Szpilki, buty na obcasach, koturny – ciekawostki

szpilki buty na obcasach obcasy koturny ciekawostki kobiety obuwie

Dlaczego kobiety uwielbiają szpilki i wszelkie buty na wysokich obcasach? Dlaczego mężczyźni uważają je wtedy za bardziej seksowne? Jaka jest historia butów na obcasach? Dlaczego nosili je mężczyźni, w tym król Ludwik XIV? Dlaczego Marilyn Monroe chodziła w butach o różnej długości obcasów? Co wynika z badań naukowych na temat chodzenia w szpilkach? Portal Sadurski.com zaprasza czytelniczki do kolejnego zestawu ciekawostek

Buty na obcasach – historia

* Pierwsze buty na obcasach nosili… mężczyźni, co widać na starożytnych malowidłach egipskich. Mieli je też na nogach jeźdźcy perscy. Nogi w takim obuwiu włożone w strzemionach ułatwiały jazdę konną.

* Aktorzy rzymscy i greccy też zakładali buty na obcasach, aby wyglądać na wyższych. Takie buty nazywały się „kothorni” (koturny), lub „buskins”. Podeszwy były wykonane z drewna lub korka.

szpilki buty na obcasach obcasy-koturny-ciekawostki kobiety obuwie

Mężczyźni uwielbiają widok kobiety w butach na obcasach, a kobiety czują się w nich seksownie

* Niektórzy twierdzą, że jako pierwszy buty na obcasach zaprojektował Leonardo da Vinci (1452-1519), Hm, czy jest coś czego on nie wymyślił?… 😉

* Podobno pierwsze szpilki założyła na nogi 14-letnia Katarzyna Medycejska w 1533 roku, w dniu ślubu z księciem Orleanu, Henrykiem de Valois. Powód? Była znacznie niższa od męża, więc chciała różnicę wzrostu jakoś zniwelować.

szpilki buty na obcasach obcasy koturny ciekawostki kobiety obuwie

Co tam niewygoda i ból nóg… Najważniejsze, że kobieta czuje się w szpilkach seksownie

* W 1593 roku Elżbieta I Tudor (królowa Anglii i Irlandii) miała na nogach buty na obcasach. Nie było wtedy aparatów fotograficznych, więc wiemy to z wykonanej wówczas ryciny. Niewykluczone, że te same lub bardzo podobne buty miała na nogach w 1599 roku aktorka Dame Margery, w sztuce T. Dekkera „The Sheemaker’s Holiday”.

* Szewc Nicolas Lestage w 1660 roku zaprezentował królowi Ludwikowi XIV buty na obcasie. Obcasy miały 10 centymetrów wysokości. Król był wniebowzięty, gdyż odtąd jego 163 cm wzrostu nie rzucało się aż tak w oczy dworzan. Wraz z rewolucją francuską buty na obcasach znikły na długo, gdyż jak wiele innych rzeczy ludowi kojarzyły się z arystokracją.

szpilki buty na obcasach obcasy koturny ciekawostki kobiety obuwie

Symbol seksu, Marilyn Monroe. Jeden obcas musiał być wyższy od drugiego, aby piękniej się poruszała

* Podobno w XVII wieku buty na obcasach były nieodłącznym elementem ubioru każdego zamożnego mężczyzny. Pomimo tego, że bardzo utrudniały chodzenie.

* Potem na długo świat zapomniał o butach na obcasach. I o tym, że chodzili w nich mężczyźni. Wkrótce przypomniały sobie o nich kobiety. Niektórzy twierdzą, że znane obecnie szpiki po raz pierwszy pojawiły się na nogach modelek, podczas pokazu mody Christiana Diora w 1947 roku. Zaprojektował je prawdopodobnie Roger Viver, współpracownik Diora. Od tego czasu na wybiegach modelki pojawiają się w szpilkach prawie zawsze.

Inne ciekawostki o szpilkach

* Pierwszym określeniem butów-szpilek było włoskie słowo „stiletto” (sztylet). Pojawiło się około roku 1930.

szpilki buty na obcasach obcasy koturny ciekawostki kobiety obuwie

Na szpilkach też trzeba się nauczyć chodzić. Nie każda kobieta to potrafi. Ciekawostki o szpilkach

* Podobno jeden z obcasów butów słynnej Marylin Monroe zawsze był o centymetr wyższy od drugiego. Dzięki temu idąc lepiej kołysała biodrami, co podobało się mężczyznom.

* Najdroższe buty świata sprzedano na aukcji w 2000 roku za 660 tys. dolarów. Były to pantofelki na wysokim obcasie z kokardą na czubku. Miała je na nogach Dorotka z „Czarownika z krainy Oz”.

* Podobno przeciętna kobieta ma w swojej szafie 19 par butów. Zaryzykujemy, że w większości są to szpilki lub buty na obcasach.

szpilki buty na obcasach obcasy koturny ciekawostki kobiety obuwie

Im wyższy obcas tym bardziej seksowna kobieta? Badania naukowe to potwierdzają. Szpilki ciekawostki

* Kiedyś uważano, że im wyższy obcas i sklepienie, tym wyższy status społeczny kobiety.

Szpilki i badania naukowe

* Profesor Nicolas Guéguen (ur. 1964) z Université de Bretagne Sud we Francji zbadał m.in. wysokość obcasów noszonych przez kobiety na zachowanie mężczyzn. Okazało się, że kobiety chodzące na wysokich szpilkach czują się o 82% bardziej seksowne niż gdy chodzą w płaskim obuwiu. To poczucie rośnie wraz z wysokością szpilki. Podobnego zdania są mężczyźni – kobiety chodzące w szpilkach uważają za bardziej seksowne. Do tego kobiety na szpilkach mają o 58% większe szanse na zainteresowanie ze strony amanta.

* I jeszcze jedno badanie: kobieta, która upuściła na ulicy rękawiczkę, znacznie szybciej może liczyć na męską pomoc, jeśli ma na nogach wysokie szpilki.

szpilki buty na obcasach obcasy koturny ciekawostki kobiety obuwie

Buty na szpilkach, na obcasach – obuwie najczęściej kupowane przez kobiety na świecie. Szpilki ciekawostki

* Profesor o nazwisku Stevenson stworzył wzór pozwalający obliczyć, jaką maksymalną wysokość powinien mieć obcas w butach kobiecych, aby mogła chodzić z gracją. Do obliczeń potrzebne mu były takie informacje, jak: numer buta, trzeźwość kobiety, od jak dawna chodzi w tego typu butach. Nawet cena obuwia oraz kilka innych.

Czy wiesz, że
– Szpilki na Giewoncie, to polski serial obyczajowo-komediowy emitowany przez telewizję Polsat w latach 2010-2012. Reżyser: Filip Zylber, producent: Maciej Ślesicki.

– Pismo satyryczne Szpilki – jedno z najsłynniejszych czasopism tego typu w Polsce. Założone we 1935 r., ukazywało się do 1990 r. (z przerwą 1945-47), próba reaktywacji w 1992 r. Ze Szpilkami współpracowali znani autorzy tekstów i karykaturzyści.

Sadurski tygodnik Szpilki pismo satyryczne okładki

Szpilki, lata 80. XX w. – wybrane okładki

Tekst: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o szmince
> Ciekawostki o szamponach
> Ciekawostki o tortach