syrop klonowy ciekawostki właściwości

Syrop klonowy – fakty i ciekawostki

Czas czytania:2 minut/y, 0 sekund/y

Syrop klonowy budzi coraz większe zainteresowanie wśród polskich konsumentów. Ta cenna substancja spożywcza, oprócz wyjątkowego słodkiego smaku posiada szereg prozdrowotnych składników. W pełni naturalny skład produktu i walory odżywcze syropu wpływają na jego rosnącą popularność

Historia syropu klonowego

Istnienie syropu zawdzięczamy Indianom z północno-wschodniej części Ameryki. To właśnie oni jako pierwsi pozyskiwali sok z klonu i wytwarzali z niego cukier klonowy. Pozyskiwanie soku przez Indian powiązane było ze świętem i obrzędami rytualnymi. W pierwszy dzień wiosennej pełni księżyca Indianie wykonywali Taniec Klonu. Rytuały te przetrwały do dziś i są kultywowane przez niektóre plemiona.

Syrop klonowy – pozyskiwanie i proces wytwarzania

Syrop klonowy jest pozyskiwany z odpowiednich gatunków klonu. Znaczna część produkcji powstaje w Ameryce Północnej, gdzie panują idealne warunki do wzrostu tych drzew.

W Polsce syrop może być pozyskiwany z klonu pospolitego, z klonu polnego i klonu jawor. Z jednego drzewa można pozyskać rocznie około 1–2 litry syropu. Jest on otrzymywany poprzez odparowywanie wody z pobranego soku klonowego. Na przestrzeni lat proces ten został udoskonalony, jednak metody pozostały zgodne z tymi, które stosowano przed wiekami.

syrop klonowy ciekawostki właściwości
Drzewo klon i pozyskiwanie syropu. Syrop klonowy jest słodki i zdrowy, dlatego warto włączyć go do swojej diety

Prozdrowotne właściwości syropu klonowego

Syrop często określany jest mianem kanadyjskiego płynnego złota. Określenie to nie powstało przypadkowo. Ten tradycyjny produkt jest niezwykle zdrowy. W syropie znajduje się wiele składników, które nie występują w innych substancjach słodzących. Bogaty w szeroką gamę polifenoli, jest jednym z najzdrowszych pokarmów roślinnych. Syrop klonowy zawiera duże ilości cukru oraz składniki mineralne takie, jak: wapń, potas, magnez, fosfor i mangan.

Ponadto syrop klonowy ma w swoim składzie witaminy z grupy B, niacynę, biotynę oraz kwas foliowy. Pomimo swojego słodkiego smaku, zawiera mniej kalorii niż miód i biały cukier. Może wiec być używany, jako naturalny i bezpieczny środek słodzący.

Jego zastosowanie w kuchni jest naprawdę imponujące. Syrop klonowy można dodawać do różnego rodzaju sosów, dresingów, sałatek, płatków śniadaniowych, jogurtów, itp. Jest też stosowany samodzielnie, jako polewa do różnego rodzaju deserów, ciast, lodów, naleśników, itd. Wzbogaca i podkreśla ich smak, dostarczając organizmowi człowieka cennych substancji odżywczych.

Wyjątkowe właściwości prozdrowotne syropu klonowego sprawiają, iż produkt ten zaliczany jest do grupy tzw. super pokarmów. Choć nie są one lekarstwami, są na tyle cenne i silne, że mogą zapobiegać chorobom, łagodzić ich przebieg i wzmacniać organizm.

Syrop klonowy ciekawostki: Sadurski.com / GT

Zobacz też:
> Sól himalajska
> Ciekawostki o drzewach

lotnisko poznań Ławica Poprzedni post Europejskie perły blisko Polski: weekendowy getaway z lotniska Poznań Ławica
Chełm ciekawostki o chełmskich niedźwiadkach chełmskie niedźwiadki Następny post Figurki niedźwiadków na ulicach Chełma