taksówkarze taksówkarz jak zamówić taksówkę

Czy opłaca się być taksówkarzem?

Czas czytania:1 minut/y, 45 sekund/y

Jak wynika z danych zgromadzonych przez Business Insider Polska, po samej tylko Warszawie jeździ ponad 11 tysięcy taksówek, czyli więcej niż w Berlinie. Klientów taksówkarzom nie brakuje, zwłaszcza w dużych miastach. Czy jednak ten biznes się opłaca i ile trzeba na początku zainwestować? Taksówkarze i ich praca

Niezbędne formalności

Aby zostać taksówkarzem, trzeba oczywiście posiadać prawo jazdy kategorii B, mieć ukończone 21 lat oraz przedstawić zaświadczenia o niekaralności i braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu. Ponadto przyszły taksówkarz powinien przejść szkolenie i zdać egzamin z ruchu drogowego i topografii terenu, na którym będzie świadczył swoje usługi. Szkolenie odbywa się zwykle w Zakładzie Doskonalenia Zawodowego. Z tymi dokumentami kierowca może wyrobić odpowiednią licencję. Badania lekarskie oraz szkolenia i egzamin to łączny koszt rzędu kilkuset złotych.

Taksówkarze – koszty prowadzenia działalności

Najdroższą inwestycją przyszłego taksówkarza jest oczywiście samochód. Może być to auto własne, wzięte w leasing lub wypożyczone na długi okres. Aby otrzymać licencję, kierowca musi przedstawić dowód, że jest uprawniony do użytkowania pojazdu. Następnie taksówkarz powinien zaopatrzyć się w kasę fiskalną oraz taksometr – ich łączny koszt to ok. 2 tys. zł.

Taksówkę należy ponadto ubezpieczyć. OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym, ale zaleca się także wykupienie polisy AC. Warto sprawdzić również oferty z zakresu Assistance i NNW. Należy mieć na uwadze, że składka ubezpieczeniowa dla taksówki będzie wyższa niż w przypadku aut na prywatny użytek. Na Zachodzie istnieją firmy takie jak Taxi Insurer, które oferują pakiety polis dla taksówek na korzystnych warunkach i z atrakcyjną wysokością składek – pakiety takie znane są jako Cheap taxi insurance. W Polsce brakuje jeszcze tak wyspecjalizowanych propozycji.

Nie można zapomnieć o kosztach związanych z prowadzeniem firmy. W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej taksówkarz może rozliczać się ryczałtem, na podstawie księgi przychodów i rozchodów lub karty podatkowej. Jeśli zdecyduje się działać w ramach korporacji, zaoszczędzi na reklamie, jednak będzie musiał liczyć się jednocześnie z dodatkowymi opłatami.

Aby zostać taksówkarzem, trzeba najpierw zainwestować – jak w przypadku każdej innej działalności. To, jak szybko inwestycja się zwróci, zależy w dużej mierze od samego kierowcy: jego pracowitości, umiejętności rozreklamowania się, a także wyrabianej renomy.

Taksówkarze w Sadurski.com
30.4.20 out

Zobacz też:
>
>

Manhattan Nowy Jork NYC wesoły wieżowiec Happy Skyscraper Poprzedni post Najmniejszy wieżowiec na Manhattanie. NYC 2012
wyjazd zagraniczny biuro podróży Następny post Gdzie na wyjazd zagraniczny? Poradnik