33 ciekawostki o taksówkach i taksówkarzach

jak zamówić taksówkę taksówki taksówkarze ciekawostki taksówka

Taksówki ciekawostki o taksówkach. Taksówki w Polsce i na świecie, historia, zasady przewozu, pasażerowie taksówek, taksówkowe rekordy

Taksówki ciekawostki z historii

1) W Polsce taksówki pojawiły się na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo były uznawane jako niepotrzebny kaprys bogatych ludzi.

2) Początkowo taksówki oferowały swe usługi jedynie w dużych miastach takich jak Warszawa, Katowice czy Kraków. Z biegiem lat zaczęły jeździć po kolejnych miastach i miejscowościach, wreszcie opanowały cały kraj.

3) Najsłynniejszą i zarazem najbardziej rozpoznawalną firmą taksówkarską, jest The London Taxi Company. Swoją działalność prowadzi od 1948 roku.

4) W 1903 roku Warszawskie Towarzystwo Eksploatacji Samochodów opracowało i wprowadziło taksówki, które mogły przewozić maksymalnie 3 pasażerów na raz.

ciekawostki o taksówkach taksówkarzach
Taksówki. Ten widok świetnie znamy nie tylko z polskich miast

5) Początkowo przejazdy taksówkami były możliwe tylko w granicach miasta. Opłata wynosiła kosztowała 50 kopiejek.

6) W 1921 roku nadszedł długo oczekiwany powrót taksówek do Warszawy. Przerwa była spowodowana I wojną światową.

7) W PRL minimalny koszt przejazdem taksówki (tak zwane „trzaśnięcie drzwiami”) wynosił 4,50 zł. Każde tysiąc metrów kosztowało dodatkowe 2 złote.

Azja trójkołowa taksówka
Mała, trójkołowa taksówka gdzieś w Azji

Ciekawostki o taksówkach i taksówkarzach

8) Kierowca taksówki w momencie uzyskania licencji dostaje zezwolenie na konkretny obszar, w jakim może się przemieszczać taksówką.

9) W nowoczesnych taksówkach maksymalnie może się pomieścić 4. pasażerów. Pod żadnym pozorem kierowca auta nie może zabierać większej ilości osób od tego, jaki znajduje się w dowiedzie rejestracyjnym jego pojazdu.

10) Taksówkarze pracujący nocą, mający styczność z niezbyt trzeźwymi pasażerami, a po odbyciu kursu w samochodzie znajdują dziwaczne rzeczy. Zdarzały się przypadki, że pasażerowie zostawiali buty, spodnie, ważne dokumenty a nawet… sztuczną szczękę. Pewien medalista olimpijski zostawił w taksówce swój medal.

Tajlandia taksówki ciekawostki o taksówkach Azja
W jednym z miast Tajlandii. Taksówki ciekawostki

11) Przyjęło się, że napiwek dla taksówkarza stanowi od 10 do 20% kwoty należnej za przejazd taksówki.

12) Gdy numer taksówki jest włączony oznacza to, że taksówka jest wolna. Natomiast gdy światło off-duty jest włączone – oznacza to, że taksówka jest zajęta. Zamiast napisu off-duty spotkamy się z brak podświetlenia napisu. To także będzie oznaczać, że taksówka jest już zajęta.

13) Za podszywanie się za taksówkę w Polsce grozi mandat nawet do 10 tysięcy złotych. Od niedawna jest też obowiązek posiadania licencji.

kubańskie taksówki ciekawostki Kuba
A tu kubańskie taksówki, w mieście Hawana

Taksówki na świecie

14) Żółte samochody na ulicach miast od od lat 70. ubiegłego wieku są głównie kojarzone z zawodem taksówkarza.

15) Podobno najwięcej taksówek jeździ po Meksyku. Jest ich tam 60 tysięcy.

16) W zależności od tego w jakim kraju jesteśmy, taksówki mogą mieć różne kolory karoserii. W Wielkiej Brytanii mają kolor czarny, w Niemczech kremowy, a w USA (i nie tylko tam) żółty.

17) Zawód taksówkarza jest w USA uważany za jeden z najbardziej stresujących.

18) Najdroższy kurs taksówki? Klient taksówkarza z Finlandii przejechał 23 tysięcy kilometrów. Zapłacił za to kwotę o równowartości 15 tys. USD.

19) Pierwszą taksówka w Rosji jeździła od 1907 roku, po Moskwie.

20) Podobno najdroższymi taksówkami są te, które jeżdżą po Londynie.

Anglia taksówki angielskie transport
Taksówki angielskie

Taksówki w Nowym Jorku

21) Większość kierowców taksówek jeżdżących po Nowym Jorku, to imigranci z Afryki, Azji lub Bliskiego Wschodu.

22) W Nowym Jorku jeździ ponad 50 tysięcy licencjonowanych, żółtych taksówek. Rocznie wykonują one około 300 milionów kursów.

23) Taksówkarze z Nowego Jorku w ostatnich dwóch latach pobierali większe opłaty niż powinni. Obliczono, że pasażerowie w sumie stracili około 25 milionów dolarów.

taxi nowojorskie taksówki Nowy Jork
Nowy Jork kojarzy się nam ze Statuą Wolności, ale też z żółtymi taksówkami

Taksówkarze i ich praca

24) Taksówkarz nie ma prawa podczas jazdy z klientem rozmawiać przez telefon, słychać radia i żadnej innej muzyki.

25) Musi ze spokojem i powagą wysłuchać wszystkich uwag pasażera.

26) Taksówkarz musi podjechać jak najbliżej klienta. Jeśli stanie po drugiej stronie jezdni i zamawiający będzie zmuszony przejść przez ulicę, klient ma prawo się na niego obrazić.

27) Taksówkarz nie może wtrącać się do rozmowy wiezionych pasażerów. Wyjątek od tego jest wtedy, gdy zostanie o to poproszony albo spytany o coś.

28) Trasa przez którą powiezie nas kierowca taksówki zależy wyłącznie od wyboru kierowcy. Jeśli poprosimy go o konkretną trasę, może lecz nie musi dostosować się do naszego wyboru.

water taxi Nowy Jork New York City
Water taxi – wodna taksówka. Nowy Jork

29) Do kierowcy taksówki należy czystość samochodu. Jego pojazd musi wyglądać przyzwoicie zarówno w środku, jak i na zewnątrz.

30) Pasażerowi nie wolno rozpraszać taksówkarza. Jednak gdy prowadzi on pojazd w sposób niebezpieczny, kulturalnie mamy prawo zwrócić mu uwagę.

31) Jako pasażer mamy prawo oczekiwać od taksówkarza poprawnych i kulturalnych manier wobec nas.

32) Taksówka ma za zadanie dostarczyć klienta jak najbliżej podanego przez klienta adresu. Na tyle, aby to nie było sprzeczne z prawem.

33) Taksówka musi posiadać w widocznym miejscu nazwę firmy przewozowej oraz taksometr, który umożliwia klientowi kontrolę nad kosztem przejazdu. Jeśli taksometr jest zasłonięty, pasażer ma prawo a nawet taki obowiązek żądać od taksówkarza, aby go odsłonił.

Ciekawostki o taksówkarzach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o strażakach
> Policjanci – ciekawostki
> Ciekawostki o krasnoludkach