rolowana trawa z rolki ciekawostki trawniki rolowane

Trawa z rolki. Ciekawostki, które warto znać

Czas czytania:2 minut/y, 8 sekund/y

Rodzaje trawy z rolki, sposób jej rozkładania. Poradnik dla tych, którzy ją rozkładają oraz ciekawostki o trawie z rolki

Jak powstaje trawa z rolki

1) Trawa z rolki, to szybki sposób na piękny trawnik. Najpierw ziarna trawy wysiane na specjalnym podłożu, rosną i są pielęgnowane przez kilkanaście miesięcy. Gdy trawa jest gotowa, specjalna maszyna tnie trawnik i zwija go w rolki niczym dywan. Tak przygotowana trawa jest gotowa do rozłożenia w docelowym miejscu. Taki trawnik kosztuje więcej niż osobiste zasianie i pielęgnacja trawy.

Poradnik

2) Trawę z rolki można układać niezależnie od pory roku, z wyjątkiem okresu zimy i niskich temperatur.

3) Trawy z rolki nie można rozkładać w upalny dzień.

4) Aby trawa z rolki lepiej się przyjęła, należy zasilić podłoże nawozem. To dodatkowy koszt, wpływający na ogólną cenę takiej trawy.

5) Po zrolowaniu trawy jest maksymalnie 36 godzin, aby ją ułożyć w docelowym miejscu i podlać. Dłuższe czekanie spowoduje gorszą jakość trawy, jej gorsze przyjęcie się na ziemi.

6) Przez pierwsze dwa tygodnie od ułożenia, należy być ostrożnym. Później, gdy korzenie trawy wejdą w podłoże, można być już spokojnym – trawa się przyjęła.

7) Jakość trawy z rolki, to jedno. Nie mniej ważna jest jakość podłoża, na którym zostanie ona rozłożona. Jeśli ziemia jest gliniasta, należy ją zmieszać z piaskiem. Warto też usunąć kamienie, chwasty i korzenie roślin, które tu rosły. Podłoże należy rozdrobnić glebogryzarką (dzięki temu trawnik będzie lepiej rósł) oraz podlać wodą.

8) Pierwsze koszenie trawy z rolki należy przeprowadzić po ok. 2 tygodniach, gdy źdźbła trawy mają ok. 10 cm długości. Aby nie zniszczyć trawy, należy używać kosiarki mającej naostrzone noże.

Trawa z rolki ciekawostki i fakty

9) Wiadomo, że kawałki darniny z trawą ułożono w innym miejscu w 1613 roku, w Anglii.

10) Do obsiania 100 m² trawnika, potrzeba ok. 5 kg. trawy. Trawa w rolce na tę samą powierzchnię, kosztuje ok. 10 razy drożej.

11) Trawy golfowe i sportowe są bardziej wytrzymałe niż inne. Są też droższe niż “zwykłe” trawy z rolki.

13) Jedna rolka trawy waży 15-20 kg. Dlatego rozłożenie trawy z rolek na większej powierzchni, oprócz umiejętności wymaga też siły.

Sztuczna trawa z rolki (z tworzywa sztucznego)

14) Są dwa rodzaje trawy z rolki: trawa naturalna i sztuczna. W zależności od rodzaju murawy i zakupionej ilości, obecnie (połowa 2023 r.) metr sztucznej trawy kosztuje 20-25 złotych.

15) Do zalet sztucznej trawy z rolki, można zaliczyć odporność na uszkodzenia. Jest zielona, niezależnie od pory roku i nie trzeba jej podlewać ani pielęgnować.

Trawa z rolki ciekawostki: (c) Sadurski.com

Zobacz też:
> Ciekawostki o basenach ogrodowych
>

duży szwajcarski pies pasterski-psy pasterskie Poprzedni post Duży szwajcarski pies pasterski – to warto wiedzieć
jak urządzić kawalerkę pod wynajem Następny post Jak efektywnie urządzić kawalerkę na wynajem. Porady praktyczne