Atrakcje Tarnowa
Jakie atrakcje czekają na turystów odwiedzających Tarnów? Jakie są tu zabytki, muzea i miejsca warte odwiedzenia? Tarnów atrakcje miasta – oto 10 propozycji Sadurski.com
1. Ruiny zamku
Ruiny zamku położone są na górze świętego Marcina. Zamek powstał w czasach średniowiecza, a wcześniej (w IX wieku) w tym miejscu stał drewniany gród. Zamek był potężny i podzielony na dwie części: część obronną oraz rezydencję. Miał fosę i most zwodzony.
Z góry na której są ruiny zamku, można oglądać panoramę miasta. Osoby zainteresowane historią miejsca chętnie zaznajomią się z treścią
tablic informacyjnych. Miejsce dostępne jest przez cały rok i nie jest płatne. Podczas chodzenia wśród ruin zalecana jest ostrożność.
2. Baszta obronna
Baszta obronna wchodziła w skład murów miejskich, które wzniesiono na przełomie XV i XVI wieku. Jest elementem renesansowej zabudowy Tarnowa. Połowa przekroju baszty to walec, a dach ma kształt stożka. Wieczorami baszta jest oświetlana; spaceruje tu wielu mieszkańców i turystów.
3. Zakątek króla Władysława Łokietka
Zakątek króla Władysława Łokietka, zwany jest w skrócie Zaułkiem Łokietka. Znajduje się na Starym Mieście, obok dawnych murów obronnych. Stoi tu pomnik władcy, 3-metrowej wysokości. Przedstawiony na monumencie król trzyma miecz oraz akt alokacji Tarnowa z herbem miasta. Według miejskiej legendy, będąc tutaj, należy dotknąć buta monarchy, co podobno przynosi szczęście. Wieczorami zaułek jest oświetlany, co sprawia, że można do niego zawitać o każdej porze.
4. Bima
Bima, to jedyny zachowany do dziś fragment Starej Synagogi, zlokalizowany przy Skwerze Starej Synagogi. Pozostała część świątyni została zniszczona podczas II wojny światowej. Obecnie miejsce jest zrewitalizowane, stoją tu tablice i gabloty.
5. Park Strzelecki
Park Strzelecki założono w XIX wieku. Prowadzą do niego trzy bramy, a przez jego teren przebiega ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna. Tablice znajdują się przy najciekawszych w parku gatunkach roślin.
6. Muzeum Etnograficzne
Muzeum Etnograficzne położone jest niedaleko Rynku, przy ulicy Krakowskiej. Mieści się w dawnym, XVIII-wiecznym zajeździe podmiejskim wraz z karczmą. W tamtym czasie zatrzymywali się tu strudzeni podróżą wędrowcy. Dom jest pokryty drewnianym gontem.
Muzeum jako samodzielna instytucja działa od 1984 roku, a wcześniej eksponaty były częścią innych tarnowskich muzeów. Można tu zobaczyć wystawy np. na temat historii Żydów i Tatarów, którzy w Tarnowie byli mniejszościami. Duże podwórze, to miejsce ekspozycji zbiorów o większych gabarytach. Dodajmy, że każdego roku spod muzeum wyrusza kolorowy tabor cygański. Wejście do muzeum w niedzielę jest bezpłatne.
7. Pomnik Ofiar Wojny i Faszyzmu
Pomnik został odsłonięty 19 czerwca 1966 roku, w dwudziestą szóstą rocznicę pierwszego transportu więźniów do obozu koncentracyjnego KL Auschwitz w Oświęcimiu. Znajduje się przed Starym Cmentarzem, przy ulicy Narutowicza. Pomnik składa się z dwóch postumentów. Pierwszy przedstawia trzy postacie przyjmujące pozy męczenników, a drugi dwa miecze (które przywodzą na myśl te z bitwy pod Grunwaldem) oraz płaczące pod ścianą dziecko.
8. Stara Łaźnia
Stara Łaźnia, to tarnowska restauracja oferująca kuchnię żydowską. Serwuje także potrawy kuchni cygańskiej. Jest jednym z niewielu miejsc w mieście, które zachowało w sobie ślad obecności tarnowskich Żydów, którzy przybyli tu w XVIII wieku. Nazwa nawiązuje do tego, że wcześniej mieściła się tu rytualna łaźnia – mykwa, z pierwszej dekady XX wieku.
9. Cafe Tramwaj
Cafe Tramwaj, to kawiarnia urządzona w dawnym wagonie dawnego tramwaju. Lokal zlokalizowany jest przy ulicy Krakowskiej, nieopodal Rynku. Taki wybór miejsca podyktowany jest chęcią upamiętnienia miasta, które (jak inne miasta w Galicji) na początku XX wieku wypuściło na swoje ulice pierwsze tramwaje elektryczne. Kawiarnia otwarta jest od poniedziałku do piątku w godzinach 06:30-21:00, w soboty w godzinach 08:00-21:00, w niedziele w godzinach 10:00-21:00.
10. Tarnów
Challenge Exit Room to jedyny w mieście (chyba, że obecnie to się zmieniło) escape room. Każda z grup, która postanowi zmierzyć się z czekającymi na nią zagadkami, otrzymuje klucz do wyjścia oraz sześćdziesiąt minut, by wydostać się z pomieszczeń. Do rozwiązania są łamigłówki, trzeba też układać puzzle.
Atrakcje Tarnowa: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Województwo małopolskie
> Atrakcje Sandomierza