Ciekawostki o Tarchominie
Warszawski Tarchomin ciekawostki i najważniejsze informacje
Tarchomin jaka to dzielnica
1) Tarchomin, to osiedle w północnej części prawobrzeżnej Warszawy, będące częścią dzielnicy Białołęka. Przylega do rzeki Wisły. Obecnie mieszka tu ok. 60 tys. ludzi.
2) Głównymi arteriami Tarchomina są ulice: Światowida i Modlińska.
3) Nie ma obecnie zgody do tego, gdzie jest centrum Tarchomina. Jedni mówią o skrzyżowaniu Światowida z Ćmielowską (tu jest bazar), inni o budynku ratusza (Światowida / Modlińska), jeszcze inni o otwartej całkiem niedawno Galerii Północnej.
Tarchomin ciekawostki z historii
4) Wiemy, że wieś szlachecka Białołęka rodu Jastrzębców istniała w XIII wieku. Stał tu wówczas drewniany kościół.
5) W 1912 r. we wsi Tarchomin mieszkało 141 ludzi. Od 1916 r. wieś weszła w skład gminy Jabłonna.
6) Podczas II wojny światowej zabudowa Tarchomina nie uległa znacznym zniszczeniom. Tereny Tarchomina przyłączono do Warszawy w 1951 roku.
7) Budowę osiedla Tarchomin rozpoczęto w 1979 roku. W ostatnich latach Tarchomin i inne miejsca tej części Warszawy szybko się rozrastają. Powstają nowe osiedla i zwiększa się liczba mieszkańców.
Co jest ciekawego na Tarchominie
8) Zabytkowy kościół św. Jakuba (ul. Mehoffera 2) zbudowano w XV wieku i jest przykładem tzw. gotyku warszawskiego. To najstarszy zabytek Tarchomina, równocześnie jedyna gotycka świątynia w Warszawie, która dotrwała do naszych czasów w prawie nienaruszonym stanie. Jest jednonawową budowlą, zbudowaną z cegły. W XVIII wieku dobudowano barokową kruchtę, również jej wnętrze ma wystrój barokowy.
9) Przy ul Mehoffera 2 stoi Zespół dworski Mostowskich, z przełomu XVIII i XIX wieku. Jest to klasycystyczny oficyna (tzw. pałac) oraz kilka budynków dworskich, znajdujących się w parku.
10) Na Tarchominie jest głaz z tablicą upamiętniającą Erazma z Zakroczymia. W latach 1568–1573 kierował budową mostu Zygmunta Augusta w Warszawie. Jedna z ulic na Tarchominie nosi jego nazwę.
11) Przy ul. Modlińskiej 197 na Tarchominie znajduje się Urząd Dzielnicy Białołęka. Budynek został oddany do użytku w 1997 roku.
Tarchomin ciekawostki
12) Przemysłowo-Handlowye Zakłady Chemiczne Ludwik Spiess i Syn, działały na Tarchominie od 1823 do 1944 roku. Początkowo produkowały ocet, potem nawozy sztuczne, później artykuły kosmetyczne, żelatynę i kosmetyki. Po zniszczeniu i odbudowie, znacjonalizowano firmę i utworzono Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne Polfa.
13) W 2012 r. otwarto most Marii Skłodowskiej-Curie. Ma długość 795 metrów i jest najdalej na północ położonym mostem Warszawy. Most połączył Tarchomin z Młocinami, znajdującymi się na w lewobrzeżnej Warszawie.
14) Centrum Handlowe Galeria Północna otwarto na Tarchominie w 2017 roku. Ma 64 tys. m² powierzchni użytkowej i jest największym taki miejscem na Tarchominie. Adres: ul. Światowida 17.
15) Obecnie Tarchomin umownie powielony jest na trzy części i w każdej z nich jest szereg osiedli. Tarchomin Kościelny, to osiedle położone nad Wisłą, blisko kościoła św. Jakuba.
16) Na Tarchminie ma siedzibę klub piłkarski Farmacja Tarchomin.
17) W latach 90. na Tarchominie była siedziba Wydawnictwa Superpress, wydawcy m.in. miesięcznika Dobry Humor. Wtedy mieszkał tu m.in. Marek Sierocki, prezenter muzyczny.
18) Szerokim echem odbiła się w 2000 r. ucieczka trzech tygrysów z cyrku występującego na Tarchominie. Podczas próby złapania, tygrys rzucił się na weterynarza, których chciał go uśpić. Zaraz potem policjanci oddali kilkadziesiąt strzałów w kierunku tygrysa. Jeden z nich ranił weterynarza, który niedługo potem zmarł. Sąd uniewinnił policjanta, którego kula trafiła weterynarza w skroń, jednak musiał odejść z pracy w policji.
19) Przy ul. Józefa Mehoffera na Tarchominie zlokalizowany jest cmentarz katolicki. Został otwarty w 1518 r., ma 2,2 ha powierzchni. W centralnej części stoi nieduża kaplica.
Tarchomin ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Kościół św. Jakuba. Foto: Adrian Grycuk / cc by-sa 3.0