sprawia, że w jej obrębie znajdują się również duże obszary Norwegii i Szwecji o dość umiarkowanym klimacie. Arktyka obejmuje część Rosji, Kanady, Norwegii, Szwecji, Finlandii, Alaskę (Stany Zjednoczone), Grenlandię (terytorium duńskie), Islandię oraz Ocean Arktyczny.
Nazwa pochodzi od greckiej nazwy gwiazdozbioru Wielkiej Niedźwiedzicy.
Centrum Arktyki to Ocean Arktyczny, pokryty w dużej części lodem. Otaczają go bezleśne obszary lądowe o przemarzniętym gruncie. Mimo to Arktyka tętni życiem, na które składa się bogata fauna i flora morska, ptaki, zwierzęta lądowe oraz społeczności ludzkie.