kościół świątynia Wang ciekawostki Karpacz Dolny Śląsk

Karpacz. Niezwykła historia Świątyni Wang

Czas czytania:2 minut/y, 14 sekund/y

Setki lat temu stała w Norwegii. Dziś jest największą atrakcją Karpacza. Ciekawostki o najstarszej drewnianej budowli w Polsce, Świątyni Wang

Świątynia Wang w Karpaczu

1. Kościół Górski Naszego Zbawiciela (powszechnie nazywany Świątynią Wang lub Kościołem Wang), to kościół ewangelicki w Karpaczu, woj. dolnośląskie.

2. To chyba największa atrakcja Karpacza. Wejście do środka jest biletowane i kosztuje kilka złotych.

3. Jest to świątynia o tyle niezwykła, bo jeszcze w 1842 r. stała w… Norwegii, w miejscowości Vang, nad jeziorem Vangsmjosa. Została tam wybudowana na przełomie XII-XIII wieku.

kościół świątynia Wang ciekawostki Karpacz
Do świętym Wang w Karpaczu prowadzi leśna droga w górę

Informacje i ciekawostki

4. Ta świątynia z drewna (z sosnowych bali) ma 19 metrów wysokości, 9 metrów szerokości oraz dwie wieże kościelne (22 i 24 m. wysokości). Wewnątrz są m.in. ołtarz i organy. To jedna z ok. tysiąca norweskich kościołów klepkowych (słupowych) (po norwesku: stavkirke), z których do dziś zachowało się tylko kilkadziesiąt.

5. Świątynia Wang, jest uważana za najstarszy kościół drewniany w Polsce (inne pochodzą z XV wieku). Chyba, że pominiemy fakt, iż kościół wcześniej stał poza Polską.

kościół świątynia Wang ciekawostki Karpacz
Zdobienia na szczycie drewnianej świątyni Wang w Karpaczu

Jak kościół trafił do Karpacza

6. Historia rozbiórki i przenosin kościoła z Norwegii do Karpacza jest interesująca. Miejscowa ludność planowała w Vang wybudować nowy kościół. Ponieważ brakowało na to pieniędzy, postanowiono drewniany kościół sprzedać nowemu właścicielowi. Kościół kupił za 427 marek pruski król Fryderyk Wilhelm IV, aby stanął w muzeum w Berlinie, obok innych drewnianych budowli. W 1841 r. kościół rozebrano i przetransportowano do Szczecina, a potem do Berlina. Wtedy hrabina von Reden z Bukowca (wdowa po ministrze górnictwa Prus) przekonała króla, aby rozebrany kościół przewieźć na Śląsk, w okolice Karpacza. W trakcie stawiania okazało się, że brakuje części elementów zagubionych po drodze. Uporano się jednak z tym, dorabiając brakujące elementy, co nieco zmieniło pierwotny wygląd świątyni. 28 lipca 1844 r. otwarto kościół jako parafię ewangelicką i stoi tu do dziś.

kościół świątynia Wang ciekawostki Karpacz
Mały cmentarz na tyle świątyni Wang

Budowa świątyni i cmentarz

7. Konstrukcja kościoła stanęła bez użycia gwoździ. Połączenia drewnianych belek wykonano dzięki tzw. złączom ciesielskim.

8. Do drewnianej świątyni dobudowano wyższą, kamienną dzwonnicę. Są w niej trzy dzwony o nazwach: Owieczka Boża, Ojcze Nasz i Chwała Chrystusowi. Wieża chroni drewnianą konstrukcję przed wiatrem od strony góry Śnieżki.

9. Po otwarciu Świątyni Wang w Karpaczu, otwarto tuż obok mały cmentarz. Wśród pochowanych jest tu m.in. poeta Tadeusz Różewicz (1921-2014) i Henryk Tomaszewski (1901-2001), twórca teatru pantomimy, który w Karpaczu spędził ostatnie lata życia.

10. Świątynia Wang znajduje się na wzniesieniu. W okolicach są płatne parkingi, a przy świątyni są sklepiki z pamiątkami, jedzeniem, lodami, itp.

Świątynia Wang ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o Karpaczu
> Ciechocinek
> Kluczbork

ciekawostki Brazylia ciekawe miejsca atrakcje co warto zobaczyć Poprzedni post Brazylia – jakie miejsca odwiedził Wesoły Wieżowiec?
Muminki ciekawostki Naantali w Finlandii niebieski domek Muminków bajki Następny post Dolina Muminków – park rozrywki w Finlandii