teoria prawdopodobieństwa ubezpieczenia ciekawostki o ubezpieczeniach

Teoria prawdopodobieństwa i ubezpieczenia

Czas czytania:1 minut/y, 16 sekund/y

Ciekawostki o ubezpieczeniach. Kiedy i po co powstała teoria prawdopodobieństwa?

1) Do wprowadzenia ubezpieczeń przyczynił się wielki pożar w Londynie, w roku 1666. Przygotowano wówczas przepis mówiący, że każdy może wpłacać składki ubezpieczeniowe wybranym przez siebie firmom. W przypadku jeśli wydarzy się nagły wypadek i płacący składki straci, firma wspomoże go finansowo. Wysokość odszkodowania na podstawie oględzin poniesionych szkód, ustalali rachmistrzowie. Jak firmy ubezpieczeniowe wchodziły w biznes czyli sprawdzały, czy biznes będzie w ogóle opłacalny? Obliczano na podstawie matematycznej teorii prawdopodobieństwa.

2) Teorią prawdopodobieństwa europejscy matematycy zaczęli interesować się w XVI wieku. Analizowali gry hazardowe i oceniali prawdopodobieństwo wygranej. Prowadzili wyliczenia, próbując łut szczęścia przełożyć na liczby. Wyszli też z założenia, że każde wydarzenie (np. pożar, powódź, burza) nie jest karą boską, ale przypadkiem, którego wystąpienie teoretycznie można obliczyć.

3) Obecnie tą teorią posługują się genetycy, aby dowiedzieć się, jaka jest możliwość urodzenia dziecka, obciążonego chorobą genetyczną rodziców. Także fizycy i naukowcy innych specjalności. Każdy z nas również próbuje ocenić swe życie, na podstawie swego aktualnego wieku i tego, kiedy umrze.

4) W 2000 roku David X. Li (późniejszy szef działów analitycznych Citigroup i Barclays Capital), opublikował wzór matematyczny. Wzór ten sprawdził się kilka lat później, gdy na Wall Street doszło do wstrząsu. Obecnie ten wzór jest stosowany przez bankowców i ekonomistów do ochrony ryzyka papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami. Ale uwaga: wzoru nie można stosować np. w przypadku ryzyka śmierci obu współmałżonków.

Teoria prawdopodobieństwa i ciekawostki o ubezpieczeniach: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Historia ubezpieczeń
> Ciekawostki o ubezpieczeniach
> Królowie – ciekawostki

ratusz miasto Nowy Targ ciekawostki atrakcje zabytki Podhale Poprzedni post Nowy Targ – 22 ciekawostki
odtrucie alkoholowe uzależnienie alkohol Następny post Odtrucie alkoholowe domowymi sposobami