Gdy nie możesz zasnąć bez telefonu
Telefony i uzależnienie
Z każdej strony otaczamy się rozmaitymi nowinkami technologicznymi. Trudno sobie już wyobrazić funkcjonowanie bez komputera, tabletu i oczywiście telefonu komórkowego. Szczególnie ten ostatni stał się narzędziem, które towarzyszy nam praktycznie przez całą dobę. Nasza przestrzeń osobista, ale również zawodowa wymaga od nas tego, aby nieustannie być w kontakcie z innymi osobami.
Oczywiście chodzi także o sferę rozrywkową. Wykorzystując telefon, przeglądamy przecież różne strony informacyjne z wiadomościami politycznymi, ale także oglądamy filmy, czy może włączamy automaty na pieniadze. Takich ofert jest całe mnóstwo i chcąc nie chcąc ostatecznie zapoznajemy się z nimi i jesteśmy wciągani w świat cyfrowy. Niespodziewanie jednak może się okazać, że nagle zauważymy u siebie objawy uzależnienia. Szczególnie powinna nam się tu zapalić czerwona lampka, jeżeli na przykład wieczorem, gdy kładziemy się spać, coś nam nie daje spokoju. Nie możemy zasnąć i uświadamiamy sobie momentalnie, że chodzi o telefon. Z drugiej strony to uzależnienie będzie również wpływać na jakość naszego snu, co zresztą potwierdzają badania naukowe.
Niedostępność telefonu i niepokój
Oczywiście samo zagadnienie uzależnienia w kontekście klinicznym jest sprawą wciąż bardzo dyskusyjną. Jak więc to wygląda w praktyce? Otóż zjawisko uzależnienia od telefonów komórkowych formalnie nie jest uznawane za diagnozę kliniczną. Niemniej jednak cały czas są w tej przestrzeni prowadzone bardzo intensywne badania, a objawy świadczące o stanie zbliżonym do choroby są po prostu leczone w gabinetach terapeutycznych i psychologicznych. Jak taka sytuacja może wyglądać w praktyce? Jeżeli chodzi o codzienność, to osoby uznawane za uzależniony od smartfonów relacjonują, że odczuwają znacznie mniejsze aniżeli kiedyś zainteresowanie relacjami z innymi osobami twarzą w twarz. Poza tym okazuje się, że pomimo tego, iż istnieje u tych osób świadomość o negatywnych konsekwencjach nadużywania korzystania z telefonu, to i tak nie zaprzestają tego robić. Dodatkowo niekontrolowane korzystanie z takich urządzeń generuje u nich duży niepokój, szczególnie wtedy, gdy telefon nie jest w ich zasięgu. Naukowcy analizujący te dysfunkcje nie mają tu żadnych wątpliwości i zgodnie stwierdzają, że zachowania takie właściwie niczym się nie różnią w kontekście objawów od zaburzeń dotyczących nadużywania substancji psychotropowych.
Telefon, który zrujnował sen
By prawidłowo funkcjonować, a więc nie mieć zaburzonego życia osobistego oraz zawodowego, potrzebujemy odpowiedniej ilości snu każdej doby. Telefony jak się okazuje, będą bardzo wpływały na deficyty w tej przestrzeni. Najnowsze badania naukowe wskazują, że uzależnienie od telefonów komórkowych może praktycznie rzecz biorąc nasz sen zrujnować i to permanentnie na długi czas. W większości przypadków, jeśli chodzi o osoby poddane badaniu w przypadku korzystania z telefonów, aż 42% miała bardzo duże problemy ze snem. Z kolei objawy uzależnienia zauważono u 55%. Okazuje się, że szczególnie wtedy, gdy smartfony są wykorzystywane bezpośrednio przed snem, to wówczas rytm dobowy jest znacznie opóźniony. Ostatecznie, więc sen jest krótszy i oczywiście ma gorszą jakość.
Czy telefon jest nam rzeczywiście potrzebny?
Optymistyczną informacją jest kolei to, że jak z każdego takiego nałogowego zachowania możemy się wyzwolić prędzej, czy później. Wszystko zależy tutaj jedynie od naszej determinacji. Najprościej wytłumaczyć sobie taki problem, że skoro przecież kiedyś nie używaliśmy telefonu, to przecież możemy też powrócić do takiego stanu. Poza tym w poważniejszych przypadkach trzeba się niezwłocznie zgłosić do specjalisty, który na przykład zapewni nam jakąś terapię behawioralną.
Telefony – 1002 / zawsz