Troki Litwa atrakcje ciekawostki zamek

Troki, Litwa. Zamek w Trokach

Czas czytania:4 minut/y, 11 sekund/y

Troki (Trakai), to kilkutysięczne miasteczko o charakterze turystycznym na Pojezierzu Wileńskim, położone 28 kilometrów od stolicy Litwy, Wilna. Warto to odwiedzić średniowieczny zamek. W pobliżu są Stare Troki, do XIV wieku stolica Litwy. Są tu stare, drewniane domy w różnych kolorach

Zamek na wyspie

Na wyspie jeziora Galve (Galvė) w XIV i XV wieku wybudowano zamek dla wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta i jego syna Witolda. W tym okresie był tu ważny ośrodek Wielkiego Księstwa Litewskiego. Niestety od XVII wieku zamek zaczął popadać w ruinę. To, co widzimy obecnie, to rekonstrukcja zamku z połowy XX wieku. Dlatego rzędy czerwonych cegieł składające się na ściany zamku wyglądają zbyt nowocześnie i pięknie, jak na coś, co kojarzy się ze średniowiecznym zamkiem. Ale to samo można powiedzieć też o innych obiektach, także w Polsce.

Troki atrakcje zamek Litwa ciekawostki
Wejście na most prowadzący do zamku. Troki, Litwa
Troki atrakcje zamek Litwa ciekawostki
Troki zamek od strony jeziora Galve. Litwa ciekawostki
Troki atrakcje zamek Litwa ciekawostki
Troki zamek, wejście na dziedziniec

Gotycki zamek w Trokach jest jedną z atrakcji turystycznych Litwy, a wycieczki odwiedzające Wilno zwykle odwiedzają także ten zamek. Dodajmy, że na zamku jest muzeum (informacje niżej), a na wyspę na której jest zamek, dochodzi się pieszo drewnianym mostem. Po jeziorze Galve pływają żaglówki, wokół jeziora mieszczą się domy i restauracje.

Troki atrakcje zamek Litwa ciekawostki
Troki zamek, na dziedzińcu i Wesoły Wieżowiec

Jest też stary zamek

Rzucający się w oczy z daleka zamek – to jedno. Ci, którzy odwiedzają to miejsce najczęściej nie zdają sobie sprawy, że bardzo blisko, już poza wyspą, znajduje się stary zamek w Trokach, zwany zamkiem na półwyspie. Już nie tak okazały i piękny, ale będąc w Trokach warto go zobaczyć.

Nie wiadomo, czemu przewodnicy i wycieczki raczej omijają to miejsce. Wielu, turystów którzy to byli, nawet Litwini, ze zdziwieniem i często przez przypadek dowiadują się, że coś takiego tutaj jest. Informacje które można znaleźć w sieci, związane są z zamkiem na wyspie. O starym zamku mało kto wspomina.

Troki stary zamek na półwyspie Litwa ciekawostki
Baszta starego zamku na półwyspie, z lewej jezioro Galve. Troki ciekawostki

Został zbudowany przez księcia Kiejstuta w latach 1362-82 na półwyspie między jeziorami Galwa i Bernardyńskim. Początkowo był drewniany. W 1391 r. został zdobyty przez Krzyżaków. Rycerz i podróżnik Gilbert de Lannoy w 1413 r. widział oba zamki – stary, drewniany i nowy, murowany (zbudowany “na styl francuski”) czyli ten na wyspie. Jak pisał, zamki były oddalone od siebie “o strzał działa”.

Na początkach XV wieku książę Witold rozbudował zamek. Zbudowano kamienny mur i baszty, jednak już pod koniec XV wieku stracił znaczenie obronne. Potem były tu urzędy administracji województwa trockiego, odbywały się sejmiki szlacheckie, a baszty służyły jako więzienie. W czasie wojen z Moskwą w 1655 roku zamek został zniszczony. Został częściowo zrekonstruowany w 1927 r.

Ciekawostka. Co oznacza znane w Polsce określenie: brać dupę w troki? To wulgarne określenie, znaczy tyle, co: uciekać.

Troki stary zamek na półwyspie Litwa ciekawostki
Stary zamek na półwyspie. Troki, Litwa
Troki stary zamek na półwyspie Litwa ciekawostki
Stary zamek na półwyspie. Troki, Litwa

Informacje dla turystów

– W okresie wakacyjnym jest wielu odwiedzajacych, a parkingi są zatkane. Trzeba mieć sporo szczęścia, trochę pojeźżdić w kółko, aby znależć miejsce do zaparkowania.

– Do Trok najlepiej dojechać z Wilna samochodem (drogą krajową A16). Można też dojechać autobusem (kursują co 10-20 minut) z dworca przy ul. Sodų 22 (stanowiska Nr 6, 7, 8, 28 i 29). Można też dojechać pociągiem z dworca kolejowego (ul. Geležinkelio 16).

Troki Keraimowie Litwa ciekawostki
Drewniane domki Keraimów, Stare Troki

– Adres zamku: Kestucio Str. 4, LT-21104, Trakai

– Godziny otwarcia muzeum na zamku: 10.00 – 17.00 (listopad-styczeń), 10.00 – 18.00 (marzec, kwiecień, październik), 10.00 – 19.00 (maj – wrzesień). Wstęp: kilka euro, zwiedzanie trwa ok. 2 godzin. Wejście max na półtorej godziny przed zamknięciem.

– Zdecydowanie polecamy dania kuchni litewskiej – warto spróbować! Na pewno kibiny.

Troki muzeum Litwa ciekawostki
Troki, muzeum

Troki odwiedził podróżujący po świecie Wesoły Wieżowiec, co widzimy na jednym ze zdjęć. Poniżej: więcej zdjęć “Wesołego Wieżowca” w Trokach, w formie animacji

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Zobacz też:
> Trondheim Norwegia
> Luksemburg ciekawostki
> Szkocja ciekawostki

Wielki Sfinks Egipski ciekawostki Giza Egipt Poprzedni post Tajemnice Wielkiego Sfinksa
cmentarz Forest Lawn Memorial Park Glendale Kalifornia Następny post Cmentarz Forest Lawn – tu leży Michael Jackson