10 niezwykłych faktów o warszawskiej dzielnicy Targówek
Targówek ciekawostki i fakty – historia i współczesność. Z czego słynie, co tu ciekawego jest. Poznaj dzielnice Warszawy
Targówek – najważniejsze informacje
1) Targówek, to jedna z dzielnic Warszawy, położona w jej prawobrzeżnej części. Zajmuje ponad 24 km² powierzchni i mieszka tu ok. 125 tysięcy ludzi.
2) Targówek podzielony jest na części mieszkalne: Bródno, Targówek Mieszkaniowy i Zacisze oraz część przemysłową – Targówek Fabryczny. Natomiast według Miejskiego Systemu Informacji, Targówek dzieli się na: Targówek Mieszkaniowy, Targówek Fabryczny, Bródno, Bródno-Podgrodzie, Zacisze, Elsnerów i Utrata.
3) Niegdyś na tych terenach znajdowała się wieś Kamion (to wiemy z dokumentu z roku 1347), w XV wieku wieś nazywano w dokumentach Targowe Małe. Dokument z 1580 r. wspomina o wsi szlacheckiej Targowe Minor. Nazwa Targówek oficjalnie istnieje od 1740 roku. Został włączony do Warszawy w 1951 roku.
Targówek ciekawostki i fakty
4) Cmentarz Bródnowski, to nekropolia między Targówkiem a Nowym Bródnem. Ma ponad 113 ha powierzchni, a obwód murów cmentarza ma blisko 5 km. To jeden z największych cmentarzy Europy, pochowano tu 1,2 mln zmarłych (czyli 10 razy więcej niż obecnie mieszka na Targówku). Został otwarty 21 listopada 1884 roku. Był czwartym cmentarzem Warszawy, cmentarzach: Kamionkowskim, żydowskim i cholerycznym na Pradze. Na terenie cmentarza znajdują się dwa kościoły: drewniany kościół św. Wincentego à Paulo i murowany kościół Matki Boskiej Częstochowskiej.
5) Nazwa Targówek Fabryczny pochodzi od tego, że w drugiej połowie XIX wieku wybudowano tu wiele fabryk. Między innymi Fabryka Płodów Chemicznych Hirschmann i Kijewski oraz Huta Szkła Targówek, powstała na jej potrzeby. Mieszkało tu wielu kolarzy. W 1919 r. przy głównej ulicy Targówka Fabrycznego zbudowano kościół Zmartwychwstania Pańskiego, w stylu zakopiańskim.
6) Na Targówku są dwa parki: Park Bródnowski założony w 1976 r. mający 25,4 ha powierzchni oraz Park im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha” założony w 1961 r., mający 5,9 ha powierzchni.
Co ciekawego na Targówku
7) Teatr Rampa znajduje się na Targówku (ul. Kołowa 20), na terenie parku im. Stefana Wiecheckiego „Wiecha”. Działa od 1975 roku.
8) Przy ul. Biruty 18 stoi drewniany Dom Paprockich, wzniesiony w 1912 roku. Podczas powstania warszawskiego był tu szpital powstańczy. Jest przykładem, jak wyglądała dawna zabudowa Targówka. Od 2012 r. jest zabytkiem.
9) W 1780 r. na Targówku powstał cmentarz żydowski. Został zdewastowany przez Niemców podczas II wojny światowej. Teren znajduje się u zbiegu ulic Odrowąża i św. Wincentego. W latach 80-ych XX w. stanęła symboliczna brama, z rzeźbami oraz tablicą z napisami.
10) Las Bródnowski (Las Bródno, Lasek Bródnowski) położony jest na Targówku i ma niemal 89 ha powierzchni. Do XIX w. rosła tu Puszcza Bródnowska. Obecnie to teren rekreacyjny mieszkańców, są tu min. ławki.
Targówek ciekawostki: (c) Sadurski.com
Na górnym zdjęciu: Teatr Rampa na Bródnie. Foto: Adrian Grycuk / cc by-sa 3.0