Szczecin ciekawostki zabytki atrakcje

22 ciekawostki o Szczecinie

Czas czytania:4 minut/y, 40 sekund/y

Szczecin ciekawostki i najważniejsze informacje

W Polsce jest wiele miejsc, które od razu kojarzą nam się z jakimś wydarzeniem z przeszłości, osobą, symbolem lub legendą. Gdańsk kojarzy nam się z obroną Westerplatte, Kraków ze Smokiem Wawelskim, Wadowice z Karolem Wojtyłą, a Wałbrzych ze złotym pociągiem. Jest jednak nadal wiele miejsc, o których nie wiemy dostatecznie dużo. One również kryją w sobie wiele ciekawostek i zasługują na ich poznanie.

Z czym kojarzy nam się Szczecin? Każdy chociaż raz w życiu jadł Paprykarz Szczeciński, ale nie tylko on powinien zawitać w naszych głowach. Poznajmy Szczecin bliżej!

Szczecin – fakty

1) Szczecin jest stolicą województwa zachodniopomorskiego. Wiele osób jest przekonanych, że leży nad samym Bałtykiem. Tymczasem, choć docierają do niego wody morskie, mieszkańcy tego miasta muszą pokonać aż 100 km, aby znaleźć się na nadmorskiej plaży i spojrzeć na otwarte morze.

2) Pod względem powierzchni Szczecin jest trzecim miastem w Polsce. Obejmuje nieco ponad 300 tys. km2, przegrywając jedynie z Warszawą i Krakowem.

Szczecin ciekawostki z historii

3) Szczecin otrzymał prawa miejskie w 1243 roku z rąk księcia Barnima, jednak jego historia sięga czasów znacznie wcześniejszych. Już w VII lub VI wieku p.n.e. na jego terenie funkcjonowała osada kultury łużyckiej.

4) Książęta panujący w Szczecinie w średniowieczu co najmniej dwukrotnie składali hołd lenny królowi Danii. Natomiast w 1235 roku miasto jako lenno znalazło się w Świętym Cesarstwie Rzymskim.

5) Od 1806 do 1813 roku Szczecin znajdował się pod okupacją francuską. Dzięki podstępowi oddział kawalerii bez walki zajął miasto mające wówczas charakter twierdzy. Jednak Szczeciniacy nie narzekali na tę sytuację, a obecność Francuzów na kilka lat rozluźniła rygor pruski.

6) Do zakończenia II wojny światowej w Szczecinie posługiwano się gwarą środkowopomorską języka dolnoniemieckiego. Tuż po wojnie zamieszkała w nim ludność wywodząca się z Kresów Wschodnich i ze wschodnich części Polski. Używała ona języka polskiego z dużą ilością naleciałości z terenów rodzinnych. Ta swoista mieszanka językowa nie pozwoliła wytworzyć się gwarze miejskiej, jaką znamy na przykład z Poznania. Dziś w Szczecinie można usłyszeć polszczyznę najbliższą językowi literackiemu.

7) 30 sierpnia 1980 roku pierwsze porozumienia strajkowe podpisano właśnie w Szczecinie. „Porozumienie Szczecińskie” obejmowało 29 postulatów.

kościoły Szczecina zabytki atrakcje
Kościół św. Jakuba Apostoła. Szczecin ciekawostki

Co jest ciekawego w Szczecinie

8) Znajdujący się w Szczecinie ponad 120-letni Cmentarz Centralny pod względem wielkości jest trzecim cmentarzem w Europie oraz największym w Polsce. Obejmuje 160 ha, czyli znacznie więcej niż wszystkie parki tego miasta.

> Cmentarz w Szczecinie

9) Kino Pionier znajdujące się przy al. Wojska Polskiego 2 jest jednym z najdłużej działających kin na świecie. Oficjalnie prowadzi swoją działalność od 1909 roku, choć kilka lat temu znaleziono dokumenty świadczące o jego istnieniu już w 1907 roku. Obecnie funkcjonują w nim dwie sale kinowe, w których można obejrzeć filmy niezaliczane do komercyjnych produkcji.

10) Pod powierzchnią Szczecina znajduje się wiele bunkrów oraz tuneli. Najpopularniejszą legendą związaną z miastem jest ta mówiąca, że w podziemiach znajduje się całe miasto. Wierzono, że właśnie tam można znaleźć Bursztynową Komnatę.

11) W XIX wieku w Szczecinie stworzono trzy place, a wychodzącym od nich ulicom nadano promienisty układ. Z ich powodu miasto jest nazywane Paryżem Północy. Spoglądając na plany obu miast, bez trudu można zauważyć podobieństwo.

12) Główne place Szczecina nie tylko łączą go ze stolicą Francji, lecz także z Egiptem. Odpowiadają one trzem gwiazdom – Mintaka, Alnilam i Alnitak. Tym samym odzwierciedlają stosunek konstelacji Oriona, piramid w Gizie oraz Nilu.

Szczecin ciekawostki zabytki atrakcje
Szczecin. Wały Chrobrego i łodzie na nabrzeżu

Kolejne ciekawostki o Szczecinie

13) W 2020 roku z Odry u wybrzeża wyspy Dębiny, znajdującej się w obrębie Szczecina, wydobyto średniowieczny miecz. Pochodzi on z XII lub XIII wieku i zachował się prawie w całości. Na jego głowni pozostał nawet kawałek skórzano–drewnianej pochwy.

14) Od 2015 roku w Szczecinie obchodzony jest Dzień Pasztecika Szczecińskiego, który przypada na 20 października. Pasztecik z ciasta drożdżowego pojawił się po raz pierwszy w jednym z lokali w 1969 roku. Początkowo nadziewany był głównie farszem mięsnym, pastą rybną oraz jajeczną. W 2010 roku trafił na Listę Produktów Tradycyjnych.

15) Na Jasnych Błoniach można podziwiać największe w Polsce skupisko platanów. Jest ich ponad 200. Najstarsze z tych drzew w 2026 roku „skończą” 100 lat.

16) Szczecin stał się tłem dla wydarzeń kultowego filmu „Młode Wilki”. W ostatnich latach miasto zostało zobrazowane w kryminalnej powieści Marka Stelara „Blask”.

Szczecin Stare Miasto zabytki atrakcje
Kamienice na Starym Mieście. Szczecin ciekawostki

17) W londyńskiej Tate Gallery można obejrzeć 17 szkiców Szczecina. Zostały wykonane w 1835 roku przez Josepha Mallorda Williama Turnera, jednego z największych angielskich malarzy.

18) Hejnał Miasta Szczecina jest grany na trąbce przez trębacza codziennie o godzinie 12.00. Rozbrzmiewa od 1996 roku z Urzędu Miejskiego w Szczecinie oraz z Wieży hejnałowej na Zamku Książąt Pomorskich. Są dwie wersje hejnału. Wersja codzienna jest grana na jedną trąbkę, a w dni świąt państwowych i miejskich hejnał grany jest przez równocześnie przez trzech trębaczy.

Znani Szczecinianie

19) W Szczecinie urodziła się Miss Świata. Aneta Kręglicka zdobyła tytuł najpiękniejszej kobiety świata w Hongkongu w 1989 roku.

20) Przez wiele lat w Szczecinie mieszkał Carl Loewe – muzyk niemieckiego romantyzmu. W mieście pracował jako organista oraz otworzył szkołę muzyczną. Umarł w Kilonii, lecz jego serce spoczęło w szczecińskiej katedrze.

21) Ze Szczecina pochodziły dwie caryce rosyjskie. 2 maja 1729 roku w domu przy ul. Farnej 2 urodziła się księżniczka Zofia Augusta Fryderyka, późniejsza caryca Katarzyna II Wielka. Natomiast w 1759 roku w pałacu przy al. Orła Białego urodziła się księżniczka Zofia Dorota Wirtemberska, czyli caryca Maria Fiodorowna, synowa Katarzyny Wielkiej.

22) W Szczecinie urodziło się wielu ludzi kultury oraz sportu. Między innymi pochodzą stamtąd: Agata Kulesza, Katarzyna Nosowska, Radzimir Dębski, Kamil Grosicki oraz Marcin Lewandowski.

Szczecin ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Rzeszów
> Poznań
> Kraków

płytki gresowe gres Poprzedni post Fakty o płytkach gresowych, które warto znać
granat ciekawostki czerwony owoc sok roślina kulki Następny post Granat. 10 ciekawostek o owocu granatu