OLED czy LED – która technologia lepiej sprawdza się w telewizorach?

led oled telewizory

Czym różni się matryca OLED od matrycy LED? Jakie zalety mają oba rozwiązania? Na jakiej zasadzie działają? Tego typu pytania zadaje sobie wielu ludzi, którzy zamierzają kupić nowy telewizor. Oto krótki opis obu technologii wraz z ich cechami, który może ułatwić wybór idealnego modelu.

W jaki sposób działa matryca LED?

Z matrycą LED spotkać się można w różnych modelach telewizorów już od paru lat. Ekrany takie tworzy się, zamykając w nich maleńkie kryształy, które odpowiadają za wyświetlane kolory. Żeby jednak móc oglądać żywe i pełne barw obrazy, potrzebne jest podświetlenie matrycy. Technologia LED opiera się na podświetleniu ekranu diodami, które znajdują się pod matrycą lub przy jej krawędziach. Im jest ich więcej, tym lepszy efekt podświetlenia widoczny jest po uruchomieniu telewizora. Wymienia się kilka rodzajów podświetlenia, w tym między innymi krawędziowe, czy strefowe. Nazwy te świadczą o rozmieszczeniu diod.

Telewizory z większą ilością stref podświetlenia matrycy LED są modelami droższymi od tych, które posiadają mniejszą ilość diod. Przekłada się to na jasność ekranu, ale także jakość wyświetlanych kolorów. Gdy na ekranie telewizora widoczna jest dość ciemna scena, a stref podświetlenia nie ma zbyt wiele, czerń w niektórych partiach matrycy może zostać oświetlona przez sąsiadujące z nią diody i wydawać się bliższa szarości. Mimo tego występującego w pewnych modelach problemu z głębią wyświetlanej czerni, matryce LED są w stanie odtworzyć naprawdę żywe i piękne kolory, które podziwiać można podczas patrzenia na ekran telewizora pod różnym kątem.

OLED i niepowtarzalna głębia wyświetlanej czerni

Technologia OLED to prawdziwy przełom w dziedzinie matryc po raz pierwszy zaprezentowany w telewizorach od firmy LG. Jej działanie znacznie różni się od zasad ekranów LED. W matrycach OLED każdy z pikseli świeci swoim własnym światłem, przez co są one w stanie wyświetlać czerń o niezwykłej głębi. Te piksele, które w danym momencie odpowiadają za wyświetlanie czerni, po prostu gasną, więc nie ma tu mowy o niechcianym i przypadkowym podświetleniu przez sąsiadujące diody.

Ekrany OLED cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród osób, które poszukują telewizora idealnego dla siebie. Wyjątkowy kontrast, piękna czerń, żywe kolory i szeroki kąt widzenia to zaledwie kilka najważniejszych cech, które można wymienić, wspominając o tej technologi. Właściwie jedyną wadą telewizorów OLED może być ich cena. Porównując ją z kwotą, jaką należy zapłacić za model z matrycą LED, nie trudno zauważyć naprawdę znaczące różnice.

Więcej na temat różnic pomiędzy matrycami LED i OLED razem z kilkoma wskazówkami na temat wyboru telewizora, znaleźć można pod adresem https://kb.pl/porady/telewizor-led-czy-oled-jaka-matryce-wybrac-_wp19/.