Torby foliowe – ciekawostki

historia reklamówki torby foliowe ciekawostki torebki woreczki plastikowe zrywki

Krótka historia reklamówki

* Torby foliowe produkowane są z tworzywa sztucznego. Często mają reklamowy nadruk, dlatego wielu nazywa je reklamówkami. Początkowo, w latach 70-ych pojawiły się w sklepach Europy Zachodniej. Były dawane klientom za darmo, wkładano do nich zakupione produkty. Pod koniec lat 80-ych trafiły do Polski.

Ciekawostki o torbach foliowych

* Co roku na świecie zużywamy od 500 miliardów do biliona toreb foliowych.

* Kraje Unii Europejskiej rocznie zużywają ok. 100 mld toreb. Obecnie mniej, z uwagi na wprowadzane przepisy prawne, ograniczające ich stosowanie. Przepisy te mają spowodować, że do 2025 r. będziemy zużywać 40 toreb foliowych na osobę rocznie.

* Podobno co minutę wyrzucamy 190 tys. toreb foliowych.

* Wyprodukowanie jednej torby foliowej trwa ok. sekundę.

* Torba foliowa wykorzystywana jest do przeniesienia zakupionych produktów ze sklepu do domu. Średnio służy przez 12-20 minut. Wyrzucona potem na śmietnik, rozkłada się przez kilkadziesiąt lat (niektóre nawet 400 lat). Ale też nadaje się do recyclingu. Można z niej wyprodukować kolejne torby, worki na śmieci, itp.

* Spośród 700 tys. ton odpadów opakowaniowych, torby foliowe torby stanowią 5 do 7 procent tych odpadów.

* Według naukowców polietylen z którego są wykonane torby foliowe, ma wartość opałową lepszą niż olej opałowy. Podczas spalania w spalarniach wytwarza się wysoka temperatura i dwutlenek węgla (a nie trujące gazy). Energia ze spalenia jednej zużytej torby reklamowej pozwoliłaby na świecenie 60-watowej żarówki przez 10 minut.

* Tylko ok. 10% toreb foliowych trafia do recyklingu.

historia reklamówki torby foliowe ciekawostki torebki woreczki plastikowe zrywki

Śmieci stały się nieodłącznym elementem naszego życia

Torby foliowe kontra zwierzęta

* Ocenia się, że co roku do mórz i oceanów trafia 50 tysięcy ton (!) toreb plastikowych. Zabijają one ponad milion morskich ptaków i ok. sto tysięcy morskich ssaków. Zwierzęta (np. żółwie morskie, delfiny, ryby) nieświadomie połykają je, myląc z jedzeniem (np. meduzami). Torby zapychają żołądek zwierząt, zabierając miejsce na spożywane jedzenie. Zwierzęta zdychają.

* Polietylen z którego zrobiono torby foliowe jest niebezpieczny także w trakcie rozkładu. Torba foliowa rozpada się na drobne kawałki, które są zjadane przez ryby.

* Wyłowiono raz płetwala karłowatego. Miał w żołądku 800 kg plastikowych opakowań.

* Zdarzało się, że zwierzę oplątało pysk torbą foliową i dusiło się z powodu braku powietrza.

* Wśród ptaków ginących z powodu toreb foliowych, są m.in. znane nam wróble.

* Z powodu plastikowych odpadów, zmienia się życie niektórych zwierząt na naszej planecie. Ponieważ jest coraz mniej muszli, raki pustelniki coraz częściej gnieżdżą się w plastikowych butelkach.

historia reklamówki torby foliowe ciekawostki torebki woreczki plastikowe zrywki

Zwierzęta nieświadomie zjedzą plastik, a potem zdychają. Torby foliowe ciekawostki

Plastikowe miasto na oceanie

* Pomiędzy Japonią a wybrzeżem Kalifornii (USA) na powierzchni oceanu pływa gigantyczna (34 mln km kwadratowych) wyspa plastikowych śmieci, złożona m.in. z toreb plastikowych. Obecnie składa się ona z ok. 100 mln ton odpadów i wciąż się powiększa. Jej najgrubsza warstwa ma aż 10 metrów wysokości. Niektóre plastikowe śmieci wchodzące w skład tej „plastikowej zupy śmieciowej” mają nawet pół wieku.

Walka z torbami foliowymi

* Zanim wprowadzono w Polsce obecne przepisy i za torby foliowe zaczęliśmy w sklepach płacić, statystyczny Polak zużywał (wg różnych źródeł) 300 do 450 torb foliowych rocznie. Był to jeden z najwyższych wyników w Unii Europejskiej. Dla porównania w Danii (wtedy tam obowiązywało już nowe prawo) zużywano ich 100 razy mniej. Podobno w samej tylko Warszawie zużywano 1,8 mln jednorazowych toreb foliowych dziennie.

* Trwają prace nad stworzeniem bioplastiku. Do produkcji toreb foliowych i butelek być może będą wykorzystane glony.

historia reklamówki torby foliowe ciekawostki torebki woreczki plastikowe zrywki

Plastik nie wyrzuca się sam. To my wyrzucamy śmieci i zaśmiecamy środowisko w którym żyjemy

* Wcześniej torby plastikowe produkowano z PVC. Ostatnio z uwagi na ekologię coraz częściej produkowane są z folii PE. Masa z której są produkowane, jest wzbogacona dodatkami przyspieszającymi rozkład.

* W krajach, w których prawnie ograniczono zużycie toreb foliowych, wzrosło zainteresowanie torbami wielokrotnego użytku, głównie torbami tekstylnymi (z tkaniny). Nie inaczej jest w Polsce.

* W krajach, gdzie wprowadzono przepisy („anty-torbowe”), spadek zużycia toreb jednorazowych był bliski 90 proc. Tak było m.in. w Danii. Wprowadzenie opłat za torby foliowe w cenie 0,2-0,4 euro za torbę w tym kraju, spowodowało spadek zużycia tych toreb o 2/3.

* Po tym, jak w 2002 r. w Irlandii wprowadzono te przepisy, zużycie toreb spadło o 95%. Obecnie statystyczny Irlandczyk zużywa tylko 18 toreb foliowych rocznie.

* Dzień 23 stycznia ustanowiono „Dniem bez torebek foliowych”. W tym dniu jesteśmy zachęcani do używania innych rodzajów toreb.

historia reklamówki torby foliowe ciekawostki torebki woreczki plastikowe zrywki

Plastikowe butelki po zużyciu nie są już potrzebne

Torby foliowe na świecie

* W Delhi (stolica Indii) obecnie jest całkowity zakaz używania toreb foliowych i innych opakowań z polipropylenu. Za jego złamanie grozi do pięciu lat więzienia i do 100 tys. rupii (ok. 6 tys. zł) kary. Wcześniej z torbami foliowymi próbowano walczyć poprzez mniej rygorystyczne prawo – od 2009 r. zakazywano używania toreb grubszych niż 0,04 mm.

* Chiny jako pierwszy kraj wprowadziły w 2008 r. zakaz rozdawania bezpłatnych toreb foliowych w sklepach. Spowodowało to zamknięcie części fabryk, które te torby produkowały. Obecnie szacuje się, że w Chinach zużywa się ok. 40 mld toreb i worków foliowych. Są tworzone z materiałów przyjaznych środowisku i znacznie szybciej rozkładają się.

* W 1988 i 1998 r. afrykański Bangladesz nawiedziły powodzie. Jedną z przyczyn były torby foliowe, które zatkały kanalizację. Ogromna ilość takich toreb skutecznie zatrzymała bieg rzeki Buriganga, płynącej przez stolicę kraju, Dhakę.

* Wśród afrykańskich państw, które wprowadziły zakaz stosowania worków foliowych, są: Kenia, Uganda, Tanzania, Republika Południowej Afryki, Rwanda i Somalia.

Ciekawostki o torbach foliowych: (c) Sadurski.com

Zobacz też inne ciekawostki: 
> Automaty vendingowe
> Latarnie morskie
> Windy