20 niezwykłych ciekawostek o Swarzędzu
Zapraszamy do miasta Swarzędz pod Poznaniem. Swarzędz ciekawostki i najważniejsze informacje o Swarzędzu. Historia, zabytki i atrakcje. Z czego słynie Swarzędz?
Swarzędz – informacje
1) Swarzędz, to 30-tysięczne miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. Jest tu siedziba gminy miejsko-wiejskiej Swarzędz. Miasto leży nad Jeziorem Swarzędzkim.
2) Ze Swarzędza do Poznania jest kilkanaście kilometrów.
3) Jezioro Swarzędzkie w całości leży w granicach miasta Swarzędz. Ma ok. 1 km² powierzchni i maksymalną głębokość 6,5 metra. Do jeziora wpada rzeka Cybina, są na nim dwie wyspy. Na większej wyspie według niektórych archeologów była kiedyś prasłowiańska świątynia bogini Swaroga – boga nieba, ziemi i kowalstwa. Niewykluczone, że to od Swaroga ma swoją nazwę Swarzędz.
Z historii Swarzędza
4) Pierwsze pisemne wzmianki o miejscowości pochodzą z 1366 roku. Pisano wówczas o wsi Swarancz lub Swanrancz, należącej do rodu Górków.
5) Wieś Swarzędz prawa miejskie uzyskała w 1638 roku, otrzymując nazwę Grzymałowo. Po jakimś czasie wrócono jednak do nazwy Swarzędz.
6) W drugiej połowie XVIII wieku u zbiegu ulic Poznańskiej i ul. Jesionowej powstał żydowski cmentarz. Został zdewastowany przez hitlerowców podczas II światowej, obecnie rosną tu drzewa i nie ma śladu po nekropolii.
7) Dworzec kolejowy w Swarzędzu otwarto w 1887 roku. Wtedy miasto nazywało się Schwersenz.
8) W 1901 r. zakończono budowę Domu Zdrojowego Marco (ul. św. Marcina). Był to ośrodek wypoczynkowo-letniskowy nad brzegiem Jeziora Swarzędzkiego. W latach 1954-1990 w budynku było kino “Rusałka”, potem hurtownia.
9) W 1910 w Swarzędzu liczył mieszkało 3459 ludzi, z tego 55% było Polakami, ok. 40 % Niemcami i ok. 5% Żydami.
Swarzędz – zabytki i atrakcje
10) Kościół św. Marcina (Świętego Marcina 38), to najstarszy kościół Swarzędza. Zbudowano go w XII wieku jako kościół drewniany, w XVI wieku stał już kościół murowany. W kolejnych wiekach był przebudowywany. Od 1968 r. znajduje się w rejestrze zabytków.
11) W Swarzędzu, w dzielnicy Nowa Wieś, przy ul. Poznańskiej 35 od 1963 r. znajduje się Skansen Pszczelarski (pełna nazwa: Skansen i Muzeum Pszczelarstwa im. prof. Ryszarda Kosteckiego w Swarzędzu). Zgromadzono tu ponad 230 uli (części z nich miód składają pszczoły, a ekspozycja plenerowa przybliża zwiedzającym historię bartnictwa. Obszar wraz ze znajdującym się na nim pałacem, jest w rejestrze zabytków.
12) Pałac w Swarzędzu zbudował w 1910 r. Jan Niemojewski. Zdobi go okrągła baszta nakryta oryginalnym hełmem. Na terenie parku otaczającego pałac znajduje się wspomniany wyżej Skansen Pszczelarski.
13) Przy ul. Piaski stoi zabytkowy dom szachulcowy z XVII/XIX wieku, a przy ul. Piaski 8 dom z początku XIX wieku.
14) Swarzędzkie Centrum Historii i Sztuki, zwane też Muzeum Ziemi Swarzędzkiej założono w 2017 r. Jest to muzeum historyczne i artystyczne, mieszczące się przy ul. Bramkowej 6.
Kolejne ciekawostki o Swarzędzu
15) Swarzędzkie Fabryki Mebli (Swarzędz Meble S.A.), to spółka w latach 1990-2011 notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, od 2011 r w stanie likwidacji. Firma powstała na początku XX wieku, po II wojnie światowej przejęło ją państwo.
16) Swarzędzki Szlak Meblowy, to miejski szlak turystyczny i kulturowy po Swarzędzu. Upamiętnia on tradycje meblarskie w tym mieście, a trasa podstawowa ma 1,2 km długości w obie strony. Na trasie jest m.in. ogromnych rozmiarów krzesło.
17) Dzielnica Nowa Wieś będąca południowo-zachodnią częścią Swarzędza, kiedyś była oddzielną wsią. Po dzielnicy jeżdżą autobusy swarzędzkie oraz autobusowa linia 155 MPK Poznań.
18) W Swarzędzu działa kilku klubów sportowych jednym z nich jest Unia Swarzędz, założona w 1921 roku. Jedną z sekcji klubu jest sekcja piłki nożnej. Piłkarze klubu mecze rozgrywają na Stadionie Miejskim (ul. św. Marcina 1) o pojemności 1,5 tys. miejsc. W 2006 r. na tym obiekcie rozgrywano mecze Mistrzostw Europy U-19.
19) 10 sierpnia 1993 roku w Swarzędzu dokonano napadu na konwój pieniędzy przewożący wypłaty dla pracowników fabryki mebli. Zrabowano 520 tys. (obecnych) złotych. Wszyscy trzej sprawcy wkrótce zostali zatrzymani i skazani, odzyskano większą część zrabowanych pieniędzy. Media pisały wówczas o “kradzieży stulecia”. Po napadzie Swarzędzka Fabryka Mebli zdecydowała, że odtąd będzie przelewać wypłaty na konta bankowe pracowników.
20) Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji, to m.in. baseny ze zjeżdżalniami, kręgielnia i inne atrakcje. Adres: ul. Kosynierów 1.
Swarzędz ciekawostki: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Szamotuły
> Wolsztyn
> Trzemeszno