kłódka systemy bezpieczeństwa ciekawostki monitoring ochrona

Historia pilnowania domu

Czas czytania:1 minut/y, 23 sekund/y

Historia pilnowania domu i dobytku, monitoring mienia – historia i ciekawostki. Systemy bezpieczeństwa ciekawostki – Sadurski.com zaprasza do lektury

Jak człowiek strzeże swój dobytek

1) Początkowo majątku właściciela strzegły zwierzęta. Najprostszym i jedynym sposobem na złodziei były psy, a także kaczki. Oba gatunki reagowały na nieproszonych gości.

2) Potem dobytku zaczęli chronić ludzie – stróżowie majątku. Niestety czasem byli zmęczeni, potrzebowali też snu, wreszcie – nie każdy był uczciwy.

3) Pod koniec lat 70. XVIII wieku drewniane skoble do drzwi zaczęły być zastępowane przez pierwsze zamki mechaniczne. Trzeba jednak było nie zgubić klucza.

zamek klucz systemy bezpieczeństwa ciekawostki monitoring ochrona
Zamek zamykany na klucz i właściciel mieszkania jest spokojniejszy o swój dobytek

4) W 1853 roku Russel Pope opatentował zamek elektromagnetyczny. Cztery lata później prawa do wynalazku kupił od niego przedsiębiorca Edwin Holmes. To on przeszedł do historii jako “ojciec nowoczesnych systemów bezpieczeństwa”.

Zabezpieczenia i monitoring

5) Po II wojnie światowej wynalazek obrazu ruchomego zaczął być wykorzystywany do zabezpieczenia mieszkań, domów i firm. Powstały małe kamery, które mogły zarejestrować wizerunek złodziei.

6) W roku 1966 pielęgniarka Marie van Brittan Brown opatentowała system ochrony domu. Kamery monitoringu były w stanie zamknąć drzwi z nieproszonym gościem i wywołać alarm.

kamery systemy bezpieczeństwa ciekawostki monitoring ochrona
Kamery z rejestracją obrazu – popularny obecnie sposób na złodziei i nie tylko

7) Lata 80. i 90., to szybki spadek cen elektroniki. Kamerki zaczęto montować w bankomatach, bankach, urzędach, na stadionach…

8) W roku 1996 pojawiła się nowość: pierwszą kamerę połączono z Internetem.

9) Technologie monitoringu wciąż idą do przodu. Zapewne wkrótce naszych domów i dobytku będzie strzegła sztuczna inteligencja. Ale czy i jej nie będą chcieli zhakować cyber-złodzieje?

Systemy bezpieczeństwa ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o wynalazkach
> Schody ruchome ciekawostki
> Karty kredytowe ciekawostki

area 51 strefa Nevada Rachel USA ciekawostki informacje Poprzedni post Strefa 51 w Nevadzie – tajemnicze miejsce
Google Polska kontakt telefon e-mail strefa wolna od LGBT ciekawostki Następny post Google – kolejna strefa wolna od LGBT?