Boże Narodzenie w innych krajach świata
W Polsce jest Wigilia, karp, opłatek, udekorowana choinka, Pasterka. A jak obchodzą święta w innych krajach? Święta Bożego narodzenia w innych krajach
Kanada
Tu tradycje świąteczne są dwie, w zależności od tego czy mieszkasz we francuskiej, czy angielskiej części kraju.
W części francuskojęzycznej układa się pod choinką żłóbek, potem jest pasterka w kościele, a po powrocie do domu zaczyna się wieczerza. Wśród jej potraw nie może zabraknąć mięsnego placka Tourtiere i czekoladowego ciasta, kształtem przypominającego kawałek drewna. Są też prezenty, które można rozpakować tego samego wieczora lub czekać z tym aż do Nowego Roku. W części angielskojęzycznej prezenty rozpakowuje się rano, w Boże Narodzenie. Potem jest wizyta w kościele, a po niej świąteczny obiad. Podobnie jak w Anglii je się pieczonego indyka i pudding. Na stole nie może zabraknąć gałązki jemioły.
Świąteczna tradycja Kanadyjczyków, to wysłanie do Bostonu (USA) wielkiej choinki. Ta tradycja sięga 6 grudnia 1917 r. W zatoce koło Halifaxu zderzyły się wówczas dwa statki, a eksplozja zniszczyła przybrzeżną część miasta. Bostończycy szybko pospieszyli im z pomocą.
Święta Bożego Narodzenia w USA
Amerykańskie święta trwają tylko jeden dzień: 25 grudnia, a Wigilia (24 grudnia) i 26 grudnia, to normalne dni pracy. Jest tu oczywiście udekorowana choinka z prezentami oraz wieczerza wigilijna, której główną częścią jest pieczony indyk. Warto dodać, że powszechne na całym świecie wyobrażenie świętego Mikołaja jako staruszka w czerwonym ubraniu z długą siwą brodą oraz jego renifer imieniem Rudolf zawdzięczamy amerykańskim reklamom Coca-Coli sprzed kilkudziesięciu lat.
Australia
Boże Narodzenie jest tu w środku wakacji, więc wielu Australijczyków przyjeżdża nad morze, na plaży rozkładają białe obrusy i ucztują. Jest indyk i pudding, a na deser pavlova (australijski torcik z ciasta bezowego, z truskawkami, granatem i bitą śmietaną). I oczywiście prezenty. A Mikołaje, jak na tę porę roku przystało, najczęściej chodzą w letnich ubraniach i krótkich spodenkach.
Boże Narodzenie na Filipinach
Od 16 grudnia przez 9 kolejnych dni aż do Wigilii w kościołach jeszcze przed świtem odbywają się Msze Koguta – gdyż według tamtejszej tradycji to kogut pierwszy obwieścił narodziny Chrystusa. Domy ozdobione są girlandami z liści palmy, z kwiatów oraz światełkami. Wieczerza wigilijna (wśród specjałów: pieczony prosiak, kurczaki, ryby i puto bumbong czyli ciastka ryżowe) zaczyna się po wieczornej mszy, o północy puszczane są w niebo fajerwerki, a wieczerza zwykle trwa aż do rana. Dlatego 25 grudnia wszyscy odpoczywają, a nazajutrz idą już do pracy.
Indie
W stanie Goa, na zachodnim wybrzeżu Indii, gdzie była kiedyś kolonia portugalska, mieszka wielu chrześcijan. W okresie świątecznym dekorowane są tu kapliczki, kościoły oraz krzyże stojące przy drogach. Domy dekorowane są z plecionych z bambusa i papieru gwiazd betlejemskich oraz dekoracji o innych kształtach. Boże Narodzenie rozpoczyna się jeszcze przed wschodem słońca, kiedy to zaczyna się Msza Koguta (Missa de Galo). Dzwony i odpalane petardy oznajmiają o narodzinach Chrystusa. Potem wszyscy wracają do domów na obfitą ucztę. Jest pieczone jagnię, kaczka, potrawy z wieprzowiny, oraz arros revogoddo czyli ryżowy pilaw z kiełbaskami. Na deser: consuada czyli ciasto ryżowe z wiórkami kokosowymi i orzechami i inne słodkości.
Boliwia
Tutejsze “Święto Dzieciątka Zbawiciela”, to m.in. msza święta w kościele, po której rusza na miasto barwny pochód, śpiewający kolędy. Budowane są szopki, pod którym dzieci znajdują prezenty. Wśród świątecznych smakołyków w Boliwii są: chleb z bakaliami, pieczeń z kurczaka lub indyka oraz pitna czekolada.
Kolumbia
Są tu świąteczne szopki, śpiewa się kolędy, a prezenty przynosi Jezusek. Świąteczne potrawy, to m.in. pieczony indyk, faszerowany prosiak, polędwica w ananasowo-śliwkowym sosie. Wśród słodyczy: manjarem, smażone ciastka hojaldres, natilla, figi w lukrze, pączki.
Meksyk
Dziewięć dni przed Wigilią rozpoczynają się uliczne procesje i parady, nawiązującego do wędrówki Józefa i Maryi przed ich przybyciem do Betlejem. Na wigilijnym stole nie może zabraknąć indyka w czekoladzie (mole guajolote) oraz malutkiej szopki i gwiazdy betlejemskiej.
Kamerun
Nie ma tu choinek, dlatego kameruńscy chrześcijanie dekorują palmy oraz swoje domy. Wigilijne dania są różne – je się kurczaki, barana, antylopę, jeżozwierza, są sałatki, smażone banany oraz wino palmowe do popicia.
Tahiti
Tutejszy świąteczny przysmak, to prosię upieczone w naczyniach przykrytych bananowymi liśćmi, w piecu o nazwie: himaa.
Japonia
Prezenty przynosi Hoteiosho – japoński Bóg z oczami z tyłu głowy.
Chile
Tu prezenty rozdaje Stary Pascha, który przybywa na saniach ciągniętych przez lamy.
Święta Bożego Narodzenia: Sadurski.com / Sup
Zobacz też:
>