Skrzyżowanie owcy i tura? Nie, szkocka krowa
Szkocka krowa ciekawostki o Highland cattle
Wygląda oryginalnie, niczym bydło z innej planety. Ta kudłata krowa pochodzi ze Szkocji. Poznaj highland cattle
Szkocka krowa ciekawostki
1) Ma długie rogi i kudłatą sierść. Szkocka rasa wyżynna (Highland cattle) została wyhodowana w północnej Szkocji. Pisano o niej już w XII wieku, a ślady archeologiczne świadczą, że żyła już w VI wieku. To krzyżówka dwóch ras krów: czarnej i rudej. Obecnie występuje w różnych kolorach, od białego przez żółty, brązowy, szary, po czarny.
Jak wygląda rasa Highland cattle
2) Rozpiętość obu rogów jest imponująca, nawet półtora metra. Lepiej więc nie wchodzić jej w drogę. To żart. Mimo groźnej postury, ta krowa jest łagodna. Lubi czesanie i głaskanie. Jest ciekawska i inteligentna – reaguje na imię, które nadał jej człowiek.
3) Rogi mają zarówno samce, jak i samice. Rogi samców są większe i skierowane bardziej do przodu.
4) Ma fajną grzywkę, jakby właśnie wyszła od stylisty.
5) Krowy Highland osiągają wagę przekraczającą 600 kilogramów.
6) W pierwszym roku zwiększają swoją wagę ponad pół kg dziennie.
7) Po urodzeniu szkocka krówka waży 25-30 kg.
Kariera krowy ze Szkocji
8) Po Szkocji, na początku XIX wieku, ta oryginalna krowa trafiła m.in. do Australii oraz Ameryki Północnej i wszędzie ma się dobrze. Rasa jest wytrzymała na niesprzyjające warunki naturalne, bo przed zimnem chroni ją gęsta, kudłata sierść. To powoduje, że mięso jest chudsze niż wołowina od innych ras krów. Krowa rasy Highland cattle łatwo przystosowuje się do nowych warunków środowiska. Poza tym nie jest zbyt wybredna, jeśli chodzi o pokarm.
A co z mlekiem?
9) No tak, krowy dają też mleko. Jakieś 20-30 litrów rano i drugie tyle wieczorem. Mleko szkockiej krowy, w przeciwieństwie do jej mięsa, jest tłuste.
Same zalety?
10) Jest jedna rzecz, której szkocka krowa na pewno nie lubi. Otóż nie lubi hałasu, ponieważ wtedy się płoszy. Może zniszczyć ogrodzenie lub je przeskoczyć.
Szkocka krowa w Polsce
11) Wprawdzie szkocka krowa wygląda oryginalnie i może się wydawać, że żyje daleko, jest też hodowana w Polsce. Jest ich tu niewiele, maksymalnie kilkaset osobników. Czasem żyje w gospodarstwach agroturystycznych, gdzie jest atrakcją dla turystów – bo jak na krowy widziane w Polsce ma niecodzienny wygląd i niektórym może przypominać żubra.
12) Ponieważ wołowina z tych krów jest wysokiej jakości i jest produktem ekologicznym, drogo kosztuje. Stąd nieduże zapotrzebowanie na jej mięso w Polsce, co za tym idzie jej nieduża popularność w naszym kraju.
Szkocka krowa ciekawostki o Highland cattle: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Ciekawostki o krowach
> Szkocja i Szkoci – ciekawostki
> Szkoci i podróże – dowcipy