telewizory telewizja telewizor

Interesujące ciekawostki o telewizji

Czas czytania:3 minut/y, 57 sekund/y

Telewizja ciekawostki i informacje o telewizji. Telewizja w Polsce, znane programy, polskie telewizory

Ciekawostki z historii telewizji w Polsce

1) Próbne emisje telewizyjne przeprowadzano w Polsce od 1337 roku. Telewizja Polska zaczęła nadawać program 25 października 1952 r. Od początku 1953 r. telewizję można było odbierać raz w tygodniu. Przez pierwsze lata odbiorniki telewizyjne były luksusem. Dużo kosztowały, poza tym w zasadzie nie można ich było nigdzie kupić, podobnie jak wielu innych towarów w czasach PRL-u. Do szczęśliwych posiadaczy telewizora przychodzili sąsiedzi, aby wspólnie pooglądać telewizję. Przez wiele lat można było oglądać wyłącznie programy czarno-białe, a jakość obrazu była kiepska.

2) Przez pierwsze lata wszystkie programy nadawano tylko na żywo, włącznie z przedstawieniami teatralnymi. Ponieważ w całej Polsce był jeden program, gdy odbiorników było w Polsce coraz więcej, osoby regularnie występujące w telewizji, były coraz bardziej popularne.

3) Drugi program Telewizji Polskiej (TP2) zaczął nadawać 2 października 1970 roku. W 1992 r. zmienił nazwę na TVP2. W czasie stanu wojennego (1981-1983) “dwójka” miała przerwy w nadawaniu.

telewizory telewizja 1931 telewizor nagranie wynalazek historia
Rok 1931. Aparatura do nagrywania osoby występujące w telewizji

Polsat i TVN

4) Pierwszym komercyjnym kanałem telewizyjnym w Polsce był Polsat. Emisję rozpoczął 5 grudnia 1992 roku o godz. 16:30. Była to pierwsza niepaństwowa telewizja, która mogła nadawać po tym, jak otrzymała koncesję. Emisja testowa Polsatu odbyła się 4 dni wcześniej, 1. grudnia.

5) Stacja TVN otrzymała koncesję w 1996 roku. Początkowo mogła nadawać programy tylko w północnej i centralnej części Polski. Po połączeniu z Telewizją Wisła, TVN mogła nadawać na terenie jeszcze większym, choć jeszcze nie w całej Polsce. Jeszcze w 2004 r. zasięg TVN wynosił 86% powierzchni Polski.

telewizja ciekawostki telewizor pilot telewizora-telewizyjny ciekawostki
Odkąd wynaleziono pilot do telewizora, nie trzeba za każdym razem wstawać, żeby zmienić program

Telewizja i telewizory w Polsce

6) W 1958 r. zaczęto emitować program Dziennik Telewizyjny (wcześniej przez 2 lata emitowano Wiadomości Dnia). Od 25 listopada 1962 r. emitowano teleturniej Wielka Gra, który miał ogromne powodzenie. Jego emisje zakończono w 2006 roku. W sumie ukazało się 719 odcinków. Widzowie najbardziej zapamiętali trzecią prowadzącą Wielką Grę – Stanisławę Ryster. Program prowadziła przez 31 lat (1975-2006).

7) Pierwszym telewizorem sprzedawanym w Polsce była “Wisła”. Jednak całkowicie polską produkcją był telewizor “Belweder”. Kosztował tyle, co trzy przeciętne pensje i można go było nabyć jedynie na talony. Kolejne produkowane w Polsce telewizory, to montowane z radzieckich części łatwopalne “Rubiny” (gdy się przegrzały, miały tendencję do zamozapłonu) oraz polskie “Jowisze” i “Neptuny”.

8) W 1992 roku o godzinie 22 po raz pierwszy wyemitowano w telewizji polskiej program “Koło fortuny“, wzorowany na amerykańskim formacie “Wheele of Fortune”. Początkowo prowadzącym był Wojciech Pijanowski, który równocześnie był producentem programu. W “Kole fortuny” można było wygrać m.in zamrażarkę, odkurzacz, samochód osobowy polonez, a nawet BMW.

9) Na początku lat 90-tych na fasadach budynków w Polsce zaczęły pojawiać się pierwsze anteny satelitarne. Były one skierowane na jedną satelitę: Astra 1A. Główną cechy telewizji satelitarnej jest możliwość pokrycia sygnałem ogromnych obszarów, za pomocą tylko jednego nadajnika.

samochód telewizja w samochodzie ciekawostki
Od jakiegoś czasu telewizję można oglądać także podczas jazdy samochodem

10) W 1996 roku Paszport Polsatu był elementem konkursu z nagrodami. Gangster z filmu “Chłopaki nie płaczą” w jednej ze scen mówi do bileterki w filharmonii: “A ja mam Paszport Polsatu”. Powiedzenie weszło do języka potocznego i budzi dziś ogólne rozbawienie. Swojego czasu całkiem na serio Ministerstwo Spraw Zagranicznych przedstawiło w swoich grafikach Paszport Polsatu, jako przykład nieodpowiedniego dokumentu do podróży na Chorwację.

11) W Polsce trzeba płacić abonament RTV, nawet jeśli nie ogląda się telewizji. Wystarczy fakt posiadania dowolnego urządzenia, które jest w stanie odbierać telewizję.

12) Obecnie wiele osób ogląda filmy i różne programy przez internet, a tzw. tradycyjna telewizja, jaką znamy od kilkudziesięciu lat, jest coraz mniej popularna.

13) W lipcu 2013 roku w Polsce naziemny sygnał analogowy został całkowicie wyłączony i zastąpiony naziemną telewizją cyfrową. Pierwszym krajem w Europie, które zaczął korzystać z naziemnej telewizji cyfrowej była Wielka Brytania. Miało to miejsce w 1998 roku.

14) Obecnie oferty telewizji satelitarnych i cyfrowych w Polsce są niezwykle konkurencyjne. Cyfrowy Polsat, to największy operator telewizji satelitarnej w Polsce. Operatorzy kuszą “darmowymi” miesiącami, nielimitowanym dostępem do setki kanałów oraz coraz bardziej nowoczesnymi dekoderami.

ciekawostki telewizory telewizja telewizor
Od niedawna telewizory są płaskie, bo nie muszą mieć kineskopu

Telewizja ciekawostki

15) Słowo telewizja pochodzi od greckiego słowa tele (daleko) i łacińskiego visio (widziany obraz).

16) Carin Shreve i Jeremiah Franco z Kalifornii pobili rekord Guinnessa w oglądaniu telewizji. Ich zmagania trwały 86 godzin i 6 minut.

17) Na całym świecie istnieje około 8-9 tys. kanałów telewizji.

18) W Korei Północnej telewizja działa od godziny 17. Przykładowy program, to: Hymn Korei, Pieśń Kim Ir Sena, Pieśń Kim Dzong Una, Aktywności kochanego wodza, Myśl Towarzysza Kim Dzong Ila, dziennik informacyjny i przegląd prasy centralnej.

Telewizja ciekawostki: (c) Sadurski.com

Inne ciekawostki:
> Historia telewizji
> Wynalazca telewizji

Frombork zamek Mikołaj Kopernik pomnik Poprzedni post Frombork: zamek, morze i Kopernik
Brodnica ciekawostki zabytki miasto atrakcje zdjęcia Następny post Brodnica – 19 ciekawostek