Niezwykłe ciekawostki o toruńskich piernikach
Toruńskie pierniki ciekawostki i fascynujące fakty o toruńskich piernikach, które warto poznać
Pierniki toruńskie
1) Każdy zna określenie: toruńskie pierniki. Pierwsze wzmianki o toruńskich piernikach pochodzą z ok. 1380 roku. Czytamy w nich o piekarzu Mikołaju Czanie, który wypiekał chleb oraz prawdopodobnie też korzenne ciastka. Na pewno sprzedawał wosk, z którego Krzyżacy produkowali plastry miodowe.
2) Po raz pierwszy określenia piernikarz użyto w Toruniu w 1564 r. Napisano wtedy o śmierci piernikarza (rzemieślnika produkującego pierniki) Symeona Neissera.
3) W 1696 roku Torunianie wręczyli szwedzkim wierzycielom w prezencie pierniki, dzięki czemu ci zgodzili się na umorzenie części miejskich długów.
4) W 1778 roku caryca Katarzyna otrzymała od Torunian długi na cztery łokcie i gruby na pół łokcia piernik, wartości 300 talarów. Był na nim dwugłowy rosyjski orzeł oraz dwa orły jednogłowe.
5) Król Zygmunt Stary w 1520 r. przebywał akurat w Toruniu, gdy nadeszła wiadomość, że narodził się mu potomek. Król i jego świta radośnie ucztowała przy piwie i piernikach.
6) Toruńskie pierniki słano polskim królom w darze, z okazji koronacji i zaślubin.
7) W XVII i XVIII wieku Toruń słynął w całej Europie głównie z produkcji pierników.
8) Statut wprowadzony przez Prusaków w 1775 r. mówił m.in., że można wypiekać w Toruniu pierniki pod własnym szyldem.
9) W 1825 roku 15-letni Fryderyk odwiedził Toruń. Wkrótce napisał w liście do kolegi: “Największą impresję (…) pierniki na mnie uczyniły. Widziałem (…) kościoły gotyckiej budowy (…). Widziałem wieżę pochyłą niczym w Pizie, ratusz sławny (…). To wszystko nie przechodzi jednak pierników, oj, pierników, z których jeden posłałem do Warszawy.”
10) W XVII wieku było powiedzonko mówiące o słynnych rzeczach w Polsce. Były to: gdańska gorzałka, toruński piernik, krakowska panna i warszawski trzewik.
Piernikowa konkurencja
11) Wśród znanych w średniowieczu ośrodków produkcji pierników w Europie, były: Toruń, Norymberga, Pardubice, Bazylea, Salzburg i Akwizgran. Każdy ośrodek pilnie strzegł swoich przepisów na pierniki, ale też próbowano sobie wzajemnie te przepisy wykraść. Najbardziej znaną walkę konkurencyjną prowadziły Toruń i Norymberga. W 1556 r. sąd doprowadził do ugody. Odtąd Toruń mógł wyrabiać także “pierniki norymberskie”, a Norymberga “pierniki toruńskie”.
Ksiądz St. Kujot w 1884 roku napisał: “Jak Norymberga na całe Niemcy, tak Toruń w Polsce swojemu wyrobowi zdołał pierwszeństwo zapewnić. Oba miasta wiedziały o swej sławie i zazdrośnie jej strzegły, uważając swe pieczywa za monopol, a sposób ich zaprawiania trzymając w tajemnicy”.
Toruńskie pierniki katarzynki
12) Katarzynka, to rodzaj piernika z Torunia. Jest on wypiekany od 25 listopada (dzień św. Katarzyny) do Bożego Narodzenia. Na temat tego skąd wzięły się katarzynki, do dziś krążą legendy.
13) Od 2003 r. przed Dworem Artusa na toruńskim rynku tworzona jest Piernikowa Aleja Gwiazd. Uwiecznia znane osoby związane z Toruniem. Metalowe tablice mają kształt pierników katarzynek.
Muzeum Toruńskiego Piernika
14) Największe muzeum piernika w Europie mieści się na starym mieście w Toruniu, w dawnej XIX-wiecznej fabryce pierników rodziny Wesse. Ta fabryka dała początek obecnej Fabryce Cukierniczej “Kopernik”. Powierzchnia muzeum otwartego w 2015 roku wynosi 1200 metrów kwadratowych.
Można tu obejrzeć m.in. dużą kolekcję drewnianych form piernikowych (od XVI do XX wieku), poznać historię słynnego toruńskiego piernika czyli katarzynki. Dowiedzieć się, jak przed wiekami do Torunia docierały takie przyprawy, jak goździki, anyż i kardamon. Zobaczyć piec do wypieku pierników z lat 60. XX wieku. Na miejscu można też wypiec własny piernik.
Adres Muzeum Toruńskiego Piernika: Toruń, ul. Strumykowa 4.
Toruńskie pierniki ciekawostki o piernikach toruńskich: (c) Sadurski.com
Zobacz też:
> Inne ciekawostki o piernikach
> Mikołaj Kopernik ciekawostki
> Ciekawostki o przyprawach
> Ciekawostki o orzechach