Miasto Syców – ciekawostki, zdjęcia

park rynek Syców ciekawostki atrakcje zabytki

Syców ciekawostki i najważniejsze informacje

1) Syców, to ponad 10-tysięczne miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie oleśnickim. Leży nad rzeką Młyńska Woda. Jest tu siedziba gminy Syców.

Syców ciekawostki z historii

2) Prawa miejskie Syców uzyskał w 1276 r. W przeszłości nazwę miasta pisano na różne sposoby: Syczów, Syczowe, Syzow. Obecna nazwa obowiązuje od 1946 roku.

3) W XIV-XV wieku zbudowano w Sycowie mury obronne, wzmocnione potem 1578 roku. Do czasów obecnych zachowały się jedynie ich pozostałości.

mury obronne Syców ciekawostki atrakcje zabytki
Resztki średniowiecznych murów obronnych. Syców ciekawostki

4) W XVII wieku założono w Sycowie cmentarz żydowski – kirkut. W latach 30. XX wieku został zamknięty, podczas II wojny światowej został zdewastowany.

5) W 1880 r. w Sycowie było 214 domów i 2320 mieszkańców. W 1946 r. mieszkało tu ok. 2600 osób.

rynek Syców ciekawostki atrakcje zabytki
Rynek w Sycowie, w środku kopuła wysokiej dzwonnicy

6) Nie miał szczęścia ratusz Sycowa. Pierwszy ratusz zniszczył pożar w 1742 r. Kolejny ratusz spłonął w pożarze w 1813 r. W 1818 r. zbudowano kolejny, z wysoką, smukłą wieżą. Jak majestatycznie wyglądał, widać na pocztówkach z początku XX wieku. Budynek tego ratusza został zniszczony w 1945 r. po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną.

park Syców ciekawostki atrakcje zabytki
Park w centrum Sycowa jedna z rzeźb

Trzy zamki Sycowa

7) W historii Sycowa były trzy zamki. Pierwszy stał poza miejskimi fortyfikacjami. Początkowo był drewniany, od XIV w. murowany. W latach 1594-1608 zbudowano inny, barokowy zamek. Spłonął w pożarze miasta w 1813 r.

8) Trzecim zamkiem jest pałac Bironów (zamek książęcy rodziny Bironów). Istniał w latach 1853-1945, stał obok kościoła ewangelickiego, o którym piszemy niżej. Po zniszczeniach podczas II wojny światowej pozostałości zamku zostały rozebrane w latach 1951-1956.

9) Zamek stał w parku. Był to park w stylu angielskim o powierzchni 29 ha. Obecnie są tu ławki i kilka rzeźb.

Syców ciekawostki atrakcje zabytki
Syców, gotycki kościół. Widok od tyłu

Syców – zabytki, atrakcje – co zobaczyć

10) Gotycki Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła stoi przy ul. Wałowej 6. Został zbudowany w XV wieku lub wcześniej, a w 1905 r. został gruntownie przebudowany. Wcześniej w tym miejscu stała XIII-wieczna świątynia.

tablica kościół Syców ciekawostki atrakcje zabytki
Płyta nagrobna Elżbiety von Maltzana

11) Płyta nagrobna Elżbiety von Maltzana (zmarłej w 1502 r.) jest wmontowana w zewnętrzną ścianę kościoła. Tuż obok ściany kościoła jest pomnik przedstawiający papieża Jana Pawła II.

wieża dzwonnica kościół Syców ciekawostki atrakcje zabytki
Wieża dzwonnicy wcześniej była bramą miejską, z prawej za drzewami kościół

12) Gotycka dzwonnica powyższego kościoła stoi przy ul. Kościelnej. pochodzi z XIV wieku, a w 1909 r. została przebudowana. Ma barokowy hełm z XVIII wieku. Co ciekawe, w przeszłości była bramą miasta, którąpotem zaadoptowano do funkcji kościelnych.

ewangelicki kościół Syców ciekawostki atrakcje zabytki
Ewangelicki Kościół Apostołów Jana i Piotra w Sycowie

13) Ewangelicki, klasycystyczny Kościół Apostołów Jana i Piotra stoi przy ul. Królowej Jadwigi. Zbudowano go w latach 1785-1789, a jego wieżę wieńczy okrągła kopuła. Jego architektem był Carl Gotthard Langhans (1733-1806) – ten sam, który zaprojektował Bramę Brandenburską w Berlinie. W 2020 r. kościół odrestaurowano.

ewangelicki kościół Syców ciekawostki atrakcje zabytki
Ten sam kościół z boku. Syców ciekawostki

14) W Sycowie zachowało się kilka domów mieszczańskich z XVIII i XIX wieku. Stoją przy ulicach: Kępińskiej, Wrocławskiej i przy Rynku.

15) Przy ul. Ogrodowej stoi dawna synagoga żydowska, zbudowana w 1825 roku. Działała do 1938 r., obecnie to dom mieszkalny.

Syców ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Skalbmierz
> Wałbrzych
> Zambrów