Trondheim ciekawostki Norwegia

Trondheim, Norwegia

Czas czytania:1 minut/y, 53 sekund/y

Trondheim to jedno z większych (180 tys. mieszkańców) i bardziej znaczących przemysłowych miast w Norwegii. Leży u ujścia rzeki Nidelvy, nad fiordem Trondheimsfjorden, w środkowej części tego kraju. To miasto nie jest stolicą Norwegii, jednak przez niektórych jest określana mianem “duchowa stolicy”

Miasto powstało już w X wieku, przez jakiś czas było siedzibą królów Norwegii, a do 1217 roku pełniło rolę stolicy państwa. Przez wieki zmieniała się nazwa miasta. Wcześniej nazywało się: Kaupangen, Nidaros, Trondhjem oraz Drontheim.

Rrondheim ciekawostki Norwegia
Marina w Trondheim 

Do Trondheim przyjeżdża rocznie ponad 400 tys. turystów, więc postanowił je odwiedzić również Wesoły Wieżowiec. Został sfotografowany m.in. obok wybudowanej w połowie XII wieku gotyckiej katedry Nidarosdomen. To największa świątynia w Norwegii, w której pochowano króla Olafa II, który wprowadził do swego kraju chrześcijaństwo.

Rrondheim ciekawostki Norwegia
Wesoły Wieżowiec odwiedził Trondheim w Norwegii

Także na Starym Mieście czyli Bakklandet, gdzie znajdują się osiemnastowieczne drewniane domy i magazyny kupieckie, stojące na palach. Wszedł nawet na radiowo-telewizyjnę wieżę Tyholt i z wysokości 74 metrów podziwiał panoramę miasta.

Rrondheim ciekawostki Norwegia
Trondheim z wieży widokowej
Rrondheim ciekawostki Norwegia
Nabrzeże Trondheim, Norwegia
Rrondheim ciekawostki Norwegia
Krzysztof Michalski, na palcu Wesoły Wieżowiec oraz katedra w Trondheim

Wesoły Wieżowiec odwiedził Trondheim w towarzystwie Krzysztofa Michalskiego, członka Partii Dobrego Humoru.

Poznaj też inne miejsca w Norwegii: 
> Droga Trolli
> Spitsbergen
> Lodowiec Briksdal

Zobacz też:
> Wesoły Weżowiec w Szkocji

• • •
Wesoły Wieżowiec (Happy Skyscraper), to symbol wymyślonej w Polsce międzynarodowej organizacji o nazwie Partia Dobrego Humoru (Good Humor Party) i jej przenośna „siedziba”. Projekt artystyczny prezesa partii, satyryka Szczepana Sadurskiego będący m.in. parodią mody na selfie, wystartował w Nowym Jorku, w październiku 2012 r. W ciągu czterech kolejnych lat Wesoły Wieżowiec odwiedził ponad 500 miejsc, w kilkudziesięciu krajach, na wszystkich kontynentach. Do zabawy może włączyć się każdy, ścigając z Internetu plik do wydrukowania, wycinając i sklejając, a potem fotografując Wesołego Wieżowca w kolejnych ciekawych miejscach. W nagrodę – przesłana pocztą legitymacja Partii Dobrego Humoru. Patronem medialnym akcji jest Sadurski.com, pisały o niej media z różnych krajów.

> Lista miejsc na świecie, które dotychczas odwiedził Wesoły Wieżowiec

Wesoły Wieżowiec Happy Tower

Manufaktura Satyry Żyrardów Poprzedni post 100 lat niepodległości Polski i satyra – wernisaż
Włochy ciekawostki o Włochach włoskie o Włoszech Italia włoski Następny post Włochy. Ciekawostki o Włochach