miasto Szczebrzeszyn atrakcje zabytki co zobaczyć woj. lubelskie

Atrakcje i zabytki Szczebrzeszyna

Czas czytania:3 minut/y, 58 sekund/y

Co zobaczyć odwiedzając miasto Szczebrzeszyn atrakcje, zabytki

Szczebrzeszyn, to 5-tysięczne miasto w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim. Jest tu siedziba gminy Szczebrzeszyn. Miasto leży nad rzeką Wieprz. Co warto zobaczyć, odwiedzając to miasto? Oto nasze propozycje.

1. Renesansowa synagoga

Na początku XVII wieku wzniesiono w Szczebrzeszynie renesansowy budynek synagogi (ul. Sądowa 3). Został zbudowany w miejscu wcześniejszej synagogi i swą funkcję pełnił do 1940 roku, gdy Niemcy spalili budynek. W latach 1957-1963 została gruntownie odbudowana i od 1965 roku mieści się tu Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, jest też punkt Informacji Turystycznej. W latach 2009-2010 budynek przeszedł remont, w miejscu rosnących drzew stworzono parking.

synagoga Szczebrzeszyn ciekawostki atrakcje zabytki
Synagoga w Szczebrzeszynie, woj. lubelskie

2. Szczebrzeszyńskie chrząszcze

„W Szczebrzeszynie chrząszcz brzmi w trzcinie i Szczebrzeszyn z tego słynie” – to fragment wiersza Jana Brzechwy (1898-1966). Dziś to znane wszystkim powiedzenie, na wypowiedzeniu którego łatwo “złamać język” Polakowi, a co dopiero obcokrajowcowi. Nic dziwnego, że w mieście jest kilka świerszczy. Najczęściej fotografowanym jest ten z brązu, który od 2011 r. stoi na środku placu T.Kościuszki, przed budynkiem ratusza.

Inna, 3-metrowej wysokości drewniana figura, od 2002 r. stoi w pobliżu zabytkowego młyna wodnego przy ul. Klukowskiego, po drugiej stronie ulicy.

ratusz Szczebrzeszyn ciekawostki chrząszcz pomnik
Szczebrzeszyn atrakcje: Chrząszcz przed budynkiem ratusza

3. Ratusz miasta i muzeum zegarów

Zabytkowy budynek ratusza zbudowano w 1840 roku. Stoi na środku Placu T.Kościuszki czyli rynku. Jest tu siedziba władz miasta, mieści się tu również Muzeum Starych Zegarów (wejście z boku budynku). Jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10-16.

muzeum starych zegarów w Szczebrzeszynie ratusz wejście
Muzeum starych zegarów w Szczebrzeszynie, wejście

4. Kościół św. Mikołaja

Kościół św. Mikołaja (ul. Zamojska 1) wzniesiono w XVII wieku (lata 1610-1620), w miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Została zbudowana w stylu renesansu lubelskiego. Obok stoi dzwonnica z kaplicą grobową, która powstała w tym samym czasie co kościół. Na teren przykościelny wchodzi się przez ciekawą architektonicznie, XVIII-wieczną, barokową bramę, co całości nadaje urok.

kościół św. Mikołaja Szczebrzeszyn atrakcje zabytki ciekawostki
Wejście na teren kościoła św. Mikołaja. Szczebrzeszyn atrakcje

5. Kościół św. Katarzyny w Szczebrzeszynie

Renesansowy kościół św. Katarzyny (ul. Klukowskiego 1) zbudowano dla franciszkanów, w latach 1620-1638. To jeden z kościołów renesansu lubelskiego.

kościół św. Katarzyny Szczebrzeszyn ciekawostki atrakcje
Kościół św. Katarzyny w Szczebrzeszynie

6. Największy cmentarz żydowski w Polsce

W Szczebrzeszynie jest jeden z największych cmentarzy żydowskich w Polsce. Został założony w XVI wieku (wtedy w mieście zbudowano też synagogę), a miejsce wyznaczył ówczesny właściciel miasta, Jan Czarnowski. Cmentarz zajmuje powierzchnię 1,8 ha i zlokalizowany jest przy ul. Cmentarnej. Został zdewastowany podczas II wojny światowej (dodajmy, że Niemcy prowadzili tu egzekucje Żydów), a macewy (nagrobki) były kradzione po wojnie, w celach budowlanych.

Do dziś zachowało się ok. 3 tys macew, a najstarsza pochodzi z 1545 roku czyli ma niemal 5 wieków. Wizyta na cmentarzu robi duże wrażenie – zarówno z powodu dużej powierzchni i ilości macew, z których wiele powstało kilka wieków temu. Ze zdjęć umieszczonych w sieci wnioskujemy, że we wcześniejszych latach teren cmentarza był zarośnięty. Obecnie przy części macew są tabliczki z informacjami na ich temat.

macewa Mosze Ben Eliezer z Lewitów 1662 kirkut w Szczebrzeszynie
Macewa Mosze Ben Eliezera z Lewitów, rok 1662. Kirkut w Szczebrzeszynie

7. Zabytkowa cerkiew

Cerkiew Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy stoi przy ul. Sądowej 1. To najstarsza czynna świątynia prawosławna w Polsce. Została wybudowana w XVI wieku, w miejscu romańskiego kościoła z XII lub początku XIII wieku. Długo była zborem kalwińskim, od 1875 r. została cerkwią prawosławną. Po II wojnie światowej był tu magazyn, potem budynek popadał w ruinę, aby na początku XXI wieku został gruntownie odnowiony. Odsłonięto wtedy XVII-wieczne malowidła ścienne. Warto zajrzeć do środka.

cerkiew w Szczebrzeszynie woj. lubelskie zabytki
Cerkiew w Szczebrzeszynie woj. lubelskie

8. Ruiny zamku – wieża

W połowie XIV wieku na wzgórzu nad doliną Wieprza, stał zamek. Niestety nie zachowały się opisy wyglądu zamku w Szczebrzeszynie, jednak wiemy, że nie była to zbyt okazała budowla. Nie wiadomo, czy fundatorem był król Kazimierz Wielki, Władysław Opolczyk, czy może Dymitr z Goraja. Dwukrotnie zamek płonął w pożarach (na początku XIV w. i 1583 r., gdy na zamku działał sąd lenny. Spłonęły wtedy wszystkie dokumenty z historii miasta). Do XVIII wieku w wieży znajdowało się więzienie. Podobno była zamieszkana aż do lat 70. XX wieku. Były jeszcze wtedy dach i piwnice.

Do dziś zachowały się resztki wieży zamkowej o wymiarach 10,4 x 7,6 m. Tych, którzy chcieliby zobaczyć to miejsce informujemy, że wieża nie znajduje się nie przy ul. Zamkowej, lecz Klasztornej.

zamek w Szczebrzeszynie ruiny wieża atrakcje zabytki
Wzgórze Zamkowe. Tyle pozostało z zamku w Szczebrzeszynie

9. Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy

Szczebrzeszyński Park Krajobrazowy znajduje się kilka km od miasta. To m.in. wzgórza z wąwozami lessowymi (zwanymi “Piekiełkiem”). Najwyższym jest Góra Dąbrowa, 344 metrów n.p.m. Park ma ponad 20 tys. ha, leży na terenie gminy Szczebrzeszyn oraz kilku innych gmin. Są tu turystyczne szlaki piesze i rowerowe. Dodajmy, że przez Szczebrzeszyn przebiega Centralny Szlak Rowerowy Roztocza.

Szczebrzeszyn atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Biłgoraj
> Zwierzyniec
> Zamość

ciasto mazurek wielkanocny ciekawostki historia Wielkanoc przepisy ciasto Poprzedni post Zadziwiające ciekawostki o mazurku wielkanocnym
pałace mazowieckie województwo na event wesele Następny post Pałace w województwie mazowieckim