Ciekawostki o Świdnicy

Świdnica ciekawostki ratusz

Świdnica ciekawostki i najważniejsze informacje o Świdnicy

Miasto Świdnica

1) Blisko 60-tysięczna Świdnica leży w woj. dolnośląskim, nad rzeką Bystrzycą, 50 km od Wrocławia. Jest częścią aglomeracji wałbrzyskiej.

2) Nazwa Świdnica pochodzi od świdwy. To jadalny owoc ozdobnego krzewu o nazwie dereń.

3) Świdnica przeżywała świetność w XII-XIV wieku. Była wtedy stolicą Księstwa świdnicko-jaworskiego.

Ratusz i rynek w Świdnicy

4) Wieża ratusza w Świdnicy stała już w średniowieczu. Była przebudowywana i odbudowywana, wreszcie 5 stycznia 1967 r. niespodziewanie runęła na sąsiednie budynki. Została odbudowana w latach 2010-2012. Ma 58 metrów wysokości i 10 kondygnacji. Jest dostępna dla zwiedzających.

5) Rynek w Świdnicy zdobi kilka rzeźb. Jedną z nich jest Fontanna Neptuna z 1732 r. Barokowa Kolumna św. Trójcy z czerwonego piaskowca, z 1693 r. stoi na środku rynku.

Świdnica ciekawostki rynek zabytki
Zabytkowe kamienice na świdnickim rynku

6) Z II wojny światowej Świdnica szczęśliwie ocalała. Dzięki temu zachowała się dawna zabudowa starego miasta i rynku oraz zabytki, w dużej części z okresu baroku. Są tu m.in. dawny Pałac Opatów Krzeszowskich, Dom pod Bykami, basteja Bramy Strzegomskiej (wchodząca niegdyś w skład twierdzy świdnickiej) oraz poniższe zabytki.

Zabytki Świdnicy

7) Katedra pw św. Stanisława i Wacława w Świdnicy, to gotycki kościół zbudowany w XIV wieku. Wieża (z której można podziwiać panoramę) ma wysokość 101,5 metra. W jej barokowym wnętrzu jest imponujący ołtarz główny oraz gotycki ołtarz Zaśnięcia NMP. W pobliżu katedry znajdują się pozostałości fortyfikacji fryderycjańskich z II połowy XVIII wieku.

8) Ewangelicko-augsuburski Kościół Pokoju pw św. Trójcy z XVII wieku (1657 r.) uchodzi za największą drewnianą świątynię w Europie. Ma konstrukcję szachulcową, wewnątrz są dwa zespoły barokowych organów, oraz barokowe: ołtarz główny i ambona. Kościół Pokoju stoi przy pl. Pokoju 6. Jest wpisany na listę UNESCO.

Świdnica ciekawostki Kościół Pokoju
Kościół Pokoju w Świdnicy, foto: Jar.ciurus / cc-by sa 3.0

9) Prawosławna cerkiew pw św. Mikołaja Cudotwórcy (ul. W.Łukasińskiego 49, na terenie cmentarza komunalnego) została wybudowana w XIX wieku, w stylu neoromańsko-bizantyjskim. W latach 70. XX w. była przebudowana.

Muzeum Dawnego Kupiectwa

10) W Świdnicy istnieje Muzeum Dawnego Kupiectwa, w którym można dowiedzieć się o przeszłości miasta. Są tu m.in. obrazy z XVI wielu, makieta XVII-wiecznej Świdnicy oraz inne eksponaty.

11) Przed wejściem do Muzeum Dawnego Kupiectwa stoi ławeczka z siedzącą na niej postacią Marii Kunitc (1610-1664), pierwszej na świecie kobiety-astronom. Świdnica była jej rodzinnym miastem.

Ciekawostki o Świdnicy

12) W Świdnicy przy ul. Skorskiego 19 stoi rodzinny dom Manfreda von Richthofena. To niemiecki pilot, który podczas I wojny światowej zestrzelił ponad 80 samolotów aliantów. 21 kwietnia 1918 r. jego samolot zestrzelono nad Francją i zginął. W latach 1933-1945 było tu muzeum jemu poświęcone, potem eksponaty zaginęły.

13) W latach 30. XX wieku w pobliżu oczyszczalni ścieków w Świdnicy (Sulisławicach) stanęła figura Bolko Myśliciela, zwana też Srającym chłopkiem lub krócej: Srajludkiem. Ta oryginalna rzeźba przedstawia mężczyznę załatwiającego potrzebę fizjologiczną.

Imprezy w Świdnicy

14) W każdą pierwszą niedzielę miesiąca na świdnickim rynku odbywa się Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości. To jedna z najstarszych tego typu imprez w Polsce.

15) Wśród imprez, jakie odbywają się w Świdnicy są też: Święto Dzika, Samochodowy Rajd Świdnicki, Dni Świdnicy, Festiwal Teatru Otwartego, Międzynarodowy Festiwal Bachowski i Festiwal Filmowy Spektrum.

Świdnica ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Kruszwica
> Głogów
> Bochnia