święto tłusty czwartek ciekawostki przysłowia historia tradycje pączki

14 zaskakujących faktów o tłustym czwartku + przysłowia

Czas czytania:2 minut/y, 52 sekund/y

Tłusty czwartek ciekawostki i zaskakujące informacje na temat tłustego czwartku w Polsce i na świecie. Historia, tradycje, przesądy, przysłowia. Pączki i faworki

Tłusty czwartek ciekawostki z historii. Tradycja tłustego czwartku

1) Tłusty czwartek, to tradycyjne święto organizowane ostatni czwartek karnawału. Tego dnia odbywają się zabawy i spotkania, połączone z wyrobem i jedzeniem pączków.

2) Święto, które kojarzymy z jedzeniem pączków, ma swoje początki w czasach starożytnych. Rzymianie świętowali nadejście wiosny. Tego dnia jedzono tłuste, wysokokaloryczne potrawy i obficie popijano je winem. Nic więc dziwnego, że święto nazywano tłustym dniem.

3) Zakończenie zimy na ziemiach Polski przedchrześcijańskiej wyglądało podobne. Jedzono chleb ze słoniną, tłuste mięsiwa i odbywały się zabawy. Jedzono też coś w rodzaju pączków, jednak kiedyś nie były one słodkie. Były to placki z ciasta chlebowego nadziane słoniną, boczkiem lub tłustym mięsem, smażone na rozgrzanym smalcu. Święto w dawnej Polsce nazywano mięsopustnym czwartkiem i wspominane jest w XIII-wiecznych kronikach.

4) Pierwsze pączki (pampuchy) na słodko wytwarzano w XVI wieku. To wtedy zaczęto posypywać je cukrem. Takie słodkie frykasy początkowo jedli ci najbardziej zamożni. Zwyczaj nadziewania pączków słodkimi dodatkami (np. migdałami, orzeszkami) pojawił się później. Komu trafił się pączek z niespodzianką, wróżyło mu to dostatek.

5) Kiedyś mówiono, że potrawy z tego święta nie mogą się zmarnować. Pączki należało jeść obowiązkowo. Według ludowych wierzeń – to tego nie zrobi, przez kolejny rok nie zazna szczęścia.

święto tłusty czwartek ciekawostki przysłowia historia tradycje
Tłusty czwartek ciekawostki, geneza święta, tradycje, przysłowia

Tłusty czwartek ciekawostki, które warto znać

6) Źródłem znaczenia włoskiego słowa karnawał, jest “pożegnanie z mięsem”. Pod koniec karnawału należało się porządnie najeść pamiętając, że lada dzień zacznie się wielki post.

7) To święto nie jest obchodzone wyłącznie w Polsce. Obchodzone jest też w innych krajach (gównie Europy), gdzie panują trochę inne zwyczaje i je się inne wysokokaloryczne potrawy. Świętowanie ma jeden wspólny mianownik: tego dnia należy najeść się do syta.

8) Tłusty czwartek, to święto ruchome – czyli co roku ma miejsce innego dnia roku. Jest to zależne od daty Wielkanocy, która też jest świętem ruchomym. Ale zawsze, jak nazwa wskazuje, ma miejsce w czwartek.

9) Tłusty czwartek pisze się małymi literami. Tak samo, jak lany poniedziałek. Jeśli ktoś pisze inaczej – znaczy, że nie zna obowiązujących zasad pisowni.

10) Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek. A Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła – to najbardziej znane polskie przysłowie ludowe / porzekadło, związane z tłustym czwartkiem. Znają je chyba wszyscy.

faworki tłusty czwartek ciekawostki historia tradycje zwyczaje przysłowia
Faworki, to obok pączków symbol tego święta. Tłusty czwartek ciekawostki

Tradycje tłustego czwartku. Faworki, pączki i kalorie

11) Kiedyś na Śląsku w tłusty czwartek chodzili po wsiach przebierańcy, z “niedźwiedziem” na czele. To on miał przekonywać tych, którzy nie mieli ochoty zjeść pączka. Łatwo tu dopatrzeć się analogii do przebierańców – kolędników, z okresu Bożego Narodzenia.

12) W którymś momencie obok pączków pojawiły się też faworki, kiedyś nazywane chrustem lub chruścikiem. Obecnie obok pączków, faworki są najbardziej znaną przekąską tłustego czwartku.

13) Przeciętny pączek zawiera ponad 300-400 kalorii. Statystyczny Polak w tłusty czwartek zjada 2,5 pączka czyli ok. 800-1000 kalorii.

14) Tłusty w krajach angielskojęzycznych nazywa się Fat Thursday.

Kolejne przysłowia o tłustym czwartku

Gdy w tłusty czwartek człek w jedzeniu pofolguje, łaskawy Pan Bóg grzech obżarstwa daruje.

Tłusty czwartek pączkami fetuje, a od Popielca ścisły post szykuje.

Kto w tłusty czwartek nie zje pączków kopy, temu myszy zjedzą pole i będzie miał pustki w stodole.

Od tłustego czwartku do Zmartwychwstania – ścisły post się kłania.

Tłusty czwartek ciekawostki, historia, tradycje, przysłowia: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Historia pączka
> Ciekawostki o faworkach
> Mazurek wielkanocny

gniazdo bociana informacje o bocianach bociany polskie przysłowia ludowe polskie powiedzenia powiedzonka Poprzedni post Polskie przysłowia ludowe – przykłady
miasto Bratysława ciekawostki atrakcje zabytki Słowacja Następny post Zadziwiające ciekawostki o Bratysławie