22 niesamowite fakty o tortach
Tort ciekawostki – wszystko o tortach. Historia, rodzaje tortów
Tort ciekawostki z historii
1) W Polsce torty pojawiły się po raz pierwszy na dworze królowej Bony. Nic dziwnego, bo ojczyzną tortów prawdopodobnie są właśnie Włochy.
2) Pierwsze torty wyrabiano z ciasta chlebowego, ze słodkimi dodatkami, takimi jak: świeże lub suszone owoce, bakalie i miód.
3) Starożytni nadawali swoim tortom kształt koła. Dlaczego? Według nich okrąg był symbolem cykliczności życia oraz sił natury.
4) Wiek XVII przyniósł światu m.in. obręcze, ułatwiające wypiek ciast. Odtąd torty były idealnie okrągłe i wyglądały jeszcze efektowniej.
Tort ciekawostki i fakty
5) Słowo tort pochodzi od włoskiego słowa torta, czyli placek.
6) Tort weselny, to odpowiednik dawnego chleba lub słodkiego ciasta, które było symbolem dostatku. Aby ten dostatek zagościł w domu zaślubionej pary, musiała ona podzielić się ciastem z jak największą liczbą osób. To dzielenie się tortem z gośćmi wesela miało powrócić ze zwielokrotnioną siłą w przyszłości i dać młodej parze dostatnie życie.
7) Specjalne wydarzenia powodują, że cukiernicy specjalnie nazywają swój tort, a nawet próbują stworzyć coś specjalnego. Na jubileusz angielskiej królowej Wiktorii cukiernicy przygotowali tort „Wiktoria” z masą owocową. Po odsłonięciu pomnika Adama Mickiewicza w Krakowie cukiernicy zrobili „Tort Mickiewicza” (ciasto biszkoptowe z masą kawową i rumową).
Tortowe rekordy
8) Największy tort lodowy świata? 100 osób z lodziarni Dairy Queen z Toronto (Kanada) w swoje 30-lecie stworzyło tort. Złożyło się na niego m.in. 9 ton lodów i 91 kg ciasta biszkoptowego. Wykonanie tego tortu zajęło blisko rok. Specjalna waga pokazała, że tort ważył 10.130 kg czyli ponad 10 ton.
9) Najdroższy tort świata? Arabski miliarder zamówił w brytyjskiej cukierni tort na urodziny córki. Najważniejszym fragmentem dekoracji były: 6,4-karatowy żółty diament i 5,2-karatowy różowy diament oraz 4 tysiące innych diamentów. Na wyprodukowanie tortu zużyto 120 kg lukru i 60 kg masy plastycznej. Ważył 450 kg, miał 2 metry wysokości, a miliardera kosztował niemal 50 mln dolarów.
10) Najdroższe torty zamówione w Polsce? Jednym z nich był tort w kształcie bolidu Formuły 1. Ważył ponad 50 kg i kosztował 12 tys. zł.
11) Japoński cukiernik wyprodukował czekoladowy tort, ozdobiony diamentami, wart 850 tys USD. Niestety, nikt nie miał okazji go skosztować. Obecnie jest reklamą i można go oglądać w witrynie jego zakładu.
12) Na targi w Dallas wyprodukowano tort z polewą owocową, wyceniony na 1,3 mln USD. Tak jak we wspomnianych wyżej przykładach – jego cena głównie miała związek z biżuterią i drogimi kamieniami, wchodzącymi w jego skład. Jak więc widać, snobistyczna pogoń za jak najdroższymi tortami nie wynika ze składników, które można zjeść.
13) Najwyższy tort w kształcie piramidy wyprodukowany w Polsce, powstał w 2011 roku. Miał 174,7 cm wysokości, a do jego powstania zużyto m.in. 3200 jajek, 200 kg czekolady i 100 kg cukru.
14) Podobno najwyższy na świecie tort powstał w Warszawie, w 2003 roku. Miał wysokość 7. metrów, ważył 3842 kg. Swój kawałek tego tortu zjadło 4 tys. osób.
15) Para Brytyjczyków w 1963 r. postanowiła nie skonsumować swojego tortu ślubnego, ale włożyć do lodówki i spożyć w 50. rocznicę ślubu. W 2013 roku właściciele tortu, w obecności gości wesela sprzed 50. lat wreszcie skonsumowali swój weselny tort.
Sławni i ich torty
16) Tort ślubny księżnej Diany i księcia Karola w 1981 r. podobno kosztował 40 tys. dolarów. Niektórzy swojego kawałka nie zjedli i te kawałki trafiły potem na różne aukcje, w cenie 2 tys. USD.
17) Na ślubie Napoleona III i Eugenii de Montijo, cech paryskich cukierników wykonał tort kasztanowy z lukrem różanym.
Słynne torty
18) Tort Sachera, to wiedeński tort czekoladowy, stworzony przez Franza Sachera w Wiedniu, w XIX wieku. W 1832 roku pod nieobecność szefa kuchni młodszy kucharz na dworze księcia Metternicha, Franz Sacher, otrzymał zadanie stworzenia nowego deseru dla księcia i jego gości. Opracował wówczas przepis na tort czekoladowy przekładany marmoladą morelową i oblewany polewą czekoladową, który obecnie wielu nazywa „królem deserów”.
19) Tort szwarcwaldzki (Czarny las), to czekoladowy tort z wiśniami (czekoladowe ciasto biszkoptowe przekładane bitą śmietaną i wiśniami, wiórki czekolady jako ozdoba). Początkowo był to regionalny deser, a od XX wieku jest to najpopularniejsze ciasto niemieckie. W Polsce był podawany w przedwojennych warszawskich kawiarniach, obecnie jeden z popularnych tortów weselnych.
Ciasto szwarcwaldzkie znane było już w XIX wieku (początkowo jako deser z kandyzowanych wiśni i czereśni podawanych ze śmietaną, czasem z dodatkiem wiśniówki). Pierwszy dokładny przepis na Schwarzwälder Kirschtorte pochodzi z 1930 r., choć był już opisany w 1915 r. Pochodzenie tego specjału nie jest jasne i niekoniecznie należy je łączyć z Schwarzwaldem.
20) Tort Pavlova, to tort bezowy z bitą śmietaną i świeżymi owocami. Znany deser australijski i nowozelandzki, rodzaj torcika bezowego udekorowanego bitą śmietaną i świeżymi owocami (najczęściej truskawkami, malinami, kawałkami brzoskwini bądź owocami kiwi). Nazwa pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej. Podobno pierwszy raz został przygotowany podczas pobytu tej tancerki w Perth w 1926 lub 1929 roku, przez szefa kuchni hotelu Esplanade. Do autorstwa deseru pretendują także Nowozelandczycy. Twierdzą, że ten tort przyrządzono w Wellington podczas tournée Pawłowej w 1926 roku.
21) Dacquoise (czytaj: dakłas), to tort bezowy z daktylami, orzechami włoskimi i kremem na bazie sera mascarpone i bitej śmietany.
22) Tort Dobosa, to tort węgierski przygotowywany z ciasta biszkoptowego, kremu czekoladowego i karmelu. Nazwa pochodzi od budapesztańskiego cukiernika Józefa Dobosa. W okresie największego rozkwitu Austro-Węgier był popularny w Wiedniu, Budapeszcie i w Galicji. Na tort Dobosa składa się ciasto biszkoptowe, przekładane kremem z dodatkiem masła, cukru, proszku kakaowego i jajek.
Tort ciekawostki przygotował: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Karykaturzysta na wesele
Tort weselny – co powinieneś wiedzieć?
Tort, to wizytówka Państwa Młodych i musi robić wrażenie. Jeśli tort będzie słodki i wspaniały, takie będzie wspólne życie małżonków. Niektórzy poświęcają wiele trudu, aby ten słodki deser goście wesela dobrze zapamiętali. Wjazd tortu na weselną salę, to wyjątkowy moment wieczoru. Często gasną światła, tryskają sztuczne ognie (są nawet nawet świece dymne), odtwarzana jest specjalna muzyka. A potem wspólne krojenie weselnego toru przez parę młodych – trzymanych wspólnie nożem. A przynajmniej pierwszego kawałka tortu. Podobno to młodzi powinni zjeść ten pierwszy kawałek tortu – oczywiście z jednego spodka i jednym widelczykiem.
Tort ślubny, to najczęściej tort piętrowy, bardziej okazały niż np. tort urodzinowy. Ten z okazji ślubu oczywiście musi być specjalnie udekorowany. Serce, figurki pary młodej, gołąbki… Doświadczony cukiernik obecnie może wyczarować niemal każdą zachciankę związaną z wyglądem tortu. A jakie smaki? W okresie letnim warto pomyśleć o tortach z dodatkiem owoców (np. truskawki). Warto jednak zamówić tort uniwersalny, który smakiem zadowoli wszystkich lub prawie wszystkich gości wesela. Niektórzy lubią bardzo słodki tort, inni bardziej delikatną słodycz.
A jakiej wielkości (ciężar) zamówić tort? Należy brać pod uwagę liczbę gości wesela, bo w żadnym wypadku nie może dla nikogo zabraknąć. Przyjęło się, że 10 dkg na osobę jest w sam raz. Państwu młodym wszelkich słodkości życzy Sadurski.com i poleca tort ciekawostki.
Zobacz też:
> Popularne atrakcje weselne – za i przeciw
> Ciekawostki o lodach
> Popularne zwyczaje ślubne