symulatory kolej maszyniści

Maszyniści kolei będą trenować na symulatorach

Czas czytania:2 minut/y, 47 sekund/y

We wszystkich spółkach kolejowych w Polsce jest (wg różnych wyliczeń) 17-18 tysięcy maszynistów czyli “kierowców” pociągów. Zgodnie z aktualnymi przepisami (rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju), każdy z nich od 1 stycznia 2018 r. będzie musiał obowiązkowo przejść specjalne, 3-godzinne szkolenia na symulatorze pojazdu kolejowego. I trzeba je będzie powtarzać co najmniej raz w roku. Wcześniejsze szkolenia musieli przejść jedynie maszyniści prowadzący pojazdy kolejowe w ruchu pasażerskim, przekraczające prędkość 120 km/h.

Po co te szkolenia? Chodzi o zwiększenie przez maszynistów swoich umiejętności, o podejmowanie właściwych decyzji w czasie hipotetycznych, ponad 40. sytuacji kryzysowych. Niebezpiecznych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w rzeczywistości. Na przykład chodzi o podejmowanie błyskawicznej decyzji o hamowaniu w chwili niebezpieczeństwa na torze, o jazdę w ekstremalnych warunkach pogodowych (np. mgła, śnieg). Oprogramowanie symuluje też katastrofę kolejową.

Symulatory pozwalają na symulowaną jazdę rzeczywistymi trasami kolejowymi. Maszyna symuluje też pulpit sterowniczy pojazdu oraz urządzenia sterujące, a osoba szkolona widzi wszystko, jakby faktycznie była za szybą czołową pojazdu. Odwzorowane są nawet dźwięki związane z ruchem pojazdu i urządzenia znajdujące się w kabinie maszynisty.

Obecnie w Polsce jest pięć komputerowych symulatorów stacjonarnych. Jeden ma PKP Intercity, drugi Koleje Mazowieckie, trzeci Przewozy Regionalne. Dwa kolejne ma prywatna spółka Kursy Kolejowe. Szacuje się, że aby przeszkolić wszystkich maszynistów w rok, byłoby potrzeba od kilkunastu do 30. takich urządzeń.

Kursy na symulatorach prowadzą trenerzy o wysokich kwalifikacjach i wieloletnim doświadczaniu. Dzięki przeszkoleniu zwiększą się umiejętności maszynistów kolejowych oraz bezpieczeństwo na polskich torach.

Tekst: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Dowcipy o kolejarzach

Słowniczek i ciekawostki

Kolej (kolej żelazna) – droga szynowa wraz z przeznaczonymi do ich eksploatacji budowlami, urządzeniami oraz poruszającym się po tych drogach taborem, służąca do przewozu osób i rzeczy. Według innej definicji kolej oznacza linię komunikacyjną zbudowaną z szyn, wyłącznie do użytku przez pojazdy szynowe.

Infrastruktura kolejowa
Głównym elementem infrastruktury kolejowej jest linia kolejowa, którą prowadzi droga kolejowa, złożona z jednego lub więcej torów szlakowych i ich podsypki, tworzących nawierzchnię kolejową, ułożoną na podtorzu (nasypy lub przekopy). Poszczególne tory ułożone są z zachowaniem skrajni umożliwiającej przejazd pociągu, a całe torowisko umieszczone jest w pasie kolejowym wyłączonym z użytkowania innego niż służące kolei. Droga kolejowa obejmuje budowle inżynierskie, takie jak mosty, wiadukty, tunele i zaopatrzona jest w urządzenia sygnalizacji, będące elementem systemu sterowania ruchem kolejowym. Koleje „lekkie” mogą jednak stosować w normalnym ruchu jazdę „na widoczność” albo „na rozkład”. Koleje trakcji elektrycznej w większości wypadków wymagają sieci trakcyjnej lub „trzeciej szyny”, doprowadzających prąd elektryczny.

Elementem linii kolejowej są różnego typu stacje kolejowe: osobowe, towarowe lub techniczne. Ruch pasażerski obsługują dworce (stacje, na których zatrzymują się pociągi pasażerskie) i przystanki kolejowe (miejsca zatrzymania na torach szlakowych). Na liniach dwu- i więcejtorowych pociągi poruszają się w normalnej eksploatacji zgodnie z obowiązującym kierunkiem ruchu.

Pojazdy poruszające się linią kolejową stanowią tabor kolejowy, który dzieli się na pojazdy trakcyjne i wagony.

Z historii kolei
Transport kolejowy istniał od starożytności w postaci kolei konnych wykorzystujących wyżłobienia w kamiennych płytach dróg, które powstały m.in. na niektórych mocno obciążonych drogach dojazdowych do Rzymu. Transport szynowy z trakcją konną był znany już w Asyrii ponad 2500 lat temu. Do XX wieku stosowany był szeroko w kopalniach, gdzie służył do transportu urobku. Faza rozkwitu transportu kolejowego rozpoczęła się w 1825 roku, kiedy to uruchomiono linię kolei publicznej łączącą Stockton z Darlington w Wielkiej Brytanii, zbudowaną i wyposażoną w parowozy przez George’a Stephensona. (na podst. Wikipedii)

 

Wurzburg Niemcy Germany Deutschland Poprzedni post Würzburg, miasto w Bawarii
firmowy event jak zorganizować firmowa impreza Następny post Firmowy event – jak zorganizować?