Troki, Litwa. Zamek w Trokach
Troki (Trakai), to kilkutysięczne miasteczko o charakterze turystycznym na Pojezierzu Wileńskim, położone 28 kilometrów od stolicy Litwy, Wilna. Warto to odwiedzić średniowieczny zamek. W pobliżu są Stare Troki, do XIV wieku stolica Litwy. Są tu stare, drewniane domy w różnych kolorach
Zamek na wyspie
Na wyspie jeziora Galve (Galvė) w XIV i XV wieku wybudowano zamek dla wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. W tym okresie był tu ważny ośrodek Wielkiego Księstwa Litewskiego. Niestety od XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę. To, co widzimy obecnie, to rekonstrukcja zamku z połowy XX wieku. Dlatego rzędy czerwonych cegieł składające się na ściany zamku wyglądają zbyt nowocześnie i pięknie, jak na coś, co kojarzy się ze średniowiecznym zamkiem. Ale to samo można powiedzieć też o innych obiektach, także w Polsce.
Gotycki zamek w Trokach jest jedną z atrakcji turystycznych Litwy, a wycieczki odwiedzające Wilno zwykle odwiedzają także ten zamek. Dodajmy, że na zamku jest muzeum (informacje niżej), a na wyspę na której jest zamek, dochodzi się pieszo drewnianym mostem. Po jeziorze Galve pływają żaglówki, wokół jeziora mieszczą się domy i restauracje.
Jest też stary zamek
Rzucający się w oczy z daleka zamek – to jedno. Ci, którzy odwiedzają to miejsce najczęściej nie zdają sobie sprawy, że bardzo blisko, już poza wyspą, znajduje się stary zamek w Trokach, zwany zamkiem na półwyspie. Już nie tak okazały i piękny, ale będąc w Trokach warto go zobaczyć.
Nie wiadomo, czemu przewodnicy i wycieczki raczej omijają to miejsce. Wielu, turystów którzy to byli, nawet Litwini, ze zdziwieniem i często przez przypadek dowiadują się, że coś takiego tutaj jest. Informacje które można znaleźć w sieci, związane są z zamkiem na wyspie. O starym zamku mało kto wspomina.
Został zbudowany przez księcia Kiejstuta w latach 1362-82 na półwyspie między jeziorami Galwa i Bernardyńskim. Początkowo był drewniany. W 1391 r. został zdobyty przez Krzyżaków. Rycerz i podróżnik Gilbert de Lannoy w 1413 r. widział oba zamki – stary, drewniany i nowy, murowany (zbudowany “na styl francuski”) czyli ten na wyspie. Jak pisał, zamki były oddalone od siebie “o strzał działa”.
Na początkach XV wieku książę Witold rozbudował zamek. Zbudowano kamienny mur i baszty, jednak już pod koniec XV wieku stracił znaczenie obronne. Potem były tu urzędy administracji województwa trockiego, odbywały się sejmiki szlacheckie, a baszty służyły jako więzienie. W czasie wojen z Moskwą w 1655 roku zamek został zniszczony. Został częściowo zrekonstruowany w 1927 r.
Ciekawostka. Co oznacza znane w Polsce określenie: brać dupę w troki? To wulgarne określenie, znaczy tyle, co: uciekać.
Informacje dla turystów
– W okresie wakacyjnym jest wielu odwiedzajacych, a parkingi są zatkane. Trzeba mieć sporo szczęścia, trochę pojeźżdić w kółko, aby znależć miejsce do zaparkowania.
– Do Trok najlepiej dojechać z Wilna samochodem (drogą krajową A16). Można też dojechać autobusem (kursują co 10-20 minut) z dworca przy ul. Sodų 22 (stanowiska Nr 6, 7, 8, 28 i 29). Można też dojechać pociągiem z dworca kolejowego (ul. Geležinkelio 16).
– Adres zamku: Kestucio Str. 4, LT-21104, Trakai
– Godziny otwarcia muzeum na zamku: 10.00 – 17.00 (listopad-styczeń), 10.00 – 18.00 (marzec, kwiecień, październik), 10.00 – 19.00 (maj – wrzesień). Wstęp: kilka euro, zwiedzanie trwa ok. 2 godzin. Wejście max na półtorej godziny przed zamknięciem.
– Zdecydowanie polecamy dania kuchni litewskiej – warto spróbować! Na pewno kibiny.
Troki odwiedził podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec, co widzimy na jednym ze zdjęć. Poniżej: więcej zdjęć “Wesołego Wieżowca” w Trokach, w formie animacji
• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.
> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec
Zobacz też:
> Trondheim Norwegia
> Luksemburg ciekawostki
> Szkocja ciekawostki