Odwiedzamy Szydłowiec na Mazowszu
Z czego słynie Szydłowiec ciekawostki i fakty o Szydłowcu. To warto wiedzieć
Miasto Szydłowiec ciekawostki
Liczący ponad 12 tysięcy mieszkańców Szydłowiec leży nad rzeką Korzeniówką, między Radomiem a Skarżyskiem-Kamienną
Niegdyś należał do ziemi sandomierskiej, zatem historycznie miasto przynależy do Małopolski. W Szydłowcu jest siedziba powiatu szydłowieckiego i miejsko-wiejskiej gminy Szydłowiec.
Niewielki gród istniał prawdopodobnie już w XII wieku, natomiast Szydłowiec prawa miejskie uzyskał w 1427 roku. Z dawnej świetności miasta, z czasów Szydłowieckich i Radziwiłłów do dziś zachował się ratusz, kościół farny oraz zamek.
Zamek w Szydłowcu
Tu, gdzie wcześniej stał rycerski gród, Stanisław Szydłowiecki postanowił wybudować zamek. Powstał on w latach 1470-1480, na sztucznej wyspie znajdującej się w środku Parku Radziwiłłowskiego i był otoczony fosą. Ten gotycki zamek został przebudowany w latach 1515-1526, w stylu renesansowym przez Mikołaja Szydłowieckiego. Potem zamek trafił do rodziny Radziwiłłów. Został przebudowany w stylu późnorenesansowym i barokowym przez Albrechta Władysława Radziwiłła w latach 1619-1629.
Zamek wraz z dobrami szydłowieckimi w 1802 roku sprzedano księżnej Annie Sapieżynie Zamoyskiej, a ta 26 lat później odsprzedała go w 1828 roku skarbowi Królestwa Polskiego. Niedługo potem dzierżawcą zamku został Maurycy Engerman, który urządził tu magazyn piwa.
Od II połowy XIX wieku zamek popadał w ruinę. W 1922 r. został uznany za zabytek i sukcesywnie wykonywano w nim prace remontowe. W latach 1950-52 rozpoczęto kolejne prace remontowe, a w 1963 r. oddano do użytku zachodnie skrzydło zamku.
Zamek jest dwupiętrowy, trzyskrzydłowy, położony jest na planie nieregularnego czworoboku. Wybudowany głównie z piaskowca, otynkowany na biało i pokryty czerwoną dachówką. Obecnie jest tu Szydłowieckie Centrum Kultury oraz Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych. Jest tu sala kinowa, biblioteka publiczna, sala wystawowa oraz kawiarnia. Adres zamku: Szydłowiec, ul. Sowińskiego 2.
Ciekawostki o Szydłowcu
* 6 i 7 lipca 1809 r. na zamku stacjonował książę Józef Poniatowski z niewielkim oddziałem wojska.
* W zamku podobno pojawia się duch Białej Damy.
Kościół farny w Szydłowcu
W pierwszych latach XV wieku w Szydłowcu stanął drewniany kościół rzymskokatolicki, pod wezwaniem św. Zygmunta Króla. Pod koniec XV wieku Jakub Szydłowiecki rozpoczął budowę murowanej świątyni. Jego brat Mikołaj zakończył tę budowę; w 1525 roku świątynia była gotowa i wyposażona.
Kościół zbudowano z białego piaskowca. Składa się z trójprzęsłowego prezbiterium oraz prostokątnej, dużo szerszej i wyższej nawy. Obecny wystrój wnętrza ma charakter renesansowy. Znajdują się tu m.in. płyta nagrobna Mikołaja Szydłowieckiego oraz pomnik nagrobny Mikołaja Radziwiłła i jego żony Marii. W kościele są XIX-wieczne organy.
Ratusz w Szydłowcu
W samym centrum 12-tysięcznego Szydłowca, na czworobocznym Rynku Wielkim, stoi budynek Ratusza. Budowla powstała w latach 1602-1629 i należy do najlepiej zachowanych późnorenesansowych zabytków w Polsce.
Budynek jest zbudowany jest na planie prostokąta i w każdym rogu ma niewielką wieżyczkę. W części wschodniej jest wysunięta na zewnątrz wieża (na górze ośmioboczna), sklepiona renesansowym hełmem. Niegdyś pod tą wieżą było więzienie.
Ratusz jest siedzibą burmistrza i administracji samorządowej Szydłowca. Jest tu również Urząd Stanu Cywilnego i Wydział Spraw Obywatelskich, a w wykutej w skale piwnicy ratusza znajduje się kawiarnia.
Szydłowiec. Pomnik Tadeusza Kościuszki
W południowej części Rynku Wielkiego, w Skwerze Rynkowym miasta Szydłowiec, stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Jego inicjatorem był w 1918 roku radny Czesław Antecki. Pomnik, zaprojektowany przez A.Karczewskiego, stanął w 1923 roku i kosztował 30 mln marek polskich. Na kolumnie znajduje się płyta z napisem “Naczelnikowi Narodu Polskiemu Tadeuszowi Kościuszce Szydłowianie 1920 r.” W 1995 roku pomnik wpisany został do rejestru zabytków ówczesnego województwa radomskiego. Pomnik odrestaurowano w 2001 roku. Obok niego odbywają się uroczystości państwowe i patriotyczne.
Kamieniołomy w Szydłowcu
Już od początku XV wieku, w Szydłowcu zaczęto wydobywać piaskowiec. To oznacza, że miasto jest jednym z najstarszym ośrodkiem jego wydobycia oraz obróbki kamienia. Na terenie miasta są Pikiel i Podkowiński – dwa zalane obecnie wodą, dawne kamieniołomy.
Szydłowiec ciekawostki i zdjęcia: (c) Sadurski.com