Co zobaczyć w Tiranie, stolicy Albanii
Tirana atrakcje i zabytki Tirany. Miejsca, które należy zobaczyć odwiedzając Tiranę, stolicę Albanii. Ciekawe destynacje, atrakcje turystyczne, jak ciekawie spędzić czas w Tiranie
600-tysięczna stolica Albanii jest przez Polaków coraz częściej wybierana jako cel podróży. Jeszcze sto lat temu mieszkało tu kilkanaście tysięcy ludzi. II wojna światowa bezpowrotnie zabrała ze sobą wiele zabytków, potem było kilkadziesiąt lat okresu mrocznego socjalizmu, pod przywództwem Envera Hodży i nic nie sprzyjało rozwojowi turystyki. W ostatnich latach to się zmieniło. Zaczynamy odkrywać nieznany dotychczas kraj.
Dla tych, którzy planują przyjazd do Tirany, Sadurski.com ma zestaw podpowiedzi. Oto, co warto zobaczyć, odwiedzając stolicę Albanii.
1. Meczet Ethema Beja i Wieża zegarowa
Najsłynniejszym zabytkiem Tirany jest meczet Ethema Beja, zbudowany w latach 1789-1823. W czasach dyktatora Envera Hodży (Enver Hoxha, 1908-1985) do meczetu mogli wchodzić tylko obcokrajowcy. Zresztą był jedynym czynnym meczetem w Albanii. Od 1991 r. jest otwarty dla wszystkich. We wnętrzu można podziwiać piękne freski i sztukaterie.
Obok meczetu stoi 35-metrowej wysokości Wieża zegarowa Kulla e Sahatit z 1811 roku. Podobno do lat 70. XX wieku była najwyższym obiektem Tirany. W 2016 r. została odremontowana.
2. Tirańskie bunkry
W Albanii są wszechobecne bunkry, zbudowane za czasów wieloletniego komunistycznego dyktatora Envera Hodży. Miały zapewnić Albańczykom długotrwały opór, w przypadku jeśli ich kraj zostanie zaatakowany. Po II wojnie światowej żadne obce wojska nie próbowały jednak zdobyć Albanii, a wiele tysięcy bunkrów wtopiły się w albański pejzaż.
Do dziś bunkry są również w stolicy Albanii. Chyba najbardziej znanym schronem w centrum Tirany jest Bunk’ART2. Obecnie jest tu muzeum, które za opłatą jest udostępnione zwiedzającym.
Dłuższe spacery do Tiranie pozwolą na zlokalizowanie kolejnych bunkrów. Co ciekawe, miejscowi niechętnie patrzą na turystów, którzy je fotografują. Dwukrotnie tego doświadczyłem.
3. Plac i pomnik Skanderbega
Centralny placem Tirany jest plac Skanderbega, o powierzchni 40 tys m². Istnieje od 1968 roku. Są tu m.in. wspomniany już meczet Ethema Beja, Narodowe Muzeum Historyczne (o nim za chwilę), gmach opery i wysoki hotel. Od samego początku stoi tu również pomnik konny bohatera narodowego Albanii, Skanderbega (1405-1468).
4. Zamek Topani
Rruga Murat Toptani, to zamknięty dla ruchu ulicznego deptak w centrum Tirany. Wieczorem ożywa, a w tutejszych kawiarniach robi się gwarno. Jest tu coś, co niegdyś było zamkiem rodziny Toptani, a obecnie jest miejscem, gdzie są sklepiki i restauracje. Mnie ten “zamek” rozczarował, bo zanim wszedłem przez bramę, oczekiwałem czegoś innego.
Kogo zdziwił zamek Topani i ma więcej czasu, może odwiedzić zamek w Petreli (wieś Petrelë), położony 25 km od Tirany. Został wzniesiony na wzgórzu w XV wieku.
5. Narodowe Muzeum Historyczne
Największe muzeum Albanii, to otwarte w 1981 r. Narodowe Muzeum Historyczne w Tiranie. Na czterech kondygnacjach (18 tys. m² powierzchni) zgromadzono tysiące eksponatów, od prehistorii po czasy komunizmu.
Oryginalny fronton budynku muzeum, na którym jest mozaika przedstawiająca Albańczyków w historycznych strojach z różnych epok, jest jednym z symboli miasta. Niestety gdy tutaj trafiłem, trwała renowacja i frontowa ściana była zasłonięta.
6. Piramida w Tiranie
W 1988 r. wybudowano w Tiranie najdroższy budynek Albanii. Początkowo mieściło się w nim Muzeum Envera Hodży. Po upadku komunizmu Piramida Tirany (tak z uwagi na kształt nazywano budynek) było tu centrum konferencyjne. Obecnie obiekt jest opuszczony, teren zagrodzony i wszystko wygląda mało atrakcyjnie. Ale jeśli ktoś chce pochwalić się selfie z “piramidą”…
7. Most garbarzy
To niepozorne obecnie miejsce, nie rzucające się turystom w oczy, kiedyś było częścią traktu, mostem nad rzeką Lanë. Most grabarzy (Ura e Tabakeve) zbudowano z kamieni w XVIII wieku i jest zlokalizowane blisko centrum.
8. Kolejka gondolowa i Park Narodowy Dajti
26 km na wschód od Tirany jest Park Narodowy Dajti (Parku Kombëtar Dajti). Ma powierzchnię 29 tys. ha, jest tu kilka gór, m.in. Mali i Dajti (1613 m n.p.m.). Na szczyt góry Dajti można wjechać kolejką Dajti Ekspres. Długość trasy wynosi 4670 metrów, a różnica poziomów, to 812 metrów. Niestety akurat w dniu, gdy tu dotarłem, kolejka linowa była nieczynna.
9. Tirańska chmura
550 m² powierzchni i 7 metrów wysokości ma instalacja artystyczna japońskiego artysty Sou Fujimoto, znajdująca się niedaleko zamku. Można wejść do środka, a zdjęcia wychodzą bardzo oryginalnie, niezależnie od pory dnia.
10. Willa dyktatora
Kogo nie zanudziła komunistyczna przeszłość Albanii i Tirany, zobaczył bunkry i wciąż ma mało, może odwiedzić dawną willę, w której mieszkał Enver Hodża z najbliższą rodziną. Tym bardziej, że wtedy było to miejsce niedostępne dla przypadkowych osób. Ja się nie zdecydowałem na taką atrakcję, więc zdjęcia nie ma.
11. Pomnik Fryderyka Chopina
Dla Polaków, którzy podróżując po różnych krajach, poszukują “smaczków” mających związek z Polską, mamy informację o pomniku Fryderyka Chopina w Tiranie. To podobno jedyny pomnik w Albanii, na którym uwieczniono obcokrajowca. Trafiłem tu trochę przypadkowo, kierując się do pobliskiego parku. Jeśli lubisz spacery wśród zieleni, do parku też warto zajrzeć. Jest tu kilka pomników.
12. Air Albania Stadium (Arena Kombëtare)
Pod koniec mojego zestawienia atrakcji w Tiranie, coś dla miłośników piłki nożnej. Ten obiekt o pojemności 21.690 miejsc, zbudowano w latach 2016-2019, a obok wybudowano hotel. Na zewnątrz obiektu są restauracje i sklepy. Kto chce, może obejść stadion dookoła.
Wcześniej stał tu stadion Stadiumi Qemal Stafa. Jako najważniejszy obiekt kraju, był areną wielu wydarzeń sportowych, w tym meczów albańskiej reprezentacji piłkarskiej. Zbudowano go w latach 1939-1947, a patron Qemal Stafa (1920–1942) był działaczem komunistycznym.
13. Katedra Świętego Pawła
Jeśli będąc w Tiranie masz dość oglądania meczetów i chcesz odwiedzić chrześcijańską świątynię, mam coś dla ciebie. Katedra Świętego Pawła w Tiranie stojąca przy bulwarze Zhan D’Ark, to największa katolicka świątynia Albanii. Wybudowano ją w latach 2000-2001. Jeśli wejdziesz do środka, zobaczysz witraże przestawiające Matkę Teresę i (kolejny polski akcent) papieża Jana Pawła II.
Tirana atrakcje i zdjęcia: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Atrakcje Prizren w Kosowie
> Ciekawostki o Kosowie