Interesujące ciekawostki o telewizji
Telewizja ciekawostki i informacje o telewizji. Telewizja w Polsce, znane programy, polskie telewizory
Ciekawostki z historii telewizji w Polsce
1) Próbne emisje telewizyjne przeprowadzano w Polsce od 1337 roku. Telewizja Polska zaczęła nadawać program 25 października 1952 r. Od początku 1953 r. telewizję można było odbierać raz w tygodniu. Przez pierwsze lata odbiorniki telewizyjne były luksusem. Dużo kosztowały, poza tym w zasadzie nie można ich było nigdzie kupić, podobnie jak wielu innych towarów w czasach PRL-u. Do szczęśliwych posiadaczy telewizora przychodzili sąsiedzi, aby wspólnie pooglądać telewizję. Przez wiele lat można było oglądać wyłącznie programy czarno-białe, a jakość obrazu była kiepska.
2) Przez pierwsze lata wszystkie programy nadawano tylko na żywo, włącznie z przedstawieniami teatralnymi. Ponieważ w całej Polsce był jeden program, gdy odbiorników było w Polsce coraz więcej, osoby regularnie występujące w telewizji, były coraz bardziej popularne.
3) Drugi program Telewizji Polskiej (TP2) zaczął nadawać 2 października 1970 roku. W 1992 r. zmienił nazwę na TVP2. W czasie stanu wojennego (1981-1983) “dwójka” miała przerwy w nadawaniu.
Polsat i TVN
4) Pierwszym komercyjnym kanałem telewizyjnym w Polsce był Polsat. Emisję rozpoczął 5 grudnia 1992 roku o godz. 16:30. Była to pierwsza niepaństwowa telewizja, która mogła nadawać po tym, jak otrzymała koncesję. Emisja testowa Polsatu odbyła się 4 dni wcześniej, 1. grudnia.
5) Stacja TVN otrzymała koncesję w 1996 roku. Początkowo mogła nadawać programy tylko w północnej i centralnej części Polski. Po połączeniu z Telewizją Wisła, TVN mogła nadawać na terenie jeszcze większym, choć jeszcze nie w całej Polsce. Jeszcze w 2004 r. zasięg TVN wynosił 86% powierzchni Polski.
Telewizja i telewizory w Polsce
6) W 1958 r. zaczęto emitować program Dziennik Telewizyjny (wcześniej przez 2 lata emitowano Wiadomości Dnia). Od 25 listopada 1962 r. emitowano teleturniej Wielka Gra, który miał ogromne powodzenie. Jego emisje zakończono w 2006 roku. W sumie ukazało się 719 odcinków. Widzowie najbardziej zapamiętali trzecią prowadzącą Wielką Grę – Stanisławę Ryster. Program prowadziła przez 31 lat (1975-2006).
7) Pierwszym telewizorem sprzedawanym w Polsce była “Wisła”. Jednak całkowicie polską produkcją był telewizor “Belweder”. Kosztował tyle, co trzy przeciętne pensje i można go było nabyć jedynie na talony. Kolejne produkowane w Polsce telewizory, to montowane z radzieckich części łatwopalne “Rubiny” (gdy się przegrzały, miały tendencję do zamozapłonu) oraz polskie “Jowisze” i “Neptuny”.
8) W 1992 roku o godzinie 22 po raz pierwszy wyemitowano w telewizji polskiej program “Koło fortuny“, wzorowany na amerykańskim formacie “Wheele of Fortune”. Początkowo prowadzącym był Wojciech Pijanowski, który równocześnie był producentem programu. W “Kole fortuny” można było wygrać m.in zamrażarkę, odkurzacz, samochód osobowy polonez, a nawet BMW.
9) Na początku lat 90-tych na fasadach budynków w Polsce zaczęły pojawiać się pierwsze anteny satelitarne. Były one skierowane na jedną satelitę: Astra 1A. Główną cechy telewizji satelitarnej jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów, za pomocą tylko jednego nadajnika.
10) W 1996 roku Paszport Polsatu był elementem konkursu z nagrodami. Gangster z filmu “Chłopaki nie płaczą” w jednej ze scen mówi do bileterki w filharmonii: “A ja mam Paszport Polsatu”. Powiedzenie weszło do języka potocznego i budzi dziś ogólne rozbawienie. Swojego czasu całkiem na serio Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawiło w swoich grafikach Paszport Polsatu, jako przykład nieodpowiedniego dokumentu do podróży na Chorwację.
11) W Polsce trzeba płacić abonament RTV, nawet jeśli nie ogląda się telewizji. Wystarczy fakt posiadania dowolnego urządzenia, które jest w stanie odbierać telewizję.
12) Obecnie wiele osób ogląda filmy i różne programy przez internet, a tzw. tradycyjna telewizja, jaką znamy od kilkudziesięciu lat, jest coraz mniej popularna.
13) W lipcu 2013 roku w Polsce naziemny sygnał analogowy został całkowicie wyłączony i zastąpiony naziemną telewizją cyfrową. Pierwszym krajem w Europie, które zaczął korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej była Wielka Brytania. Miało to miejsce w 1998 roku.
14) Obecnie oferty telewizji satelitarnych i cyfrowych w Polsce są niezwykle konkurencyjne. Cyfrowy Polsat, to największy operator telewizji satelitarnej w Polsce. Operatorzy kuszą “darmowymi” miesiącami, nielimitowanym dostępem do setki kanałów oraz coraz bardziej nowoczesnymi dekoderami.
Telewizja ciekawostki
15) Słowo telewizja pochodzi od greckiego słowa tele (daleko) i łacińskiego visio (widziany obraz).
16) Carin Shreve i Jeremiah Franco z Kalifornii pobili rekord Guinnessa w oglądaniu telewizji. Ich zmagania trwały 86 godzin i 6 minut.
17) Na całym świecie istnieje około 8-9 tys. kanałów telewizji.
18) W Korei Północnej telewizja działa od godziny 17. Przykładowy program, to: Hymn Korei, Pieśń Kim Ir Sena, Pieśń Kim Dzong Una, Aktywności kochanego wodza, Myśl Towarzysza Kim Dzong Ila, dziennik informacyjny i przegląd prasy centralnej.
Telewizja ciekawostki: (c) Sadurski.com
Inne ciekawostki:
> Historia telewizji
> Wynalazca telewizji