Zabytki Szwecji

zamek Orebro Szwecja zabytki twierdza ciekawostki

Szwecja zabytki

Szwecja to kraj, o którego zaletach można by wiele mówić. Piękne krajobrazy, życzliwi ludzie, białe noce – to tylko niektóre z zalet tego skandynawskiego kraju. Dużym atutem są też zabytki. Oto lista 10. zabytków w Szwecji, z wyjątkiem Sztokholmu

1. Katedra w Lund

Katedra ta jest siedzibą biskupa Lund i głównym kościołem diecezji Lund. Należy też do szwedzkiego kościoła ewangelicko-luterańskiego. Ten budynek sakralny jest jedyną budowlą reprezentującą styl romański na terenie Szwecji. Katedra zawiera w sobie kilka wspaniałych elementów, na przykład:

> Zegar astronomiczny z około 1424 roku. Dwa razy dziennie, około 12:00 i 15:00, z zegara wydobywa się melodia, a mechanizm zegara uruchamia paradę posągów przedstawiających Trzech Króli.

> Kaplica siedmioramiennego świecznika. Siedmioramienny świecznik wykonany z brązu, który ma aż 3,5 metrów wysokości i nawiązuje do symboliki siedmioramiennego świecznika ze świątyni jerozolimskiej.

> Krypta, to prawdziwy skarb architektury. Jest przykryta sklepieniem krzyżowym. Zawiera liczne filary umieszczone blisko siebie, różniące się pod względem stylu architektonicznego.

Lund katedra Szwecja zabytki
Szwecja zabytki: katedra w Lund

2. Twierdza w Karlsborgu

Twierdza w Karlsborgu jest jedną z najciekawszych zabytków Szwecji. To jeden z największych budynków północnej Europy, zajmuje powierzchnię 13 hektarów. Zbudowano go głównie z wapienia z Omberg. Budowla ta zachwyca licznymi wieżyczkami i niesamowitą Bramą Gotycką. Wnętrze twierdzy, to małe miasteczko. Zbudowano je na potrzeby obsługi królewskiego dworu.

Karlsborg twierdza zabytki Szwecja
Fragment twierdzy w Karlsborgu. Szwecja zabytki foto: Wigulf / cc by-sa 3.0

3.Kopce Królewskie w Gamla Uppsala

Gamla Uppsala, to miejscowość znajdująca się ok. 5 kilometrów od Uppsali. Krąży wiele legend na temat tego miejsca, opowiadających o odbywających się tam krwawych pogańskich obrzędach. Teraz znajdują się tam kurhany, czyli Kopce Królów, w których grzebano władców z dynastii Ynlingów. Niedaleko kopców znajduje się muzeum.

4. Kościół Admiralicji

Ten kościół znajduje się w mieście Karlskrona. Jest największą drewnianą świątynią w Szwecji. Może pomieścić aż do 4000 osób. Kościół ma kolor falu rödfärg, czyli czerwony, tradycyjny kolor szwedzki. Ta kwadratowa świątynia jest wewnątrz pomalowana na kolor niebieski. Dominuje typowa dla protestanckiej Szwecji prosta i surowa forma. Przed kościołem znajduje się figura przedstawiająca żebraka, który podobno zamarzł w sylwestrową noc, z wyciągniętą w żebraczym geście dłonią.

5. Dzwonnica Amiralitetsklockstapeln

Jest położona nieopodal Kościoła Admiralicji w Karlskronie. Została zaprojektowana na wzór Latarni Aleksandryjskiej, jednego z siedmiu cudów świata. Jej dzwony są zsynchronizowane z dzwonnicą Kościoła Admiralicji.

> Karlskrona ciekawostki

kościół Amiralitetskyrkan Karlskrona Szwecja ciekawostki atrakcje zabytki co zobaczyć
Karlskrona, kościół Amiralitetskyrkan. Foto: Henrik Sendelbach / cc by-sa 3.0

6. Ratusz w Malmö

Ratusz w Malmö, to piękny i dostojny budynek z XVI wieku. Obecny styl budowli można uznać za renesansowy. Z pewnością warto zajrzeć w to miejsce podczas wizyty w Malmö.

7. Kronhuset

Kronhuset znajduje się w centralnej części Göteborga. To dawny arsenał i siedziba Muzeum Miejskiego. Kronhuset, to najstarszy budynek świecki miasta, wybudowany w latach 1643-1655 w stylu holenderskim. Obecnie odbywają się tam koncerty oraz próby orkiestry dętej.

> Göteborg ciekawostki

arsenał muzeum miejskie Goteborg atrakcje zabytki Szwecja
Göteborg. Dawny arsenał (Kronhuset), obecnie muzeum miejskie. Foto: Bengt Nyman / cc by-sa 2.0

8. Pałac Dicksona w Göteborgu

Pałac ten, tak jak Kronhuset, jest położony w Göteborgu. To zabytkowa, neorenesansowa willa, wzniesiona na zamówienie przedsiębiorcy Oscara Dicksona. Jej budowę rozpoczęto w 1859 roku, a skończono 3 lata później. Ma 3 piętra i 30 pokoi.

9. Tomtehuset

Tomtehuset, to zabytkowy dom w Göteborgu. Nazwa tego domu pochodzi od wizerunków skrzatów, które zdobią fasadę budynku. Od 1981 roku Tomethuset należy do gminnej agencji nieruchomości. Wewnątrz są mieszkania, kawiarnia i snack bar.

10. Kościół Świętego Krzyża w Dalby

Świątynia położona w Dalby, około 10 kilometrów na południowy wschód od Lund. W południowej części nawy środkowej, w filarze wmurowanym w niszę, znajdują się pozostałości najstarszego kościoła kamiennego na Półwyspie Skandynawskim. Wieża zachodnia z pomieszczeniem wejściowym na parterze, została wzniesiona na początku XII wieku.

Czy warto pojechać do Szwecji?

Czy warto? Ten skandynawski kraj ma cudowny urok i szereg interesujących zabytków. Osoby, którym zwiedzanie zabytków i architektura nie interesuje, mogą tu cieszyć się pięknymi widokami natury.

Szwecja zabytki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: zamek w szwedzkim Örebro, foto: Sadurski.com

Zobacz też:
> Szwecja ciekawostki
> Nynashamn, Szwecja
> Laponia