Bieszczady szlaki polskie góry wędrówki piesze

10 szlaków w polskich górach dla dorosłych i dzieci

Czas czytania:4 minut/y, 5 sekund/y

Góry pomimo swoich potężnych rozmiarów, są otwarte na każdego i przystępne nawet dla tych najmniejszych wędrujących. Wybierając się z dzieckiem na wędrówkę po szlakach górskich przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w wygodne buty. Z pewnością przyda się też kilka informacji na temat szlaków najbardziej przyjaznych dla maszerujących dzieci starszych i młodszych.

Bieszczady

1. Przełęcz Wyżna – Chatka Puchatka i Połonina Wetlińska

Bieszczady, to góry posiadające mnóstwo łagodnych ścieżek. Wędrując z dziećmi trzeba zwracać także uwagę na dostępność parkingu, punktów usługowych oraz atrakcji, które potrafią dodatkowo zmotywować maluchów do wędrówki.

Trasa rozpoczyna się z Parkingu Przełęczy Wyżnej w Lutowiskach, następnie przy wejściu na szlak trzeba kupić bilet wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Dochodząc do schroniska zwanego Chatką Puchatka warto upewnić się czy jest już otwarte, remont tego miejsca ma zakończyć się w 2022 r. Jest to najwyżej położone schronisko w Bieszczadach, które dotychczas nie posiadało kanalizacji, prądu ani bieżącej wody. Z Połoniny Wetlińskiej roztaczają się przepiękne widoki uwieczniane często na obrazkach charakterystyczne Bieszczadzkie Połoniny.
Długość trasy w jedną stronę: 2,5 km.
Czas wejścia: 1 godz. osoba dorosła, zejście 30 min.

Bieszczady szlaki polskie góry wędrówki
Bieszczady. Taki widok, tu ukoronowanie dłuższej wędrówki

2. Wołosate – Przełęcz pod Tarnicą – Tarnica

Początek trasy szlakiem niebieskim jest łagodny, wiedzie wśród łąk, następnie czekają schody, kładki, trudniejsze podejścia w lesie, a następnie nagrodą są piękne widoki na połoninę Caryńską, kopę Bukowską i oczywiście Krzyż na szczycie Tarnicy – co dodatkowo motywuje do wędrówki. Na trasie są liczne wiaty i ławki na krótkie odpoczynki.
Długość trasy w jedną stronę: 4,5 km.
Czas wejścia: 2 godz. osoba dorosła, zejście 1 godz.

Tatry

3. Dolina Kościeliska – Schronisko PTTK Ornak – Staw Smreczyński

Szlak wiedzie przez Dolinę Kościeliską, uważaną za najpiękniejszą dolinę w Tatrach. Dystans jest dosyć długi jednak otoczenie i liczne atrakcje znajdujące się na trasie skutecznie zachęcają do dalszej wędrówki. Odpoczynek w schronisku, następnie tuż przed schroniskiem ma początek ok. 1 km ( 23 min), szlak wiodący nad Staw Smreczyński.
Długość trasy w jedną stronę: 6,5 km.
Czas przejścia: 1,5 godz. osoba dorosła.

Tatry górale ciekawostki o góralach góry Podhale góral
Polskie Tatry nie od dziś zachwycają miłośników pieszych wycieczek

4. Zakopane – Nosal

Początek trasy, to Zakopane i koniec ulicy Bulwary Słowackiego, gdzie znajduje się kasa i wejście do TPN-u. Po mimo stromego podejścia to stosunkowo łatwy do zdobycia szczyt o wysokości 1206 m n.p.m
Długość: niecały 1 km.
Czas wejścia dla osoby dorosłej: 30 min.

5. Dolina Filipka – Gęsia Szyja

Początek trasy ma miejsce na parkingu znajdującym się wzdłuż ulicy w Dolinie Filipka. Po godzinie marszu docieramy na Polanę gdzie prowadzony jest wypas owiec, sprzedaż oscypka i świeżego bunca. Ze szczytu Gęsiej Szyi rozpościera się prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Tatr Wysokich.
Długość szlaku: 3,8 km.
Czas dojścia dla osoby dorosłej: 1 godz i 10 min.

Karkonosze szlaki polskie góry wędrówki piesze
Karkonosze sprzyjają pieszym wędrówkom

Karkonosze

6. Karpacz – Schronisko Samotnia – Mały Staw

Początek trasy to parking Wang w Karpaczu, na trasie można podziwiać najstarszy w Polsce istniejący drewniany kościół, pochodzący z norweskiego miasta Vang. Zwieńczeniem trasy jest najbardziej urokliwe miejsce w Karkonoszach – schronisko Samotnia i widok na Mały Staw.
Długość szlaku: 4,5 km.
Czas dojścia dla osoby dorosłej: 1 godz i 15 min.

Góry Świętokrzyskie

7. Święta Katarzyna – Łysica

Początek trasy jest na parkingu klasztornym nieopodal Kościoła i Klasztoru Bernardynek w Świętej Katarzynie. Łysica jest najniższym szczytem należącym do Korony Gór Polskich – ma 612 m n.p.m
Długość szlaku: 2 km.
Czas wejścia dla osoby dorosłej: 40 min.

Gorce szlaki polskie góry wędrówki piesze
A może na rodzinną wędrówkę po malowniczych Gorcach?

Gorce

8. Koninki – Schronisko na Turbaczu – Turbacz

Trasa ma początek na parkingu Poręba Wielka 251 w Koninkach. Jest dosyć długa jednak bardzo urozmaicona i malownicza, a szczyt znajduje się na wysokości 1310 m n.p.m
Długość szlaku: 6,5 km.
Czas wejścia dla osoby dorosłej: 2 godz i 30 min. Dla dzieci cała trasa wejścia i zejścia może zająć nawet 6, 5 godz.

Góry Stołowe szlaki polskie góry wędrówki piesze
Góry Stołowe sprzyjają pieszym wędrówkom oraz wspinaczce

Góry Stołowe

9. Karłów – Schronisko PTTK na Szczelińcu Wielkim – Szczeliniec Wielki

Wejście jest bezpłatne i rozpoczyna się na parkingu w Karłowie. Niewątpliwie ogromną atrakcją jest skalny Labirynt, oraz 12 głównych skalnych obiektów, z których każdy ma swoją nazwę. Schronisko jest jednym z dwóch w Polsce, do którego nie da się dojechać samochodem (drugie, to Schronisko w Dolinie Pięciu Stawów). Powrót tą samą trasą.
Długość szlaku: 1,5 km.
Czas na przejście dla osoby dorosłej: 30 min.

10. Błędne skały

Wycieczkę do Błędnych Skał można rozpocząć od dolnego parkingu znajdującego się 4 km od głównego wejścia na drodze nr 387. Prowadzi tam ciekawa, oznakowana zielonym liściem klonu na białym tle ścieżka przyrodnicza. Labirynt Błędnych Skał ma powierzchnię 22 ha i stanowi jednokierunkową trasę po między skałami, szczelinami i zaułkami, niekiedy bardzo wąskimi. Oddzielone są blokami skalnymi o kilkunastometrowej wysokości. Na terenie znajduje się punkt widokowy o nazwie „Skalne Czasze”.
Długość szlaku : 4,5 km.
Czas na przejście dla osoby dorosłej: 1,5 godz + 30 min Labirynt.

Szlaki w polskich górach dla dorosłych i dzieci: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Pieniny
> Bieszczady
> Podlasie

pałac biskupów szkoła Wolbórz ciekawostki atrakcje zabytki Poprzedni post Wolbórz – ciekawostki
sex kawały o seksie erotyczne dla dorosłych dowcipy o dziewicach Następny post Dobre kawały o seksie