Tama Glen Canyon w Arizonie

tama zapora Glenn Canyon Dam rzeka Kolorado Arizona Stany Zjednoczone ciekawostki

Tama Glen Canyon na rzece Kolorado (Glen Canyon Dam), to drugi co do wielkości sztuczny zbiornik wodny w USA

Została zbudowanej w północnej Arizonie, na rzece Kolorado. Jej zadaniem jest dostarczenie energii elektrycznej i uregulowanie rzeki Kolorado (dostarczenie wody na tereny, które jej potrzebują w latach suszy oraz zapobieżenie powodziom). Energia z Glen Canyon Dam trafia do stanów: Wyoming, Kolorado, Utah, Arizona i Nowy Meksyk.

Tama ma 220 metrów wysokości, 480 metrów szerokości i 91 metrów grubości w najszerszym miejscu podstawy. Wodę przepuszczają dwie wielkie bramy promieniowe, mogące przepuszczać 7800 metrów sześciennych wody na sekundę. Osiem generatorów produkuje energię elektryczną o łącznej mocy około 1000 megawatów. (różne źródła podają różne liczby). Rocznie produkowanych jest 3,46 miliarda KWh (kilowatogodzin).

tama zapora Glenn Canyon Dam rzeka Kolorado Arizona

Tama Glenn Canyon Dam w Arizonie i samoichody na jej szczycie

Budowa tamy

Tamę oddano do użytku w 1966 roku, a jej budowę rozpoczęto 10 lat wcześniej. Inwestycja kosztowała 135 milionów dolarów. Projekt był wzorowany na zbudowanej wcześniej Hoover Dam (Tamy Hoovera), różnież na rzece Kolorado, odległej o 300 mil.

Budowa budziła kontrowersje; protestowali obrońcy piękna natury twierdząc, że sztuczny zbiornik zakłóci dotychczasowy ekosystem. Budowy nie popierali też antropolodzy, gdyż woda zakryła rysunki naskalne stworzone dawno temu przez Indian Anasazi.

tama zapora Glenn Canyon Dam rzeka Kolorado Arizona

Z lewej nadole fragment tamy Glenn Canyon Dam, powyżej most dla samochodów

Carl Hayden visitor center i zwiedzanie

Za kilka dolarów można zwiedzić to miejsce. Wycieczka trwa 45 minut, grupy liczą do 20 osób. Częstotliwość wycieczek: od pół do dwóch godzin (najczęstsze są w sezonie, od połowy maja do połowy września). Szczegóły w Internecie oraz na miejscu, w Carl Hayden visitor center czyli budynku blisko tamy.

tama zapora Glenn Canyon Dam rzeka Kolorado Arizona

Z lewej rzeka Kolorado, w środku zapora Glenn Canyon Dam, z prawej przepaść na dole której jest inny poziom wody

Kim był Carl Hayden, którego imieniem nazwano budynek w pobliżu tamy? Carl Hayden (1877-1972), to amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej. W latach 1912-1927 był pierwszym członkiem Izby Reprezentantów z Arizony. Był oficerem w czasie I wojny światowej, od 1927 r. przez siedem kadencji (przez blisko 57 lat) zasiadał w Senacie USA. Ten rekord potem poprawiło kilku innych polityków.

Ciekawostki

• Obfite opady deszczu w 1983 r. omal nie doprowadziły do katastrofy tamy.

• Zbiornik powyżej tamy nazywa się Lake Powell (Jezioro Powella).

Tekst i zdjęcia: Super Polonia.info / Sadurski.com

Zobacz też:
> Monument Valley, Utah
> Las Vegas ciekawostki
> Park Narodowy Yosemite, Kalifornia