Tian Tan Budda w Hongkongu
Wybierasz się do Hongkongu? Tej atrakcji nie możesz ominąć: Tian Tan Budda oraz klasztor Po Lin. Sadurski.com radzi jak tu dojechać i o jakiej porze (aby uniknąć tłumów i żeby zdjęcia wyszły jak najlepiej). Ruszamy!
Do jednego z największych posągów buddy na świecie (34 metry wysokości, waga 250 ton) znajdującego się na szczycie góry w Hongkongu, można dotrzeć na trzy sposoby. Piechotą, autobusem i kolejką linową. Oczywiście pierwszy sposób jest najtańszy. Ale też najdłużej trwa i jest wyczerpujący. Korzystają z niego pielgrzymi, aby pomodlić się do buddy oraz turyści (ci, którzy mają więcej czasu i lubią długie spacery). Kilka kilometrów (byle nie w 40-stopniowym skwarze) dla wielu osób, to nie problem.
Autobusem do buddy
Drugi sposób, to autobus linii 23, kosztujący niezbyt dużo HKS od osoby (nie pamiętam teraz kwoty). Trzeba mieć specjalną kartę na przejazdy (miejscowi zwykle ją mają) lub wyliczoną kwotę na bilet. Aby wsiąść do tego autobusu, najpierw należy dojechać metrem do stacji Tung Chung i obok dużego centrum handlowego Citygate Outlets przejść do dworca autobusowego. I nie chodzi o ten bliższy dworzec, znajdujący się pod zadaszeniem, ale o dworzec znajdujący się kilkaset metrów dalej.
Autobus linii 23 kursuje co pół godziny. Rusza nieco wcześniej niż napisano w rozkładzie jazdy, jeśli jest zapełniony (wcześniej do tego stanowiska ustawia się kolejka chętnych). Sama podróż trwa w zależności od tego, na ilu przystankach po drodze autobus się zatrzyma. Autobus którym jechałem, wyruszył prawie 10 minut przed czasem i jechał ok. pół godziny, choć według rozkładu miał jechać dłużej. Wysiadka na Lantau Island Ngong Ping Bus Terminus. Zaraz po wyjściu z autobusu, na górze widać w oddali posąg Tian Tan Budda.
Mało turystów – lepsze zdjęcia
Dlaczego autobusem, a nie kolejką linową Ngong Ping Cable Car? Z kilku powodów. Po pierwsze podróż kolejką w obie strony kosztuje ponad 2 razy mniej niż sam zjazd w jedną stronę, zatem oszczędzasz. Po drugie, chcesz miło spędzić czas bez tłumów turystów i zrobić jak najlepsze zdjęcia, zgadza się? Dlatego zobacz Tian Tan Budda, zanim pierwsi turyści w tym dniu dotrą do niego kolejką lub autokarami.
Aby to się udało, skorzystaj ze wspomnianego wyżej autobusu jak najwcześniej, aby w kasie (na dole schodów kierujących do buddy) kupić bilet jako jedna w pierwszych osób.
Bilet na zagrodzony obszar, gdzie znajduje się budda, kosztuje XX (nie pamiętam teraz ile). Ja kupiłem najdroższą opcję (w jej cenie jest także zwiedzanie czyli też wejście do budynku pod buddą). Nie była to duża różnica w cenie, w porównaniu z najtańszym biletem, ale było warto. W ramach tej ceny dostałem: butelkę z wodą mineralną (z lodówki!), loda, pudełko chipsów oraz paczuszkę chusteczek jednorazowych. Idealny zestaw, gdy w sporej temperaturze przeszedłeś schodami w górę, jesteś spocony i trochę zmęczony. Wystarczy na górze okazać zakupiony bilet komu trzeba.
Nie napiszę tu, co można zobaczyć we wnętrzu budynku pod buddą (każdy na inne gusta). Trzeba pamiętać, że jest to miejsce kultu religijnego, w którym nie można robić zdjęć i należy się stosownie zachowywać.
Schody do Tian Tan Budda
Do posągu buddy wchodzi się po kilkuset schodach. Podzielone są na fragmenty trasy, w których można przez chwilę odpocząć oraz pomodlić się.
Jeśli byłeś jednym z pierwszych, wszedłeś na górę, porobiłeś świetne zdjęcia, wypiłeś wodę i zjadłeś loda i zaczynasz schodzić schodami w dół, wciąż widać tylko pojedynczych turystów i pątników, wchodzących w górę.
Klasztor Po Lin
Po zejściu ze schodów przez Ngong Ping Piazza kierujesz się w stronę klasztoru Po Lin (Po Lin Monastery). I wciąż jesteś jednym z niewielu turystów, którzy tego dnia tu trafili! Głodny? W klasztorze możesz zjeść wegański obiad, a w Domu Herbacianym uczestniczyć w ceremonii picia herbaty.
Dopiero po jakimś czasie zauważasz, że turystów wokół jest coraz więcej. Stopniowo zapełnia się parking z autokarami (Ang Ping Dafu Parking) i coraz więcej osób dociera w okolice góry z buddą oraz do kasy biletowej.
> Tu ciąg dalszy tekstu czyli informacje i zdjęcia o zjeździe kolejką linową w dół
Tian Tan Budda w Hongkongu – tekst i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> 10 atrakcji w Hongkongu, które musisz zobaczyć
> Hongkong – porady dla turystów
> A może ślub w Hongkongu?